Kredensy do salonu - meble użyteczne i dekoracyjne

Opublikowany : 2020-05-11 - Kategorie : Porady

kredensy do salonu

Salon wyposażony w kredens wcale nie musi przypominać klasycznych i tradycyjnych wnętrz. To coraz częściej wykorzystywany mebel również w aranżacjach nowoczesnych. Czas na wielki powrót kredensu - wyjątkowego mebla o wielu użytecznych funkcjach i pięknym wyglądzie.

O historii kredensu słów kilka

Znany od XV wieku jako mebel do przechowywania zastawy stołowej, dziś kredens powraca do łask, by znów być praktycznym w zastosowaniu oraz pięknym elementem wyposażenia wnętrz. Kredensy do salonu mogą kojarzyć się z eleganckimi pałacami, w których tego typu mebli nigdy nie brakowało. Na myśl może przychodzić nam również dom dziadków, w którym, w tych delikatnie postarzałych, przetartych meblach znajdowały się naczynia i inne akcesoria kuchenne. Etymologia słowa kredens odsyła nas do łacińskiego wyrazu credo, co oznacza “wierzę”. Choć na pierwszy rzut oka słowa te nie mają związku z ówczesnym i aktualnym przeznaczeniem kredensu, to historia pokazuje, że jest inaczej.

W kredensie oprócz zastawy stołowej trzymano również potrawy, które były uwierzytelniane - co oznacza, że były tam tylko te dania, których stan wcześniej sprawdzano oraz potwierdzano, że były zdatne do spożycia.

W XV wieku kredens był niewysokim, ale szerokim meblem z drzwiczkami oraz szufladami. Pojawił się po raz pierwszy we włoskim meblarstwie w trakcie renesansu. Wówczas nazywany był credenzone i był swego rodzaju kompromisem pomiędzy szafą a skrzynią. Na blacie kredensów stawiano wówczas cenne naczynia stołowe: kielichy, dzbany, misy, karafki czy puchary. Historia pierwszego kredensu w Polsce, inspirowanego włoską architekturą, wiąże się z kilkoma istotnymi wydarzeniami naszego kraju, między innymi przyjazdem do Krakowa włoskiego humanisty Filippo Buonaccorsi. Polscy dyplomaci podróżujący po europejskich dworach i polscy studenci z włoskich uniwersytetów również czerpali wiele inspiracji odnośnie architektury. Ważnym wydarzeniem z tej perspektywy było również objęcie tronu przez Zygmunta I, który sprowadził do Polski włoskich artystów oraz rzemieślników, a także poślubił przybyłą z Włoch Bonę.

Znane z epoki renesansu drewniane kredensy były dostępne w efektownej i ozdobnej formie. Przez lata zmienił się wygląd kredensu, a poniekąd także jego przeznaczenie. Zapraszamy do zapoznania się z kredensami do salonu we współczesnej formie!

Stylowy kredens do salonu czy kuchni?

Choć kredens ma bogatą historię i jest uważany za wiekowy mebel, to powoli znów wraca do łask. Staje się bardziej uniwersalny, minimalistyczny, funkcjonalny. Często stanowi wyposażenie kuchni, ale wiele osób decyduje się na zakup kredensu do salonu - okazuje się, że to niezwykle użyteczny mebel, który może świetnie wkomponować się w dane wnętrze. Salon coraz częściej staje się pokojem dziennym, łączącym jadalnię i kącik telewizyjny. W przestrzeni oddzielającej pokój od kuchni powinien być zachowany porządek oraz atmosfera sprzyjająca zarówno wypoczynkowi, jak i spożywaniu posiłków. Odpowiednia aranżacja sprawdzi, że taki wielofunkcyjny salon będzie miejscem, w którym domownicy będą chcieli przebywać. Warto zatem postawić na równie użyteczne i estetyczne meble. W pokoju dziennym najczęściej znajduje się kanapa, stolik kawowy, komoda, a także stół z krzesłami. Świetnym uzupełnieniem tego zestawu jest inwestycja w kredens do salonu.

Dlaczego warto postawić na kredensy do salonu?

  • Ekspozycja zastawy stołowej - jedną z głównych zalet kredensów w salonie jest możliwość estetycznego ukazania eleganckiej zastawy stołowej. Ręcznie malowana ceramika, talerze obiadowe i deserowe z tego samego kompletu, szklanki, kieliszki - wszystkie te elementy mogą znaleźć się w kredensie.
  • Miejsce do przechowywania - witryny pokojowe są pojemne i mogą być wykorzystywane do przechowywania również innych przedmiotów niż zastawa stołowa. Zarówno klasyczne, jak i nowoczesne kredensy do salonu posiadają półki, szuflady i zamykane drzwiczki, dzięki czemu za szklaną witryną można wyeksponować dekoracyjne przedmioty, a w zamykanych szufladach lub półkach umieścić elementy, które nie powinny być na widoku. W kredensie można przechowywać obrus, serwetki, podkładki, a nawet osobiste przedmioty - wszystko według indywidualnych preferencji mieszkańców.
  • Uniwersalny mebel - komody i kredensy do salonu, które znajdują się w naszym asortymencie, mogą być wybrane zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Równie często są stosowane jako kredensy kuchenne lub elementy wyposażenia jadalni. Ich uniwersalność można zauważyć również pod względem użytkowania - niektórzy wykorzystują kredens do przechowywania samych akcesoriów kuchennych i zastawy stołowej, a inni używają witryny pokojowej jako barku, komody do tekstyliów lub szafy do ozdób oraz cennych przedmiotów.
  • Ponadczasowe wzornictwo - kredensy najpierw były nieodłącznym elementem wystroju pałaców, później ważnym meblem w królestwie babci, a teraz mogą stać się praktyczną i dekoracyjną częścią Twoich czterech kątów. Kredensy drewniane do salonu lub te imitujące ten naturalny surowiec, będą pięknie prezentować się we wnętrzach przez wiele lat.

Jednym z modeli cieszących się ogromną popularnością, jest biały kredens do salonu w stylu prowansalskim. Charakterystyczne gięte nóżki, dekoracyjne uchwyty, przeszklenia, niewielkie szufladki oraz struktura imitująca naturalne drewno pięknie pasuje do klasycznych wnętrz. Mebel z pewnością spodoba się miłośnikom tradycyjnych aranżacji. Taki kredens retro do salonu jest dostępny w jasnej lub ciemniejszej kolorystyce.

Najmodniejsze kredensy do salonu

Choć bardzo popularne są kredensy stylizowane na retro, z mnóstwem dekorów, ozdobnych listew i uchwytów, to do mody wkraczają również nowoczesne kredensy do salonu. Modernistyczny styl we wnętrzach staje się już powszechny. Dekoracyjne meble zastępowane są minimalistycznymi elementami wyposażenia. Proste formy, jednolita kolorystyka, dodatkowe podświetlenie - taki stylowy kredens do salonu znajduje się właśnie w naszym asortymencie. To witryna w kształcie bryły z nowoczesnymi uchwytami i przeszkleniami, jednak z wybarwieniem imitującym drewno. To połączenie tradycji i ducha kredensów ze współczesnymi trendami we wnętrzarstwie.

W naszym asortymencie znajdziesz kredensy w różnych wariantach, kolorach, wzorach i wymiarach. Możesz stworzyć spójną aranżację postawioną zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność. Jesteśmy przekonani, że Mebloteka24 to miejsce, w którym znajdziesz wymarzone meble!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć