Sypialnia w stylu nowoczesnym - jak ją zaaranżować?

Opublikowany : 2019-04-03 - Kategorie : Porady


Sypialnia to miejsce szczególne. To strefa wyjątkowa, intymna i niezwykle prywatna. Urządzanie sypialni nie powinno być dyktowane wyłącznie chwilowym kaprysem modowym, ponieważ to przestrzeń, w której mamy się czuć zwyczajnie dobrze, komfortowo. Jak zatem zaaranżować ją w taki sposób, aby było nowocześnie, świeżo i jednocześnie swojsko?

Sypialnia – design ma znaczenie:

Owszem, ma, niemniej porównywalne z tym, jak w konkretnej przestrzeni czujemy się my, czyli jej użytkownicy. W kwestii aranżacji wnętrza mamy najczęściej dwie alternatywy: skorzystanie z usług profesjonalnych designerów, architektów, którzy są na bieżąco z aktualnymi trendami lub na własną rękę, posiłkując się poradnikami, katalogami lub własną intuicją. Niezależnie od tego, czy czujemy się na tyle gotowi, aby samodzielnie urządzić sypialnię, czy wręcz przeciwnie – preferujemy zaufać doświadczeniu stylistów wnętrz, oczekujemy jednego: efektu, który zachwyci.

Styl nowoczesny w branży wnętrzarskiej jest bardzo często zestawiany ze skandynawskim minimalizmem. Odwołania do prostych form w myśl zasady „less is more”, czyli mniej znaczy więcej można mnożyć. Pisma wnętrzarskie puchną od inspiracji, stacje telewizyjne proponują w swoich ramówkach wiele programów, których głównym celem jest propagowanie dobrego stylu w przestrzeni zarówno prywatnej, jak i komercyjnej, a projektanci wnętrz chętnie dzielą się swoją wiedzą i portfolio online, na blogach lub na stronach internetowych. Mając dostęp do tylu źródeł, nie sposób przejść obok tematu aranżacji nowoczesnej sypialni obojętnie.

Styl nowoczesny – cechy:

Mimo sporej oszczędności w formie, styl nowoczesny w aspekcie aranżacji wnętrz nie stwarza żadnych ograniczeń. Zawsze na czasie, od wielu lat wykorzystywany przez najlepszych designerów na świecie, prosty, uniwersalny i ponadczasowy. Nie wyklucza oryginalności, pozwala na ogromną dowolność estetyczną i stanowi jeden z najważniejszych fundamentów współczesnej branży architektonicznej, m.in. ze względu na możliwość uzupełnienia wnętrz o najnowsze technologie (smart home czy sztuczna inteligencja).

Historia stylu nowoczesnego sięga wczesnego modernizmu. Syntetyczne, proste, geometryczne formy i minimum detali we wnętrzu to cechy, które go wyróżniają. Co więcej, to jego skromność i funkcjonalność powodują, że znakomicie współgra z koncepcjami wnętrzarskimi na miarę naszych czasów. Styl nowoczesny fantastycznie koresponduje zarówno z przestrzenią wielkomiejską, metropolitalną, jak również regionalną, wiejską, sielską. Czy styl nowoczesny przez swoją oszczędność może nudzić? Absolutnie! Ze względu na specyficzną zachowawczość, pozwala na stworzenie czegoś, co zrobi ogromne wrażenie nie tylko na właścicielach obiektu, ale także gościach. Oświetlenie, a więc naturalna gra światła i cieni czy mocne akcenty dekoracyjne w postaci obrazu, plakatu czy dywanu, potrafią doskonale podkreślić potencjał danego wnętrza.

Styl nowoczesny wchodzi w mocny dialog z konwencją Bauhausu, odcinając się od przepychu i ornamentów. Styl nowoczesny to swoista definicja designerskiego katharsis, czyli oczyszczenia przestrzeni ze zbędnych elementów, niepotrzebnych dekoracji na rzecz otwartych kompozycji , stonowanej kolorystyki, światła i prostoty.

Sypialnia w stylu nowoczesnym – zaskocz!

Szarość, beż, czerń i biel to kolorystyczna baza, po którą powinniśmy sięgnąć, chcąc uzyskać nowoczesny styl w naszej sypialni. Ponadto warto pamiętać, że znakomitym rozwiązaniem, aby odwołać się do modernistycznego wnętrza są akcenty niebieskie, granatowe, miedziane, złote, czerwone lub pomarańczowe, jednak barwy te nie powinny dominować w przestrzeni, a tylko ją podkreślić. W kwestii materiałów ograniczyć nas może wyłącznie wyobraźnia – panele, deski, beton, żywica epoksydowa, marmur, wykładzina winylowa, cegła czy panele 3D to tylko kilka opcji, które mogą świetnie wpisać się w projekt sypialni w stylu nowoczesnym.

Sypialnia to miejsce, które w wyjątkowy sposób powinno łączyć najważniejsze cechy stylu nowoczesnego: praktyczność i wygodę. Aranżacja mebli, kolorystyka, dodatki czy światło wpływają na nasze samopoczucie, dlatego wszystkie elementy wymagają pochylenia się nad nimi i wyborem tych, które stworzą niepowtarzalną atmosferę w newralgicznym miejscu całego domu czy mieszkania.

W punkcie centralnym sypialni znajduje się oczywiście… łóżko z odpowiednim materacem. To mebel, którego rozmiar i design jest dyktowany potrzebami właścicieli, jednak niepodważalna jest jego funkcjonalność – musi zapewniać maksymalny komfort i relaks na najwyższym poziomie. Zarówno stelaż łóżka, jak i reszta umeblowania nowoczesnej sypialni powinna mieć prostą konstrukcję, bez odwołań do rustykalnych zapożyczeń w postaci ornamentów czy rzeźbień. Stojące w opozycji do przepychu szkło, metal czy ciemne drewno najlepiej sprawdzi się w industrialnej przestrzeni, najbardziej oddającej sedno stylu modern.

Sprawdź nasze: meble do sypialni!

Nowoczesna sypialnia – postaw na zmiany:

Styl nowoczesny nie jest chłodny, choć wiele osób polemizowałoby z tym stwierdzeniem. Prostota, porządek, geometria, stonowane barwy, funkcjonalne umeblowanie i designerskie oświetlenie nie oznaczają, że przestrzeń jest bez wyrazu. To ukłon w stronę minimalistycznych rozwiązań, aktualnych trendów modowych z naciskiem na te wnętrzarskie, akcentowanie kontrastami. Parafrazując, do odważnych lokatorów należy nowoczesna przestrzeń – trochę na przekór wszechobecnemu konsumpcjonizmowi i dążeniem do posiadania wszystkiego, a w konsekwencji niczego konkretnego. Styl nowoczesny zarówno w sypialni, jak i w całym mieszkaniu bezsprzecznie tworzy spokojną i komfortowe wnętrze, które pozwoli na oderwanie się od codziennych obowiązków i zasłużony odpoczynek w prywatnej strefie w dobrym guście.

Co sądzicie o stylu nowoczesnym w sypialni? Jakie rozwiązania zdecydowalibyście się wdrożyć, aby cieszyć się idyllą w modernistycznej odsłonie?

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć