Krzesła skandynawskie - elegancki minimalizm

Opublikowany : 2020-03-03 - Kategorie : Inspiracje

krzesła skandynawskie sklep

Wnętrza inspirowane skandynawskim stylem są jasne, przestronne, czasem nawet surowe, jednak z dodatkiem odpowiednich tekstyliów stają się przytulne i estetyczne. Styl skandynawski w swojej pierwotnej wersji różni się nieco od aranżacji, które obecnie tworzy się we wnętrzach, jednak właśnie o to chodzi w urządzaniu swoich czterech kątów: by było wygodnie, spójnie i ładnie. Dziś prezentujemy cechy charakterystyczne dla tego nurtu i zwracamy uwagę na meble w stylu skandynawskim, które mogą skutecznie uzupełnić wystrój w domu. Sprawdź eleganckie i minimalistyczne krzesła skandynawskie.

Styl skandynawski, czyli jaki?

Styl skandynawski najczęściej kojarzy się z bielą i prostą formą. To słuszne skojarzenie, ponieważ w skandynawskich wnętrzach dominuje biały kolor, jednak nie oznacza to, że w takim pomieszczeniu nie ma miejsca na inną kolorystykę. Najczęściej te dodatkowe kolory są odcieniami naturalnego drewna.

Chcąc zrozumieć północnoeuropejski design, należy przede wszystkim przyjrzeć się warunkom klimatycznym panującym w tamtych obszarach. Długie zimy i małe nasłonecznienie w ciągu roku w krajach skandynawskich poniekąd zmusiło mieszkańców tych państw do wyboru jasnej kolorystyki wnętrz i wykorzystywania tekstyliów nie tylko do ozdoby wnętrz, ale głównie ze względów funkcjonalnych.

Wpływ na styl skandynawski miała również sytuacja materialna Szwedów w XVIII wieku. Zamiast marmuru decydowano się na drewniane podłogi, aksamitne tkaniny zastępowano cenioną dziś naturalną wełną, a o wiele tańszą alternatywą pozłacanych mebli czy dodatków okazały się proste drewniane konstrukcje. Pomimo warunków materialnych, które aktualnie panują w krajach skandynawskich, do dziś wnętrza w tych krajach oraz design inspirowany domami Szwedów, Finów, Norwegów czy Duńczyków cechuje prostota, czyste linie i funkcjonalność.

Styl skandynawski nawiązuje również do coraz bardziej popularnej w naszym kraju filozofii hygge, która narodziła się w Danii w XIX wieku. Hygge oznacza dosłownie “wygodę”, choć w szerszym kontekście rozumiane jest jako przytulność i komfort, które są dostrzegane również w wystroju wnętrz. Organizacja przestrzeni według hygge to zastosowanie praktycznych i zarazem stylowych dodatków, które wprowadzają przytulną atmosferę we wnętrzach. Są to między innymi wygodna kanapa, ciepłe koce i pledy, dekoracyjne poduszki, świece, kosze wiklinowe, pufy, meble z naturalnego drewna, dywany i wiele innych. To również styl minimalistyczny, w którym wszystkie detale, choć z pozoru z innej “bajki”, świetnie do siebie pasują.

Historia krzeseł skandynawskich

Zrozumienie istoty stylu skandynawskiego leży także w poznaniu historii poszczególnych mebli. Na styl skandynawski duży wpływ miał duet: Karin i Carl Larsson. Szwedzcy artyści ukazali w ilustrowanym albumie “Ett Hem” (szw. dom) z 1899 roku codzienne życie swojej rodziny oraz wykreowany przez siebie styl wnętrz. Pomieszczenia przepełniały lekkie sosnowe meble, ręcznie tkane pledy, haftowane poduszki, a wszystko to utrzymane było w jasnej i delikatnej konwencji bieli oraz błękitu.

Projektantami, którzy w XX wieku wpłynęli na dzisiejsze postrzeganie stylu skandynawskiego, byli Ray i Charles Eames. Ten designerski duet (w życiu prywatnym i zawodowym) stawiał w swoich projektach na to, żeby krzesła były przede wszystkim użyteczne, wygodne i dostosowane do anatomicznej budowy człowieka. W myśl tej zasady powstało jedno z najpopularniejszych obecnie krzeseł - Eames Plastic Chair, EPC DSW.

białe krzesło skandynawskie

Choć mebel został wprowadzony na rynek już w 1950 roku, a został zaprojektowany przez amerykańskich projektantów, to idealnie wpisuje się w charakter obecnego stylu skandynawskiego. Wówczas były to pierwsze masowo produkowane plastikowe krzesła, dziś ta historia również się powtarza. Geometryczna forma, funkcjonalność, ergonomia użytkowania - takie właśnie są krzesła skandynawskie od Eamesów.

Obecny styl skandynawski jest ukształtowany również przez Hansa J. Wegnera, który wierzył, że krzesło powinno być ładne z każdej strony, komfortowe i nie mieć zakrytej tylnej części w całości. W swojej karierze zaprojektował kilkaset krzeseł, a jedno podobne wyglądem do standardowych mebli Wegnera jest dostępne właśnie w naszej ofercie – to wyjątkowe bukowe krzesło tapicerowane:

Tylne oparcie jest tylko częściowo zakryte, co wpływa na oryginalny design i jednocześnie pomaga zachować funkcjonalność mebla oraz właściwe podparcie pleców.

Krzesła skandynawskie do wnętrz

Podstawową cechą krzeseł w stylu skandynawskim jest minimalizm. Modele najczęściej składają się z drewna oraz tapicerowanego siedziska. Ewentualne zdobienia również są minimalne i symetryczne.

Takie krzesła świetnie prezentują się w różnych pomieszczeniach w domu. Jadalnia w stylu skandynawskim to bardzo popularny trend aranżacyjny, dzięki któremu zachowuje się elegancki minimalizm i funkcjonalność. Stół i krzesła skandynawskie pomogą w stworzeniu wyjątkowej atmosfery podczas spędzania czasu z najbliższymi.

W aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim można zauważyć pewną tendencję - im dalej na północ, tym wnętrza są jaśniejsze, im bliżej południa, tym z kolei więcej ciepłych barw, ciemniejszych odcieni drewna oraz więcej dodatków. Przy wyborze mebli skandynawskich warto obrać spójny kurs i kierować się schematami przypisanymi do stylów danego kraju skandynawskiego.

Kolejną cechą krzeseł skandynawskich jest ich uniwersalność, zaczynająca się od kolorystyki, przez kształt, aż po możliwe opcje zastosowania. Prezentowane poniżej krzesło tapicerowane może stanowić wyposażenie kuchni, jadalni, a także biura czy sypialni. Będzie dobrze wyglądać przy stole, biurku, toaletce lub jako niezależny mebel.

Uniwersalne, eleganckie, minimalistyczne - takie właśnie są proponowane przez nas krzesła skandynawskie. Są wykonane z naturalnych materiałów, które wpływają na solidność i trwałość całej konstrukcji. Ciekawym zabiegiem jest także wprowadzenie skandynawskich krzeseł do wnętrz w stylu eklektycznym. Mieszanka różnego rodzaju wzorów, kolorów oraz designów to dobre rozwiązanie dla osób, które doceniają zarówno klasyczne, jak i nowoczesne aranżacje. Odpowiednie połączenie wszystkich detali pozwoli na stworzenie spójnych i przytulnych wnętrz.

Jeśli i Ty doceniasz piękno tego wyjątkowego stylu, wybierz nasze krzesła skandynawskie tapicerowane i wprowadź niepowtarzalną atmosferę do swoich wnętrz! Krzesła w stylu skandynawskim są nie tylko eleganckie, ale również wygodne i trwałe. Wszelkie informacje dotyczące asortymentu uzyskasz od specjalistów z naszej firmy - zapraszamy do kontaktu!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć