Meble w stylu prowansalskim

Opublikowany : 2020-06-24 - Kategorie : Inspiracje

meble w stylu prowansalskim

Prowansja - kraina południowo-wschodniej Francji, w której dominuje naturalność i tradycja. Zachwyca bezpretensjonalnością, swojskim klimatem, połączeniem designu sielskich chatek z elegancją francuskich dworów. Dzisiejszy artykuł poświęcamy tematyce mebli w stylu prowansalskim. Przedstawiamy charakterystykę, rodzaje i różne kierunki prowansalskiego designu.

Styl prowansalski w pigułce

Jak stworzyć styl prowansalski we wnętrzach? Wystarczy zastosować się do kilku poniższych wskazówek.

Charakterystycznymi cechami stylu prowansalskiego są:

  • Przetarte fronty mebli,
  • Naturalne materiały (drewno i kamień) lub tworzywa je imitujące,
  • Gięte nóżki stołów, krzeseł, komód, szaf i innych mebli ustawionych na nogach,
  • Motyw lawendy,
  • Przytulna atmosfera,
  • Klimat wsi,
  • Jasna kolorystyka.

Barwy są zaczerpnięte wprost z prowansalskiego krajobrazu: w tym stylu dominują odcienie fioletu (zwłaszcza barwa lawendowa), piaskowe kolory, które przypominają skąpane w słońcu skały, a także oryginalny błękit nieba. Często na rynku można znaleźć meble białe w stylu prowansalskim - skąd zatem ten kolor w wiejskiej francuskiej estetyce? To przede wszystkim uniwersalna barwa oraz cecha wpisująca się w charakterystykę prowansalskiego klimatu: ma być jasno i pogodnie. Białe meble w stylu prowansalskim optycznie powiększają wnętrza, pasują zarówno do mniejszej, jak i większej przestrzeni, świetnie prezentują się i w kuchni, i w salonie, i w sypialni. Jednak nie tylko kolor biały może być zarezerwowany dla mebli w stylu prowansalskim. W tej stylistyce mogą pojawić się kolory: ecru, beżowy, terakota, jasnozielony i pastelowe kolory: żółty oraz błękitny. Meble w stylu prowansalskim są również często w kolorze jasnego brązu.

To kolory, które można znaleźć w naturze. Aranżacje w stylu prowansalskim mają być blisko przyrody, barwy mają odzwierciedlać delikatność i sielankowość przyrody, dzięki czemu we wnętrzach, które są urządzone w takim stylu, dobrze się wypoczywa.

Wnętrza w stylu prowansalskim pełne są naturalnych materiałów, mebli z tradycjami, dodatków z wikliny i plecionki. Wszystko po to, aby stworzyć nastrój przenoszący na południe Francji, do ciepłego klimatu, delikatnego powiewu wiatru i charakterystycznego zapachu lawendowych pól.

Jak osiągnąć styl prowansalski w domu?

Stylistyka jest tak charakterystyczna, że trudno ją pomylić. W stylu tym dominują przede wszystkim jasne kolory i barwy ziemi. To jeden z podstawowych wyznaczników tej estetyki. Jakie jeszcze elementy wyróżniają styl prowansalski?

1. Naturalne materiały

To estetyka, która odnosi się do piękna natury, dlatego stylistka znana z Prowansji delikatnie łączy się z krajobrazem widocznym zza oknem. Współgra z przyrodą, zielenią trwa, lawendową barwą i kolorami ziemi. Dlatego wnętrza w stylu prowansalskim powinny być pełne naturalnych dodatków: drewna, wikliny, żywych kwiatów i roślin itp.

2. Przytulny i rodzinny styl

Wyposażenie oraz wszelkie elementy obecne we wnętrzach prowansalskich, kojarzą się pokoleniowo i rodzinnie. Meble w stylu prowansalskich charakteryzują się estetyką z dawnych czasów, a wrażenia te potęgują miękkie poduszki, ciepłe koce i retro dodatki.

3. Moc dodatków

Styl prowansalski pełen jest dodatków rodem z pchlego targu, które mają swoją historię i kojarzą się ciepłem rodzinnym oraz kultem przyrody. Mile widziane są tutaj szkatułki, kosze wiklinowe, pojemniki na zioła, retro zastawy kuchenne, stylowe lampy oraz elementy zdobione estetyka decoupage.

4. Biel i światło

Meble w stylu prowansalskim zwyczajowo zyskują biały kolor, podobnie jest z barwą ścian. Przez to wnętrza wydają się przytulniejsze, jaśniejsze i optycznie większe.

Charakterystyczne meble w stylu prowansalskim

Niektóre elementy umeblowania w stylu prowansalskim są bardzo charakterystyczne i natychmiast kojarzone są właśnie z tą estetyką. Jasne wybarwienia, finezyjne kształty, delikatnie przetarte fronty, ale też naturalny kolor drewna. To wnętrza, w których dominują jasne barwy wprowadzają do pomieszczeń światło i delikatność. Tego typu stylistyka jest dla projektantów polem do kreatywnych inspiracji, dzięki czemu powstają meble i dodatki, które wpisują się w taką estetykę.

Wnętrza prowansalskie wprowadzają do mieszkania to, za czym tęsknimy przez cały rok: ciepłe promienie słońca, letni wiatr, zapach pól i kwiatów, sielankowa idylla, którą możemy wprowadzić poprzez meble i dodatki, aby przez cały czas czuć w swoim domu wakacyjny klimat. Sprawdź, jakie meble do salonu w stylu prowansalskim wybrać.

Tradycyjny kredens

Kojarzy się z tradycyjnym meblem, który często znajdował się w domach naszych babć. To z tego elementu wyposażenia na stół wyciągało się pokoleniową zastawę porcelanową, która stanowiła swego rodzaju rodzinny skarb. Kredens w stylu prowansalskim ma właśnie budzić takie skojarzenia, odwoływać się do pewnej beztroski, tradycji, domu, jako miejsca rodzinnego. Kredens prowansalski jest najbardziej charakterystycznym oraz pożądanym elementem w całym umeblowaniu w tej estetyce.

Duże i przeszklone kredensy często usytuowane są na finezyjnie skręconych nóżkach oraz zwieńczone lekko zaokrąglonym gzymsem. Charakterystyczne dla prowansalskich kredensów są delikatne żłobienia na strukturze drewna oraz pozłacane uchwyty. Ten typ mebla ma funkcję ekspozycyjną, dlatego najlepiej sprawdzą się w jadalni lub przestronnej kuchni. Za szklanymi szafkami można ułożyć porcelanową zastawę, fajansowe naczynia, ale także zioła, przyprawy oraz inne przybory kuchenne.

Prowansalski kredens jest zdecydowanie najbardziej wyróżniającym się elementem. Zwyczajowo zyskuje biały odcień z celowo przetartymi frontami, aby lekko go postarzyć. Dodatkowo ubogacony o delikatne rzeźbienia, a także motywy kwiatowe. Prowansja w czystej postaci, pełna ciepła, przytulności i pokoleniowego znaczenia.

Prowansalska komoda

Do salonu, jadalni, sypialni, kuchni - komoda w stylu prowansalskim wpisze się w estetykę każdego pomieszczenia. Charakterystycznymi elementami - podobnie jak przy kredensie - są ozdobne żłobienia, przetarcia, frezowania, profilowane uchwyty, finezyjne nóżki i wykończenia. Komoda w tym stylu przypomina estetykę ludwikowską, a więc łączą w sobie dworska Francję-elegancję z sielankowym klimatem Prowansji. W zależności od pozostałych dodatków i aranżacji - wnętrze może przybrać charakter luksusowy lub ciepły oraz domowy.

W stylu tym najbardziej znaczącymi meblami są nie tylko komody, ale także konsolki, które można ustawić w przedpokoju lub salonie. Meble prowansalskie przywodzą na myśl romantyczną estetykę.

Sofa w stylu prowansalskim

Meble prowansalskie do salonu i sypialni - czyli kanapy o charakterystycznym wyglądzie. Podobnie jak w przypadku komód i kredensów - także ich stylistyka przypomina umeblowanie z czasów ludwikowskich, przez co sofa do wnętrza salonu wnosi przepych i dworską elegancję. Ten rodzaj kanap posiada finezyjne wykończenie i rzeźbienia, rozłożyste podłokietniki oraz kabriolowe nóżki. Ozdobiona charakterystycznymi pikowaniami lub kwiecistym wzorem. Sofy te warto zestawić z fotelami w podobnej stylistyce lub fotelami wiklinowymi. Koniecznie te meble wypoczynkowe powinny być ubogacone o barwne poduszki i ciepłe pledy.

Meble prowansalskie są bardzo charakterystyczne, oddają ducha sielankowych rejonów południowej Francji, ale jednocześnie kultywują elegancki i nonszalancki styl panujący w tym kraju. Nie da się nie kochać tej estetyki, gdyż nawet w zimne dni wprowadza do wnętrza słońce i dobrą pogodę ducha. Tanie meble w stylu prowansalskim znajdziesz w sklepie Mebloteka24.pl, dzięki którym zaaranżujesz salon, sypialnie lub przedpokój.

FAQ

1. Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Estetyka rodem z południowej Francji charakteryzuje się jasnymi meblami, których wygląd odnosi się do dawnej stylistyki, ponadto elementy umeblowania często posiadają przetarte fronty, ozdobne uchwyty i gięte nóżki. Styl prowansalski łączy w sobie elegancję z sielanką i kultem przyrody.

2. Jakie meble są charakterystyczne dla stylu prowansalskiego?

Znamienne dla tej estetyki są kredensy, komody, sofy i fotele w białym kolorze, ozdobione przez frezowane gzymsy, lekkie przetarcia czy kabriolowe nóżki oraz przeszklone witryny.

3. Jak osiągnąć styl prowansalski w domu?

Estetyka ta odnosi się do słońca i kolorów przyrody oraz lawendowych pól, dlatego estetykę tę można osiągnąć przez zastosowanie we wnętrzu jasnych kolorów, rustykalnych zdobień, żywej roślinności oraz naturalnych dodatków.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć