Toaletka czy konsola - co wybrać?

Opublikowany : 2020-03-16 - Kategorie : Porady

toaletka czy konsola

Coraz popularniejszym meblem wybieranym do sypialni jest toaletka służąca do przeprowadzania porannej lub wieczornej toalety - przeważanie do wykonywania makijażu i układania włosów. Współczesną alternatywą tradycyjnej toaletki jest konsola, która spełnia o wiele więcej funkcji. Co w takim razie wybrać: toaletkę czy konsolę?

Toaletka kosmetyczna i praktyczna konsola

Dzięki szerokiej ofercie na funkcjonalne toaletki oraz konsole można w prosty sposób stworzyć stanowisko kosmetyczne w domowych warunkach. Prezentowane w naszym asortymencie meble: konsole bądź toaletki kosmetyczne są dostępne w różnych stylach, wymiarach, kolorach i wzorach. Okazuje się, że nie są one wyłącznie stolikami, przy których wykonuje się makijaż lub fryzurę, ale pełnią również więcej funkcji.

Toaletka do sypialni w przeszłości

Choć powszechnie twierdzi się, że toaletki najczęściej wykorzystywane są przez przedstawicielki płci pięknej, to ten mebel w przeszłości spopularyzował mężczyzna: Beau Brummell. Jak głoszą opowieści, arbiter męskiej elegancji w Wielkiej Brytanii potrzebował dziennie 5 godzin na przebieranie się - nic dziwnego, że do przyszykowania się potrzebował zatem osobnej przestrzeni. Już w przeszłości toaletka drewniana składała się ze stolika oraz lustra. Wówczas jednak zwierciadło było chowane w środku mebla.

Dzięki Brummellowi toaletkę szybko pokochały również kobiety z kręgu arystokratycznego. W Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych do dziś czasami na ten mebel mówi się właśnie beau brummell. W krajach anglosaskich toaletkę nazywa się także wyrażeniem “vanity table”, co oznacza stolik próżności. Dziś jednak meblowi przypisuje się znacznie więcej funkcji, które nie nawiązują do braku skromności, ale do chęci zadbania o wygląd zewnętrzny i poczucia się dobrze we własnej skórze.

Ważny punkt w historii toaletki sięga również XIX wieku. Za czasów Ludwika Filipa stworzono kilka charakterystycznych mebli, które w istotny sposób wpłynęły na branżę meblarską. Jednym z nich jest właśnie commode-toilette, czyli toaletka do porannej i wieczornej toalety. Współczesna nazwa tego mebla pochodzi od francuskiego słowa toilette, które oznacza czynności związane właśnie z pielęgnacją ciała. Tym, co odróżniało od poprzedników model z czasów Ludwika Filipa, było dodanie pod drewniany blat kamiennej powierzchni, która stanowiła bezpieczną bazę dla czynności toaletowych.

Ciekawostką jest fakt, że te meble umieszczało się w salonach. Nieużywaną toaletkę można było stosować jako blat do pisania listów. Pod pulpitem znajdowały się szuflady, w których można było schować przybory kosmetyczne. Te meble w przeszłości miały wbudowane również dodatkowe szuflady, w której kryły się miski napełniane wodą do opłukiwania twarzy. Już wtedy toaletka kosmetyczna była niezwykle praktycznym meblem o szerszym zastosowaniu, niż można by przypuszczać.

Obecnie znane są różne odmiany toaletek, np. poudreuse lub pudreza z XVII wieku (powszechnie używana w okresie białych peruk za czasów Ludwika XIV), albo współczesne wersje: nowoczesna toaletka w stylu skandynawskim czy drewniana toaletka industrialna. Najpopularniejsza jest jednak toaletka biała z oświetleniem, która świetnie pasuje do każdego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie mebla wiszącego, który pozwoli zaoszczędzić miejsce w łazience lub sypialni:

Konsola - mebel z historią

Historia konsoli jest równie ciekawa - mebel pojawił się w XVII wieku za panowania Ludwika XV, natomiast popularność zdobył dopiero w XIX wieku. Cechą charakterystyczną tych stolików było wsparcie blatu na jednej lub dwóch nogach. Najczęściej nogi te były bogato zdobione i złocone. W epoce baroku i rokoka naturalnie uzupełniały lustro, wypełniając przy tym pustą przestrzeń na przykład w przestronnym holu, salonie czy w sypialni.

Współczesne konsole są bardziej minimalistyczne, ale nadal mogą pełnić swoją pierwotną funkcję, czyli być stolikiem zlokalizowanym pod lustrem, na którego blacie stawia się wazon, figurki lub inne dekoracje. Nowoczesne konsole przyjmują geometryczny kształt, charakteryzuje je proste wzornictwo i połączenie różnych materiałów w jednym meblu, np. drewna, szkła i metalu.

Konsole w stylu ludwikowskim idealnie wkomponują się do eleganckich i klasycznych wnętrz. Mogą stanowić także mebel retro w nowoczesnych wnętrzach. Pomysłów na aranżacje z użyciem konsoli jest naprawdę mnóstwo. Równie istotne, oprócz samego wyglądu konsoli, jest również jej przeznaczenie.

Funkcje konsoli i toaletki

Oba meble, zarówno toaletka, jak i konsola, mogą składać się z blatu opartego na nogach, z dodatkiem szuflad oraz lustra. Zwierciadło w tym przypadku może być zawieszone na ścianie, być wbudowane w blat albo stać na nóżce. Najwygodniejsze jest to ostatnie, ponieważ najczęściej może być odłożone na bok, udostępniając użytkownikowi blat roboczy.

Konsola lub toaletka jako biurko

Prezentowane przez nas meble do sypialni mogą w wyjątkowych sytuacjach pełnić także funkcję biurka. Szybki szkic, sprawdzenie maila, dokończenie projektu na laptopie lub zaplanowanie kolejnego dnia w kalendarzu przed snem wcale nie musi odbywać się w niewygodnej pozycji w łóżku. Można z powodzeniem wykorzystać do pracy właśnie blat konsoli lub toaletki.

Konsola do przedpokoju - funkcja praktyczna i dekoracyjna

Konsola w przedpokoju może służyć jako blat do odkładania różnych przedmiotów w strefie wejścia. Możliwość odłożenia torebki, kluczy czy portfela na blacie sprawia, że mebel jest niezwykle praktycznym oraz użytecznym elementem. Zawieszone nad konsolą lustro pozwoli z kolei przejrzeć się w nim przed wyjściem z domu.

Konsola drewniana, szklana lub metalowa może również pełnić funkcję dekoracyjną - na blacie może znaleźć się wazon, rzeźby lub ozdobne figurki. Zamiast lustra nad konsolą można również powiesić obraz lub zdjęcia.

Co lepsze: toaletka czy konsola?

Zarówno jeden, jak i drugi mebel, może pełnić podobne funkcje: być wygodnym blatem roboczym, a także służyć do porannej lub wieczornej pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Toaletka z oświetleniem może nawet wyglądać jak profesjonalne stanowisko w salonie kosmetycznym lub miejsce w garderobie celebrytów. Może też być uzupełnieniem nawet małej sypialni. Do tej konstrukcji potrzebne będzie również wygodne krzesło:

Konsola z kolei, ustawiona w łazience, przedpokoju czy salonie, wcale nie musi być wykorzystywana do wykonywania makijażu czy układania fryzury. To uniwersalny mebel, który może stać nawet w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym, pełniąc funkcję biurka lub dekoracyjnego stolika. Ten designerski mebel jest coraz chętniej wykorzystywany także w biurach czy salonach firmowych.

Wybierz mebel, który spełni Twoje indywidualne oczekiwania i potrzeby. Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z przedstawicielami sklepu, żeby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie! Doradzimy także, jakie dodatkowe produkty zakupić, takie jak oświetlenie, lustra, pufy, krzesła lub hokery i inne elementy wyposażenia wnętrz.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć