Szara, rozkładana sofa z pojemnikiem na pościel Benita inari94
Wysokość : 93 cm
Szerokość : 250 cm
Głębokość : 109 cm
Elegancka sofa w wielu kolorystycznych odsłonach.
Istnieje wiele rodzajów stylów architektonicznych królujących w ostatnich latach w katalogach wnętrz. Należy do nich między innymi styl skandynawski, industrialny, nowoczesny i rustykalny. Każdy z nich ma właściwą sobie atrakcyjną charakterystykę. Mimo to w wielu przypadkach decydujemy się na przestrzenie eklektyczne. O tym, co oznacza aranżacja eklektyczna, porozmawiamy w niniejszym artykule.
Styl eklektyczny to nic innego jak zestawienie elementów różnych stylów aranżacyjnych. Trzeba przyznać, że jest to najczęściej wybierana metoda kreowania przestrzeni. Wpływa na to kilka czynników. Jednym z nich jest fakt, że niekiedy trudno określić jednoznaczną stylistykę poszczególnych części umeblowania i dekoracji. Po drugie to naturalne, jeśli podobają nam się przedmioty o nieco zróżnicowanym stylu architektonicznym. Warto pamiętać, że osobiste przestrzenie domowe powinny przede wszystkim odzwierciedlać charakter jego właściciela. Najmodniejsze aranżacje to te z duszą, w których widoczna jest zaskakująca inwencja twórcza jego kreatora.
Pojęcie eklektyzmu po raz pierwszy pojawiło się w starożytności jednak tylko w odniesieniu do filozofii. Początek stylu eklektycznego w aranżacjach wnętrz datuje się natomiast na przełom XIX i XX wieku. Wpływ na jego ostateczny kształt niewątpliwie miała kultura francuska za panowania Ludwika Filipa. Meble w stylu klasycystycznym zaczęto wówczas ożywiać, stosując tak zwaną dekorację snycerską. Na różnorodność mebli i dekoracji eklektycznych bez wątpienia miała wpływ także epoka romantyzmu, a także epoka form neogotycznych i neobarokowych. Styl eklektyczny jest charakterystyczny dla meblarstwa środkowoeuropejskiego.
Eklektyczny rodzaj kreowania przestrzeni nie jest chaosem, lecz umiejętnym łączeniem poszczególnych konwencji. Zazwyczaj stosuje się połączenie dwóch stylów aranżacyjnych, pochodzących z różnych epok. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem w tym przypadku jest łączenie mebli antycznych z nowoczesnymi. Zabieg ten rządzi się jednak swoimi prawami. Jeśli meble w stylu retro, to na pewno te odrestaurowane, by nie odbiegały od głównego sznytu aranżacyjnego pomieszczenia. Styl eklektyczny ma wielu zwolenników, ponieważ jest elastyczny. Jego charakterystyka może odpowiadać wielu zróżnicowanym upodobaniom. Cechuje go brak rezygnacji z rzeczy, które lubimy. Eklektyzm daje dużą swobodę projektową, ale nie jest wolny od zasad
1. Motyw przewodni- salon eklektyczny, mimo że posiada cechy różnych stylów aranżacyjnych, to zawsze cechuje go określony motyw przewodni. Może być nim temat, gama kolorystyczna lub dobór materiałów i tekstur. Poszczególne elementy salonu eklektycznego mogą się między sobą różnić, ale jednocześnie powinny posiadać jakiekolwiek cechy wspólne, by móc tworzyć spójną całość.
2. Proporcje - bardzo często stosowaną metodą aranżacyjną jest zachowanie proporcji w skali 70:20:10. Oznacza to, że 70% projektu powinien stanowić styl przewodni dla danej przestrzeni, a pozostałe 30% styl uzupełniający o nieco bardziej wyrazistym tonie. Taki zabieg pozwala nadać konkretnego akcentu danej aranżacji.
3. Łączenie starego z nowym - eklektyka alternatywnie nazywana jest stylem Mix&Match. Polega ono na łączeniu kontrastowych pod różnymi względami elementów. Ta zasada odnosi się także do zróżnicowanych poszczególnych części umeblowania. Kreowanie pięknych kombinacji umożliwi w tym przypadku wypracowany zmysł estetyczny.
4. Kontrastowe materiały - przeciwstawne materiały umożliwiają kreowanie ekscytujących i zaskakujących projektów. Popularnym zestawieniem w tym przypadku są łączenia elementów rustykalnych ze szkłem lub metalem. Cechą eklektyzmu może być także łączenie projektów patchworkowych z nowoczesnym umeblowaniem.
5. Gra kolorów - dobierając gamę kolorystyczną wnętrza, warto odnieść się do wspomnianej reguły proporcji. Dobierz więc jeden kolor podstawowy, który zajmie większą część przestrzeni i dwa kolory uzupełniające, które dodadzą akcentu całości. Nie zapomnij o zachowaniu niezbędnej estetyki miejsca. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku połączenie kolorów intensywnych z pastelowymi.
Meble eklektyczne charakteryzują się dużą różnorodnością, wysoką jakością wykonania i niebywale oryginalnym wyrazem. Swoim wyglądem nawiązują do stylu retro. Ich różnorodność swoje korzenie ma bowiem w epoce romantyzmu i dużej ekspresji tradycji narodowych.
Cechy charakterystyczne mebli eklektycznych:
Świetną bazą dla mocnego i wyrazistego umeblowania są kolory pastelowe. Pozwolą one na zachowanie estetycznego balansu w danej przestrzeni.
1. Minimalistyczna sofa na starym dywanie - jest to uniwersalne rozwiązanie, często spotykane w przykładowych projektach aranżacyjnych. Pod pojęciem starego dywanu mogą się kryć także jego marokańskie wzory i kubańskie zdobienia. Rola sofy do salonu i dywanu w tym przypadku może być naprzemienna.
Wysokość : 93 cm Szerokość : 250 cm Głębokość : 109 cm Elegancka sofa w wielu kolorystycznych odsłonach.Szara, rozkładana sofa z pojemnikiem na pościel Benita inari94
2. Eklektyczne meble połączone z minimalizmem innych elementów wnętrza - ten sposób także realizuje zasadę doboru elementów przeciwstawnych. Daje on bowiem możliwość na zachowanie estetyki wnętrza, nie pozbawiając jej niebanalnego wyrazu.
3. Stare meble z kolorowymi akcesoriami- odrestaurowane krzesła, stoły, kredensy i szafy warto ożywić zdecydowaną kolorystyką. Może koło antycznej komody mógłby stanąć świeżo tapicerowany fotel w pomarańczowej kolorystyce? Jeśli jest to dla Ciebie zbyt odważne, postaw na minimalistyczny obraz nad komodą lub efektowną lampę industrialną.
4. Wzorzyste tekstylia- zasłony lub narzuty ozdobione w marokańskie wzory bezpiecznie komponują się ze stonowaną kolorystyką ścian lub podłogi. Przykładów tego typu połączeń jest niezliczona ilość. Czasem wystarczy tylko do stonowanej sofy dorzucić kolorowe poduszki, by osiągnąć upragniony efekt. Dobieranie dodatków do eklektycznego salonu to sama przyjemność.
Wysokość : 91 cm Szerokość : 213 cm Głębokość : 101 cm Elegancka sofa z drewnianym akcentem, pasująca do każdego pomieszczenia. Możliwość dokupienia fotela. Zielona, rozkładana sofa z pojemnikiem na pościel Ariel malmo37
Sklep internetowy mebloteka24 oferuje produkty najwyższej jakości, które wyprodukowane zostały z dbałością o każdy szczegół. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatym asortymentem, stworzonym z myślą o spełnianiu aranżacyjnych marzeń naszych klientów. Głęboko wierzymy, że nasze meble poprawiają standard życia ich właścicieli i sprawiają, że aranżowanie przestrzeni domowej staje się czystą przyjemnością.
FAQ
1. Po czym rozpoznać styl eklektyczny?
Po zestawieniu elementów pochodzących z różnych epok, tworzących harmonijną całość.
2. Jak odnawiać stare meble?
Technik tego procesu jest wiele i wybór poszczególnego z nich powinien zależeć od rodzaju preferowanego wykończenia mebla (wosk, olej, farba, lakier).
3. Jak samodzielnie wykonać patchwork?
Patchwork można samodzielnie wykonać, zszywając ręcznie lub maszynowo zróżnicowane fragmenty materiałów i tworząc z nich jedną całość.