Zestaw mebli do salonu w stylu nowoczesnym CALI
Zestaw mebli do salonu z kolekcji CALI, w skład którego wchodzą dwie komody, witryna, ława, stolik RTV i panel ścienny.
Lamele, niepozorne wąskie listwy, szturmem przejęły świat wnętrzarski! Lamele na ścianie, na suficie, za telewizorem, za łóżkiem czy jako ścianka ażurowa: możliwości jest mnóstwo. Niedawno pojawiła się jeszcze jedna – meble z lamelami. Jakie zalety mają te elementy dekoracyjne i dlaczego są takie modne? Jak wykorzystać lamele w aranżacji wnętrz? Sprawdź!
Zestaw mebli do salonu z kolekcji CALI, w skład którego wchodzą dwie komody, witryna, ława, stolik RTV i panel ścienny.Zestaw mebli do salonu w stylu nowoczesnym CALI
Lamele to długie i wąskie oraz z reguły drewniane listwy ozdobne dostępne w sprzedaży na sztuki lub jako gotowe panele dekoracyjne (złożone są z kilkunastu czy kilkudziesięciu lameli). Wyróżniamy także lamele drewniane w stanie surowym (nielakierowane i stosowane w celach konstrukcyjnych) oraz lamele lakierowane, malowane czy fornirowane. Powstają z drewna lub z klejonki, a najczęściej wykorzystuje się do ich produkcji sosnę, buk, jesion czy dąb. Istnieją również lamele aluminiowe lub z tworzywa PVC, natomiast stosuje się je znacznie rzadziej.
Lamele wykorzystuje się na różne sposoby, stąd wyróżniamy m.in. lamele ścienne, sufitowe czy meblowe. Za pomocą lameli tworzy się również ażurowe ścianki.
Zestaw do salonu skomponowany z mebli kolekcji Palermo, w skład którego wchodzą dwie komody, dwie półki, regał, ława, panel ścienny, stolik RTV i witryna.Zestaw mebli do salonu w stylu nowoczesnym Palermo A
Lamele „solo”, czyli sprzedawane na sztuki, wystarczy do podłoża przykleić lub przykręcić. Czasem są wyposażone w listwę montażową z taśmą czy klejem. Możemy je również najpierw nanieść na płytę z cienkiego arkusza drewna lub sklejki czy innego wyrobu drewnopodobnego, a następnie całość przykręcić do ściany. W tej formie również są dostępne w sprzedaży (panel ścienny z lamelami). Zwykle także są dostarczane w wariancie do samodzielnego montażu (wraz z instrukcją).
Ta łatwość montażu, który nie wymaga wiercenia czy kotwienia, a przebiega szybko i sprawnie, nawet jeśli nie mamy doświadczenia, jest jednym z tych czynników, które zadecydowały o tak ogromnym sukcesie lameli w aranżacji wnętrz. A drugim jest ich uniwersalność – lamele świetnie sprawdzają się jako dekoracja ścienna czy sufitowa w salonie, sypialni i przedpokoju. Można z nich też stworzyć ażurową ściankę, np. oddzielającą aneks kuchenny od salonu. Wykorzystuje się je zarówno w domach, jak i w biurach, hotelach czy obiektach użyteczności publicznej.
Zestaw mebli do salonu Madison, w dwóch propozycjach kolorystycznych, w skład którego wchodzą witryna, stolik RTV, półka, ława, regał półotwarty i komoda.Czarno lub biało-brązowy zestaw mebli do salonu Madison 7
Ze względu na niebanalny dekoracyjny charakter lamele drewniane odnalazły swoje miejsce przede wszystkim w salonie, jako zamiennik różnych tradycyjnych form zdobienia ścian – tapet, sztukaterii, paneli ściennych wiórowych i MDF. Ich ogromną zaletą jest różnorodność (różne rodzaje drewna, szerokość czy kolor, które precyzyjnie dopasujemy do aranżacji wnętrza), ale również niemal pełna dowolność zastosowania. Zwykle jednak lamele montuje się na ścianie lub suficie.
Kwestia rozmiarów lameli oraz wielkości powierzchni, którą nimi wyłożymy, zależy od przestronności wnętrza i pomysłu. W małych salonach lepiej wykorzystać je tylko na części ściany (np. za telewizorem lub kanapą) lub sufitu albo przeciągnąć lamele ze ściany na sufit. W dużym pomieszczeniu lamele mogą pokryć całą ścianę lub większy jej fragment, dzięki czemu przestrzeń wyda się przytulniejsza.
Lamele ścienne i sufitowe z powodzeniem zastosujemy także w sypialni (świetnie się prezentują za łóżkiem), a nawet w kuchni czy łazience – tylko nie w tych miejscach, w których byłyby narażone na działanie wody czy wysokiej temperatury. Wykorzystuje się je również jako ściankę dzielącą np. aneks kuchenny i część salonową. W każdym pomieszczeniu genialnie sprawdzają się meble z lamelami.
Zestaw mebli do sypialni z kolekcji CALI, w skład którego wchodzą szafa przesuwna, łóżko i dwie szafki nocne.Zestaw mebli do sypialni w stylu nowoczesnym CALI
Ze względu na dużą uniwersalność i dostępność wariantów lamele sprawdzają się w towarzystwie każdej aranżacji wnętrza – jako dodatek nadający konkretne cechy w zależności od motywów pozostałego wystroju. Jasne naturalne lamele pasują do minimalistycznych, surowych, industrialnych wnętrz. Naturalne drewno ociepla przestrzeń (zwłaszcza wtedy, gdy łączy się z takimi materiałami jak beton, stal, kamień i szkło). Delikatne lamele doskonale komponują się też z „naturalnymi”, ubóstwiającymi drewno propozycjami: stylem skandynawskim, rustykalnym i boho.
Z kolei lakierowane ciemne lamele dodadzą elegancji wnętrzom w stylu np. nowojorskim czy glamour, podkreślając gustowne tkaniny mebli tapicerowanych oraz ich fantazyjny kształt i wykończenie, a także błyszczące dodatki czy kryształowe żyrandole. Również aranżacja wnętrz w stylu art déco intrygująco „zepnie” się z lamelami, jeśli zastosujemy je zamiast tradycyjnych sztukaterii czy wzorzystych tapet.
Zestaw mebli do salonu Madison, w dwóch propozycjach kolorystycznych, w skład którego wchodzą witryna, regał półotwarty, stolik RTV, ława, szeroka półka i wąska szafa/regał zamknięty.Biały lub czarno-brązowy zestaw mebli do salonu Madison 3
Obok lub zamiast lameli na fragmencie ściany czy sufitu w wystroju wnętrza warto też zastosować meble z lamelami. Lamele zamontowane od frontu zupełnie odmieniają charakter każdego mebla. Dodają mu głębi i sprawiają, że wygląda inaczej przy różnym oświetleniu. Meble pokojowe z lamelami to propozycje zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych, loftowych, zwłaszcza gdy są wyposażone w metalowe części. Niektóre propozycje mebli z takim zdobieniem zaliczyć można nawet do stylistyki vintage.
Wyjątkowym produktem w tej kategorii są duże szafy z lamelami: dwu, trzy lub czterodrzwiowe i z lustrem. Lamele na tego typu szafie spełniają kilka funkcji. Z jednej strony ozdabiają, a z drugiej eksponują mebel i jednocześnie – dzięki nadaniu mu głębi poprzez grę światła i cienia – idealnie wpisują go w otoczenie czy nawet niejako w nim ukrywają. Szafa z lamelami optycznie wydaje się mniejsza, daje więcej przestrzeni – to świetna propozycja do wnętrz małych i nieustawnych.
Wysokość : 200 cm Szerokość : 206 cm Głębokość : 51 cm Czterodrzwiowa szafa Nelly z lustrem, ozdobnymi lamelami na froncie i klasycznie uchylanymi drzwiami.Czterodrzwiowa, brązowa szafa Nelly 4D z lustrem, ozdobnymi lamelami i opcjonalnie z nadstawką
Wpadły Ci w oko meble z lamelami? A może szukasz gotowej już płyty dekoracyjnej? Mamy kilka wyjątkowych propozycji – odwiedź nasz sklep mebloteka24.pl! Z przyjemnością doradzimy i pomożemy w wyborze mebli i dodatków.
1. Czym są lamele?
Lamele to długie i wąskie listwy dekoracyjne do montażu na ścianie i suficie czy też na meblach. Można z nich również stworzyć ażurową ściankę działową. Zazwyczaj są drewniane (naturalne drewno lub wyrób drewnopodobny).
2. Jak montuje się lamele dekoracyjne?
Najczęściej lamele dekoracyjne przykleja się do ściany. Można je również nanieść na płytę (przykleić) i całość przykręcić do podłoża lub kupić gotowy panel z lamelami. Zamówienie zwykle jest dostarczane w wariancie do samodzielnego montażu (wraz z instrukcją).
3. Ile kosztują lamele drewniane?
Lamele drewniane kosztują już od około 20 zł za sztukę. Średnia cena to ok. 50-60 zł. Wyróżniamy różne kategorie lameli (materiał, kolorystyka, wymiar produktów), więc ceny są rozbieżne. Można je zamówić przez internet (dodatkowo płatna dostawa).