-
Rodzaje mebli
- PROMOCJE!!!
- Akcesoria do mebli kuchennych
- Barki
- Biurka
- Fotele
- Garderoby
- Hokery
- Kanapy i sofy
- Komody
- Kredensy
- Krzesła
- Lustra
- Ławy i stoliki kawowe
- Łóżeczka i łóżka dla dzieci
- Łóżka
- Materace i stelaże
- Meblościanki
- Narożniki
- Panele dekoracyjne
- Półki
- Pufy
- Regały i biblioteczki
- Stoliki gazetowe
- Stoliki RTV
- Stoły
- Szafki kuchenne stojące
- Szafki kuchenne wiszące
- Szafki na buty
- Szafki nocne
- Szafki wiszące
- Szafy
- Szafy narożne
- Szafy przesuwne
- Systemy mebli
- Taborety
- Toaletki i konsole
- Wersalki
- Wieszaki i stojaki
- Witryny
- Zestawy do gabinetu
- Zestawy do jadalni
- Zestawy do salonu
- Zestawy do sypialni
- Zestawy dziecięce
- Zestawy kuchenne
- Zestawy łazienkowe
- Zestawy młodzieżowe
- Zestawy stołowe
-
Salon
- Koniecznie sprawdź
-
2 813 zł
-
6 950 zł
- Sypialnia
- Przedpokój
- Kuchnia
- Łazienka
- Pokój dziecięcy
- Pokój młodzieżowy
- Gabinet i biuro
-
Garderoba
- Koniecznie sprawdź
-
2 225 zł
-
2 249 zł
- Jadalnia
Kuchnia w małym mieszkaniu - jak ją zaaranżować?
Urządzanie kuchni, szczególnie tych w starszych blokach może przysporzyć mieszkańcom nie lada wyzwanie ze względu na ich mikroskopijne rozmiary. Małe, niefunkcjonalne i niezbyt ustawne pomieszczenie może jednak przeobrazić się w praktyczną kuchnię. Wystarczy zastosować kilka patentów, dzięki którym przestrzeń zostanie w pełni wykorzystana, a jednocześnie stanie się funkcjonalna.
Patenty na małą kuchnię - jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń
Nie da się ukryć, że funkcjonowanie w małej kuchni nie jest najłatwiejszym zadaniem. Wyobraź sobie, jak w niefunkcjonalnej kuchni ciężko jest przygotować posiłek jednej osobie, a co dopiero, gdy w porannym pośpiechu przewija się przez nią cała rodzina. Brak tych kilku dodatkowych metrów może bardzo utrudnić codzienne życie. Niestety bloki z wielkiej płyty charakteryzowały malutkie łazienki i kuchnie, które dziś są zmorą wielu mieszkańców. Remontując mieszkanie, można jednak nieco polepszyć komfort życia, modyfikując kuchnie i urządzając ją od nowa. Jak należy zaaranżować małą kuchnię, aby zyskała na funkcjonalności? Poniżej znajdziesz kilka rad, które pomogą Ci w urządzaniu kuchni w małym mieszkaniu.
Wysokość : 60 cm Szerokość : 80 cm Głębokość : 31 cm Szafka będąca jednym z elementów sytemu mebli kuchennych SONIA. Wysokość : 61 cm Szerokość : 280 cm Panel dekoracyjny doskonale nadający się do wypełnienia przestrzeni między szafkami kuchennymi. Co ciekawe: znajduje zastosowanie również w innych pomieszczeniach - od salonów, poprzez jadalnie, bary czy gabinety. Wysokość : 60 cm Szerokość : 100 cm Głębokość : 4 cm Lustro będące jednym z elementów systemu mebli Inez.Szafka wisząca SONIA 80 GS-60 2F
Panel dekoracyjny M 19
Lustro bezramkowe w stylu nowoczesnym Inez
1. Postaw na niskie szafki w małej kuchni
W małych kuchniach ze względu na chęć pełnego wykorzystania przestrzeni, montuje się często zabudowę aż po sufit. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń. W małych wnętrzach należy zrezygnować z wysokiej zabudowy w górnej linii szafek. Pomieszczenie optycznie zyska głębi w momencie, gdy wykorzystamy niskie szafki kuchenne, szczególnie jeśli będą one posiadały przeszklone fronty. Bardzo dobrym pomysłem jest również instalacja zwykłych półek zamiast szafek.
Jeżeli nie chcesz rezygnować z wiszących szafek kuchennych, zadbaj o to, aby były one lekkie w swojej formie i dodatkowo, aby ich fronty wykonane były z matowego szkła lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Nada im to lekkości oraz sprawi, że kuchnia nie będzie wydawać się zagracona.
2. Zamiast standardowych drzwiczek, wybierz fronty przesuwne
Urządzanie małej kuchni motywuje do wykorzystywania nieintuicyjnych rozwiązań. Nowoczesne drzwiczki przesuwne, wykonane ze szkła oraz podświetlane wewnątrz, wpisują się w nowoczesne trendy, a przy okazji będą praktyczniejszym i “lżejszym” rozwiązaniem. Ten patent sprawdza się nie tylko w przypadku małych kuchni, ale świetnie prezentuje się również w dużych kuchniach z aneksami otwartymi na salon.
3. Półki nad blatem do kuchni w małym mieszkaniu
Pomiędzy blatem a górną linią szafek można wykorzystać miejsce, zawieszając niewysokie płytkie półki. Będzie to idealne miejsce do przechowywania drobnych przedmiotów np. przypraw. Dzięki temu zyskamy przestrzeń w samych szafkach, gdzie możemy umieścić większe przedmioty.
4. Pomyśl o szafkach i stolikach na kółkach
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli na kółkach. Dzięki mobilnemu wyposażeniu można dopasować ustawienie do aktualnych potrzeb użytkownika. Dodatkowo wszystko jest zawsze w zasięgu Twojej ręki i w razie potrzeby możesz przyciągnąć dany element bliżej siebie. Bardzo modnym gadżetem do kuchni, stały się wózki piętrowe z blatem roboczym na górze. To one pozwalają na łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych produktów i przyrządów, które są nam potrzebne w danym momencie. Z kolei mobilne szafki są bardzo wygodne użytkowaniu i dodatkowo tworzą nam warunki do pracy przy blacie roboczym na siedząco. Wystarczy wysunąć szafkę i podstawić krzesło. Jest to istotne, szczególnie przy wykonywaniu dłuższych prac lub w przypadku osób, posiadających problemy zdrowotne.
5. Rozważ szerszy blat kuchenny w małej kuchni
Przy aranżowaniu małej kuchni, warto przemyśleć zwiększenie szerokości blatu kuchennego do 80 cm. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania zyskujemy nie tylko miejsce na blacie, ale również więcej przestrzeni do wykorzystania na stojące szafki kuchenne i różnego rodzaju instalacje.
6. Odpowiedni wybór mebli do małej kuchni
Metodą, która pozwala na optyczne powiększenie wnętrza jest dobór odpowiednich mebli.
Zabudowa w małej kuchni powinna zostać umieszczona w równej linii, najlepiej tylko na jednym poziomie. Wtedy kuchnia będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnej i uporządkowanej.
Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę to kolor szafek. Nie powinny być one ciemne i przytłaczające. W przypadku małej kuchni najlepiej postawić na jasne kolory. Bardzo dobrym pomysłem jest również wybór frontów z połyskiem, które odbijają światło i nadają im lekkości.
7. Wykończenie ścian w małej kuchni
Kolejnym z patentów, który możemy wykorzystać aranżując kuchnię, jest umieszczenie na ścianie nad blatem fototapety ze wzorem przestrzennym. Takie panele ścienne występują w wielu wzorach, które możesz dopasować indywidualnie do swojego gustu i charakteru kuchni. Dodatkowo zwykle ich powierzchnia zewnętrzna pokryta jest szkłem, co sprawia, że będą odbijać światło i powiększać optycznie kuchnię. Pozostałe ściany najlepiej pomalować na jasny kolor, bez dodatkowych wzorów i zdobień.
Warto również pamiętać o podstawowych zasadach przy aranżacji wnętrz. Należy mieć na uwadze to, że poziome pasy będą poszerzać i wydłużać kuchnię. To samo może spowodować ułożenie podłogi, a więc warto się nad tym zastanowić, aby optycznie zneutralizować niepraktyczne proporcje pomieszczenia.
8. Lustro - nietypowe rozwiązanie do małej kuchni
Czy pomyślałeś kiedyś o umieszczeniu lustra w swojej kuchni? Zapewne ten pomysł nie przeszedł Ci nawet przez głowę, a w przypadku małej kuchni może mieć znaczącą rolę. Lustra dodają pomieszczeniom głębi, dodatkowej przestrzeni, która jest niewątpliwie potrzebna, nawet jeśli będzie to tylko złudzenie optyczne.
Lustra warto umieścić nad blatami lub na ścianie, znajdującej się naprzeciwko linii meblowej. Tafla szkła umieszczona na przeciwległej ścianie do mebli będzie odwracać od niej całkowicie uwagę, co wizualnie zmieni proporcje pomieszczenia. Jest jednak też mały mankament, dla osób, które nie potrafią utrzymać porządku w kuchni. Lustro spotęguje w takim przypadku bałagan do kwadratu!
9. Oświetlenie kuchenne w małym wnętrzu
Światło to ważny punkt przy urządzaniu kuchni niewielkich rozmiarów. Warto o nie zadbać, bo rozświetlone wnętrze sprawia wrażenie bardziej przytulnego i przestronnego. Jeżeli mamy taką możliwość, oprócz głównego oświetlenia, zaplanujmy również punkty świetlne pod szafkami lub jeśli zdecydowaliśmy się na przeszklone szafki górne - zamontujmy oświetlenie w środku nich.
10. Stół i jego alternatywy do małej kuchni
W małej kuchni bardzo często nie ma miejsca na umieszczenie pełnowymiarowego stołu, przy którym będą mogli usiąść wszyscy domownicy jednocześnie. Mimo wszystko mały metraż pozwala na stworzenie warunków, przy których można spożywać posiłki. Dobrym rozwiązaniem jest samo przedłużenie blatu kuchennego, który stworzy ladę.
Alternatywą będzie również stół składany, który można przykręcić do ściany i rozłożyć blat w momencie, kiedy tylko będzie potrzebny.
11. Mały aneks z wyspą kuchenną
W nowszych mieszkaniach popularne jest łączenie kuchni z salonem. Rozwiązanie to jednak można zastosować również w starszych blokach, jeżeli tylko układ mieszkania pozwala na taką rewolucję. Czy warto? Na pewno jest to rozwiązanie, które należy rozważyć. Połączenie przestrzeni salonowej z niewielką kuchnią sprawi, że będzie ona otwarta, a przy okazji mniej przytłaczająca. Mały aneks z wyspą kuchenną podzieli przestrzeń na dwie części, ale jednocześnie stworzy spójne wnętrze. Jeśli tylko jest taka możliwość, postaw na kuchenny aneks.
12. Kilka prostych lifehacków
Sukces w zagospodarowaniu małej kuchni polega na umiejętnym wykorzystaniu przestrzeni, także tej wewnątrz szafek. Aby maksymalnie wycisnąć z niej potencjał, warto zastosować sprytny system wewnętrzny, składający się z wysuwanych lub obrotowych półek. Również każde niewielkie miejsce pomiędzy szafką a ścianą może zostać zagospodarowane w postaci cargo. To nic innego jak wysuwana szafka, która zwykle pełni rolę spiżarni w miniaturowym wydaniu.
Mała kuchnia to wnętrze trudne do urządzenia, ale nie niewykonalne. Przy zastosowaniu kilku patentów, pomieszczenie to może stać się funkcjonalne dla wszystkich użytkowników. Odpowiednia aranżacja sprawi, że kuchnia w optyczny sposób się powiększy i nie będzie już przytłaczała jak dotychczas. Jeżeli wykorzystasz część wskazówek, które przedstawiliśmy w tym artykule, z pewnością stworzysz praktyczną przestrzeń w swojej małej kuchni.
Wysokość : 60 cm Szerokość : 80 cm Głębokość : 31 cm Szafka będąca jednym z elementów sytemu mebli kuchennych SONIA. Wysokość : 61 cm Szerokość : 280 cm Panel dekoracyjny doskonale nadający się do wypełnienia przestrzeni między szafkami kuchennymi. Co ciekawe: znajduje zastosowanie również w innych pomieszczeniach - od salonów, poprzez jadalnie, bary czy gabinety. Wysokość : 60 cm Szerokość : 100 cm Głębokość : 4 cm Lustro będące jednym z elementów systemu mebli Inez.Szafka wisząca SONIA 80 GS-60 2F
Panel dekoracyjny M 19
Lustro bezramkowe w stylu nowoczesnym Inez
FAQ
1. Jaki kolor mebli wybrać do małej kuchni?
W przypadku małej kuchni najlepiej postawić na meble w neutralnych, jasnych barwach, które optycznie powiększą przestrzeń. Warto zdecydować się również na fronty z połyskiem, które dodatkowo odbiją światło.
2. Czy w małej kuchni warto zastosować półki po sam sufit?
Kuchnie w małym mieszkaniu bardzo często zabudowywane są pod sam sufit, aby zyskać jak najwięcej miejsca do przechowywania. Do małej kuchni lepiej jednak wybrać niższą zabudowę lub lekkie półki, które nadadzą przestrzeni temu pomieszczeniu.
3. Czy mały aneks z wyspą kuchenną to dobry wybór do małego mieszkania?
Jeżeli układ mieszkania pozwala Ci na takie rozwiązanie, to będzie to doskonały wybór. Połączenie salonu z aneksem kuchennym stworzy dużą, otwartą przestrzeń i będzie wygodniejszym rozwiązaniem niż mała, zamknięta i niewygodna kuchnia.