Krzesło bukowe, tapicerowane, KT65
Wysokość : 80 cm
Wysokość siedziska: 45 cm
Głębokość siedziska: 45 cm
Szerokość siedziska: 48 cm
Krzesło bukowe, tapicerowane, z możliwością wyboru koloru drewna oraz rodzaju tapicerki.
Styl nowoczesny – niekoniecznie współczesny – ukształtował się w XX wieku jako radykalna odpowiedź na przesycenie sztuki i designu formą – np. bogatą ornamentyką. Jego założenie jest proste: forma ma wynikać z funkcji. I tak na przykład krzesła do jadalni – nowoczesne – mają przede wszystkim zapewniać wygodę i być łatwe w utrzymaniu czystości. A jak te dążenia są realizowane w praktyce? Jak wyglądają krzesła nowoczesne, gdzie i kiedy się sprawdzą? O tym w naszym poradniku!
Projekty nowoczesnych krzeseł realizują założenia stylu modernistycznego – a inaczej właśnie nowoczesnego. U jego podstaw leży może nie tyle przewaga treści (= funkcji, możliwości zastosowania) nad formą, ile jej uzależnienie od przeznaczenia np. mebla, akcesorium, sprzętu. Powoduje to przede wszystkim uproszczenie form, które co prawda wciąż mogą zaskakiwać, ale są raczej surowe i „czyste” – polegają głównie na harmonii geometrii. Projektanci odrzucają zbędne ozdobniki, detale, które nie służą niczemu poza sferą wizualną, a utrudniają produkcję mebli czy podnoszą jej koszt. W nowoczesnych krzesłach nie znajdziemy finezyjnie rzeźbionych oparć czy wygiętych nóżek, wzorzystej tapicerki i ozdobnego pikowania. Podczas gdy krzesła klasyczne, w stylu angielskim, francuskim czy też art déco zaskakują fantazją, z reguły upodabniają się do luksusowych foteli, a nawet tronów, modele nowoczesne przyciągają minimalizmem, skromnością i – przede wszystkim – funkcjonalnością.
Czy wiesz, że wiele krzeseł zaprojektowanych ubiegłym wieku, w nowoczesnym stylu, ma miano kultowych, najsłynniejszych w historii? Przykładem jest model EPC/DSW znanego amerykańskiego małżeństwa designerów – C. i R. Eamesów, składający się z plastikowego, zaokrąglonego i ściśle wyprofilowanego względem ułożenia ciała (plecy i pośladki) siedziska oraz zwężanych, zamocowanych pod kątem nóżek. Albo Panton – krzesło w kształcie litery „S”, produkowane z tylko jednego fragmentu plastiku bądź giętej sklejki. To na podstawie tych (i wielu innych) projektów powstają współczesne nowoczesne krzesła, które genialnie służą zarówno ludziom, jak i wystrojom wnętrz.
Przeznaczone do jadalni krzesła nowoczesne muszą łączyć dwie cechy – czyli komfort siedzenia i praktyczność użytkowania. Jeśli jadalnia (kuchnia) jest również miejscem spotkań w gronie rodziny, znajomych, partnerów biznesowych, musi dołączyć do nich coś jeszcze: reprezentacyjność i wyważona elegancja. W pierwszym przypadku dobrze sprawdzają się proste drewniane czy plastikowe krzesła z prostokątnym lub półokrągłym oparciem – właśnie w stylu modelu EPC/DSW bądź Panton. Siedzisko zwykle powstaje z jednego kawałka materiału, jest dobrze wyprofilowane i delikatnie wygięte. Wychodzą z niego cienkie bądź wręcz przeciwnie – masywne nogi. Całość jest lekka: krzesło łatwo podnieść i przestawić. W razie zabrudzenia wystarczy przetrzeć je szmatką. W reprezentacyjnej jadalni przyda się do tego tapicerka, można też pomyśleć o wygodnych podłokietnikach.
Wysokość : 80 cm Wysokość siedziska: 45 cm Głębokość siedziska: 45 cm Szerokość siedziska: 48 cm Krzesło bukowe, tapicerowane, z możliwością wyboru koloru drewna oraz rodzaju tapicerki. Krzesło bukowe, tapicerowane, KT65
Jeśli natomiast krzesła mają służyć w salonie, warto zadbać, by miały takie „fotelowe” cechy. Możemy wybrać modele szersze i koniecznie z miękką tapicerką, którą wyłożone jest całe siedzisko – łącznie z oparciem i podłokietnikami. Plecy nowoczesnych krzeseł salonowych są zwykle niższe, bo w tym pomieszczeniu rzadziej dbamy o tę zasadniczą postawę. Nierzadko z kolei pojawia się w nich otwór – z jednej strony zdobi mebel, a z drugiej zapewnia przewiew powietrza. Całość zwykle tkwi na drewnianym lub metalowym stelażu bądź nogach, zwykle w bardzo ciemnym bądź bardzo jasnym kolorze, kontrastującym z odpowiednio ciemną/jasną tapicerką. Oparcie może być proste lub półokrągłe (lub wycięte i wgłębione dla zabawy formą), a nóżki w wielu projektach zwężają się – jednak wszystkie te części konstrukcyjne mają proste linie i w zasadzie nigdy nie są zdobione rzeźbieniami czy ornamentami.
Krzesła nowoczesne, czy to do jadalni lub kuchni, czy salonu z reguły są utrzymane w dość stonowanej kolorystyce: to beże, szarości, brązy, czernie i granaty. I jeśli pojawia się inna barwa, np. czerwień czy żółć, to zwykle jest przygaszona. Co do zasady meble są jedno- lub dwukolorowe (inne barwy mogą mieć siedzisko i stelaż) i jednolite, czyli nie uwzględniają żadnych dekoracyjnych wzorów, motywów.
Tapicerowane, wygodne krzesła nowoczesne nie przykuwają uwagi tak jak przepastny finezyjny fotel w stylu francuskim lub glamour, ale o to chodzi. W połączeniu z resztą aranżacji nowoczesnego salonu (prostymi meblami, stonowanymi kolorami i kilkoma minimalistycznymi dodatkami) nadają mu oszczędnego, a designerskiego charakteru. Podobnie zresztą wypadają w przestrzeniach biurowych i salonach usługowych, np. kosmetycznych, których wystrój łączy prostotę z elegancją.
Wysokość : 82 cm Wysokość siedziska: 46 cm Głębokość siedziska: 45 cm Szerokość siedziska: 50 cm Krzesło z metalowymi nogami, tapicerowane, z możliwością wyboru koloru tapicerki. Krzesło z metalowymi nogami, tapicerowane, KT660/M
Jeśli masz w kuchni lub salonie albo pomiędzy nimi „barową” ladę lub wysoką wyspę, świetnie sprawdzą się przy niej hokery, czyli wysokie stołki z niskim oparciem bądź w ogóle go pozbawione, za to często z wygodną podpórką na stopy. Chociaż są to meble nowoczesne (zaczęły zdobywać popularność w XX wieku), dzisiaj powstają w różnych stylach, w tym klasycznym. Żeby więc utrzymać ten nowoczesny sznyt, postaw raczej na hokery minimalistyczne, z niskim i zaokrąglonym oparciem lub w typie surowych taboretów. Stonowana tapicerka wypada świetnie, ale wówczas warto ją przełamać metalowymi nóżkami, by pozbawić mebel zbędnego ciepła, przytulności czy „luksusu”, jakie zapewnia drewno.
Nowoczesne krzesła powstają z różnych materiałów, a te wpływają na sferę zarówno praktyczną, jak i wizualną mebla. Współcześnie rzadko kiedy trzymamy się kurczowo jednego stylu wnętrzarskiego, a z tym nowoczesnym łączą się też akcenty industrialne czy inspiracje skandynawskie. Wybór materiału ma więc spore znaczenie, bo z jednej strony może nadać krzesłu dodatkowych cech stylistycznych, a z drugiej przekłada się na trwałość czy wygodę użytkowania mebla. Jak to ugryźć?
Metalowe i drewniane krzesła nowoczesne do salonu zwykle są tapicerowane skórą, prawdziwą lub ekologiczną (skajem) bądź tkaninami syntetycznymi, gdyż łatwo utrzymać je w czystości, nie wycierają się i nie blakną. To tapicerka wtedy gra główną rolę, a stelaż albo nogi zapewniają jej tylko kolorystyczny kontrast. Wybór ich materiału przestaje mieć aż tak duże znaczenie (chociaż może je mieć dla portfela – certyfikowane, wysokiej klasy drewno to kosztowny materiał).
Wysokość : 83 cm Wysokość siedziska: 48 cm Głębokość siedziska: 45 cm Szerokość siedziska: 48 cm Krzesło bukowe, tapicerowane, z możliwością wyboru koloru drewna oraz rodzaju tapicerki. Krzesło bukowe, tapicerowane, KT67
Nowoczesne krzesła wpisują się naturalnie we wnętrza nowoczesne: urządzone prosto, funkcjonalnie i z wyważoną elegancją. Ale nie tylko – uzupełniają też wystroje industrialne, skandynawskie czy surowo minimalistyczne. W każdej kompozycji, której projekt zakłada oszczędność form, środków wyrazu, znajdą swoje miejsce. Finalnie jednak wiele zależy od cech wizualnych wybranego modelu. W jasnej, prostej, drewnianej, naturalnej kuchni skandynawskiej metalowe krzesło ze skórzanym obiciem będzie się negatywnie wyróżniać – lepiej postawić na drewniane meble z materiałową tapicerką i np. ciekawym splotem tkaniny albo dokupić do nich wzorzyste siedziska. Te z kolei mogą zaburzyć wystrój salonu „loftowego”, ze ścianą wyłożoną cegłą i wielkimi lampami – tu sprawdzi się surowa stal lub jej połączenie z nieoszlifowanym, „nieobrobionym” drewnem.
Wysokość : 84 cm Wysokość siedziska: 49 cm Głębokość siedziska: 45 cm Szerokość siedziska: 50 cm Krzesło bukowe, tapicerowane, z możliwością wyboru koloru drewna oraz rodzaju tapicerki. Krzesło bukowe, tapicerowane, F680/N
Styl nowoczesny wnętrz jest dosyć uniwersalny, ale nie każdy czuje się w nim dobrze. Pasuje raczej do wielbicieli minimalizmu i osób praktycznych niż do artystycznych dusz, klasycznych estetów. Mimo że modny, nie jest jedynym słusznym. Jeśli lubisz zdobienia, ornamentykę, lekkość i finezyjność, sprawdź piękne krzesła w stylu klasycznym, angielskim, francuskim czy art déco. Jeśli masz w salonie kryształowy żyrandol, a w kuchni meble z przykładami kunsztu snycerskiego, krzesła powinny być równie efektowne: postaw na wygięte nóżki i rzeźbienia. Osobom, które nie do końca akceptują styl nowoczesny ze względu na stonowane kolory i kontrasty, może przypaść do gustu wystrój skandynawski: jaśniejszy, lżejszy i naturalniejszy. To oczywiście tylko kilka propozycji, a poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby stylami się bawić i je mieszać: w końcu we własnym salonie, kuchni warto czuć się „u siebie”.
Zapraszamy do sklepu mebloteka24: w naszej ofercie przygotowaliśmy setki różnych krzeseł w wielu stylach i z przyjemnością doradzimy w ich wyborze!
Wysokość : 94 cm Wysokość siedziska: 46 cm Głębokość siedziska: 42 cm Szerokość siedziska: 43 cm Krzesło bukowe, tapicerowane lub twarde, z możliwością wyboru koloru drewna oraz rodzaju tapicerki. Krzesło bukowe, tapicerowane lub twarde, KT01
1. Wygodne krzesło nowoczesne – na co zwrócić uwagę?
Wygodne krzesła do salonu lub jadalni powinny być wykonane z drewna lub metalu i wykończone miękką tapicerką. Dobrze, jeśli mają lekko wgłębione czy wyprofilowane oparcie i podłokietniki. Komfort użytkowania zapewnia również łatwe w czyszczeniu obicie i relatywnie niski ciężar mebla.
2. Gdzie sprawdzają się krzesła nowoczesne?
Krzesła nowoczesne idealnie sprawdzą się w salonie bądź jadalni urządzonych w stylu modernistycznym, industrialnym bądź skandynawskim. Świetnie wpisują się również w eleganckie i luksusowe przestrzenie biur czy salonów usługowych.
3. Ile kosztują nowoczesne krzesła do jadalni?
Cena nowoczesnych krzeseł uwzględnia wiele zmiennych jak materiały i projekt. Jeśli chodzi o średnią półkę cenową, za krzesło trzeba zapłacić 200-600 złotych.