Pokój dziecięcy - pomysły, aranżacje wnętrz i inspiracje

Opublikowany : 2019-05-13 - Kategorie : Porady


Projektanci wnętrz to niekwestionowani artyści przestrzeni – ich architektoniczne wizje to nie mit.

Są w 100% zgodni w jednej z najważniejszych kwestii w branży. Otóż pokój dziecięcy to zawsze największe wyzwanie, bo przecież dotyczy najmłodszych i, warto wspomnieć, najbardziej wymagających użytkowników domu. Jak sprawić, żeby pokój dziecięcy zrobił na maluchu wrażenie? Gdzie szukać inspiracji? Jakie aranżacje będą zapierać dech w piersiach nie tylko dzieci, ale także ich rodziców? Jak i z kim najlepiej zrealizować swój koncept? Na te i inne pytanie odpowiadamy dziś w naszym artykule.

Misja: pokój dziecięcy

Urządzanie pokoju dziecka nie musi spędzać Ci snu z powiek, a jeśli już w niego zapadniesz, nie muszą to być koszmary. Istnieje kilka podstawowych zasad, do których warto się zastosować, decydując się na aranżację takiego pomieszczenia. Przede wszystkim pamiętaj, że dzieci od samego początku czerpią inspiracje ze swojego otoczenia, stąd bardzo ważne jest, aby wystrój nie był przypadkowy, a wręcz przeciwnie – intensywnie wspierał prawidłowy rozwój dziecka, kształtował jego wyobraźnię, pobudzał do działania i stymulował do poznawania świata. Stwórz dziecku takie warunki do zabawy i nauki w pokoju, aby stał się jego bezpiecznym azylem, do którego zawsze z przyjemnością chce wracać. Bezpieczne wnętrze to takie, w którym mali domownicy będą czuli się zwyczajnie komfortowo.

Pokój dziecięcy – funkcjonalność i użytkowanie

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że pokój dziecka to przestrzeń szczególna. Jako rodzic chcesz, aby to wnętrze było wyjątkowe, podkreślało indywidualny charakter malucha, ale jednocześnie pozwalało w przyszłości na modyfikację wystroju wraz ze zmianą wieku Twojego dziecka. Chcesz stworzyć wesołą, kolorową i bezpieczną przestrzeń? Nie ma problemu! Chcesz już na starcie odwoływać się do zasad skandynawskiego minimalizmu i postawić na biele, szarości, błękit i elementy z drewna? Jasne, dlaczego nie! Chcesz pójść o krok dalej i połączyć kilka stylów? Do odważnych świat należy – jesteśmy za! Jednak aby nie zaprzepaścić potencjału wnętrza, jakim jest pokój dziecięcy, pamiętaj o... umiarze. Powściągliwość w designie istnieje, naprawdę, i bardzo dobrze robi projektom aranżacyjnym.

Jednym z największych dylematów rodziców jest zazwyczaj wybór odpowiedniego pomieszczenia w domu, które zostanie przeznaczone na pokój dziecięcy. Panuje powszechne, w naszym odczuciu błędne przekonanie, że skoro dziecko jest małe, to potrzebuje małej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Oczywiste jest również to, że liczba pokoi w domu/mieszkaniu determinuje wybór właściwego pokoju dla dziecka (w M2 rodzice nie mają zbyt dużego pola do popisu). W zależności od tego, na ile układ domu pozwala na aranżację, zapadają finalne decyzje. Często rodzice oddają dziecku większy pokój, powołując się dużą przestrzeń zarówno do nauki, jak i wypoczynku oraz zabawy. W przypadku wielopokojowych mieszkań warto pochylić się nad komunikacją w domu i zwrócić uwagę na to, aby w sytuacji, kiedy dziecko jest małe, jego pokój znajdował się blisko sypialni rodziców, z kolei starszemu potomstwu można pozwolić na nieco więcej prywatności, co absolutnie nie oznacza całkowitej izolacji od reszty domowników. Nie popadajmy w skrajności.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, bo przecież sam kiedyś byłeś dzieckiem? Że pokój dziecięcy to pomieszczenie wielofunkcyjne. Twoja pociecha w nim śpi, uczy się, bawi, spotyka się z kolegami i koleżankami, pracuje nad rozwijaniem swoich umiejętności, pasji czy hobby, co jednocześnie może przeobrazić pokój w salę taneczną, pracownię plastyczną czy gabinet dźwięku. Jakie funkcje spełnia pokój dziecka?

  • sypialnia – fundament. Dziecko potrzebuje cichego i bezpiecznego miejsca, w którym wypocznie i spokojnie zaśnie. Łóżko powinno znajdować się się w takim miejscu, aby nie zakłócało spokoju i nie zachwiało poczucia bezpieczeństwa.
  • przestrzeń do nauki – oczywiste. Dziecko musi czuć, że jego prywatne wnętrze stymuluje, pobudza zapał i sprzyja zdobywaniu wiedzy. Zapewnienie komfortowych warunków do nauki w postaci szerokiego biurka czy regałów na książki to absolutne minimum.
  • przestrzeń do zabawy – jasne jak pastelowy róż. Zabawa to nie tylko zabawki – dziecko potrzebuje wolnego miejsca przede wszystkim na podłodze, co pozwoli na realizację zarówno dynamicznych, jak i statycznych zajęć, tj. skakania lub układania skomplikowanych budowli z klocków.
  • przestrzeń do rozwijania zainteresowań – pasja i hobby jest rozwijana przez dziecko w pokoju dziecięcym, ale nie tylko. W zależności od rodzaju zainteresowania, warto pomyśleć o adekwatnym zaaranżowaniu przestrzeni lub wygenerowania dodatkowego pomieszczenia w tym celu, np. strychu czy piwnicy.
  • przestrzeń towarzyska – które dziecko nie marzy o tym, aby przyjmować w swoim pokoju przyjaciół? Twoje dziecko może zapraszać do siebie gości, dlatego uwzględnij to w planie projektu i przygotuj się na małe prywatki lub turnieje w Need For Speed.

Pokój dziecięcy to pomieszczenie, które powinno odzwierciedlać charakter małego lokatora i pozwolić mu na swobodne funkcjonowanie w swojej przestrzeni. Dla Ciebie jako rodzica doskonałym rozwiązaniem będzie wyznaczenie poszczególnych stref w pokoju, których przeznaczeniem jest wykonywanie konkretnych aktywności, np. kącik do nauki, kącik do zabawy, kącik do wypoczynku etc. W ten sposób sprawisz, że wnętrze będzie zarówno harmonijne, jak i spójne i przejrzyste. To pozwoli również dziecku na pełną koncentrację i wyeliminuje ryzyko rozkojarzenia. Taki podział na strefy wprowadzi Twoje dziecko w świat ładu i porządku, o którym marzą rodzice.

Pokój dziecięcy – pomysły aranżacji

Wystrój pokoju dziecięcego powinien wprowadzać świeżą energię, zachwycać i sprawiać, że właśnie ta przestrzeń będzie tą, w której Twoje dziecko będzie chciało spędzać najwięcej czasu. Zasada „od ogółu do szczegółu” nie odbiega od praw designu – warto pochylić się nad detalami, które współtworzą przestrzeń użytkową dziecka. Oto kilka pomysłów/motywów/wskazówek, które warto wziąć pod uwagę:

1. Uniwersalność – pokoje urządzone w stylu uniwersalnym, a więc stonowanym i bezpiecznym oraz pozwalającym na ewentualne modyfikacje, charakteryzują harmonijne elementy dekoracyjne i spokojne kompozycje, oparte na jednostajnej koloryzacji, natomiast podkreślone kontrastującym dodatkiem, np. designerskim krzesłem, fotelem, oryginalnym motywem na ścianie czy geometrycznymi przedmiotami.

2. Tematyczność – pokoje tematyczne niezmiennie królują w obszarze aranżacji wnętrz dla dzieci. Taki pokój jest zdecydowanie efektowny i nawiązuje do zainteresowań dziecka – możesz urządzić mu kosmos, łąkę, Disneyland czy nowojorski Times Square. Ograniczyć Cię może tylko wyobraźnia.

3. Marina – styl, który należy do jednych z najpopularniejszych. Nadmorski klimat w pokoju dziecięcym nie jest zarezerwowany wyłącznie dla chłopców. Połączenie bieli, granatu i błękitu, klasyczne meble do pokoju dziecięcego, drewniane łóżko, mapa mórz i oceanów na ścianie oraz lampa przypominająca latarnię morską z pewnością zrobi wrażenie na maluchu.

4. Fototapety/naklejki na ścianę – to element, po który rodzice sięgają bardzo często. Pozwala na wielokrotne modyfikowanie przestrzeni i potrafi mocno wyróżnić konkretną strefę w pokoju.

5. Farby – rynek nie pozwala na wybredność, bo doskonały asortyment pozwala na spełnienie najskrytszych marzeń malucha. Rodzic może wykorzystać farby magnetyczne, farby tablicowe, farby fluoroscencyjne, nietypowe szablony. Szaleć do woli z paletą barw i farb – kto komu zabroni, niech pierwszy rzuci pędzel!

Mamy nadzieję, że misja „urządzanie pokoju dziecięcego” nie będzie stanowić dla Ciebie już żadnego problemu.

Przestrzeń Twojego dziecka warto zaaranżować z daleka od jakichkolwiek konwenansów i stereotypów – postaw na swoją intuicję, zainteresowania małego lokatora i pamiętaj o tym, aby stworzyć funkcjonalne, bezpieczne i użytkowe warunki do przebywania w pomieszczeniu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

1 komentarze

solumen


2019-11-03 22:19:03

Bardzo fajna strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul