Komody rustykalne a nowoczesne - jak dopasować je do swoich wnętrz?

Opublikowany : 2019-09-13 - Kategorie : Porady


Klimat sielskiej wsi to wizytówka stylu rustykalnego, który na pierwszym miejscu stawia przede wszystkim surowce naturalne, bardzo proste formy i kolorystykę monochromatyczną.

Obecnie do jednych z najbardziej popularnych należą wnętrza urządzone w starym stylu, niemniej użytkownicy konkretnych przestrzeni zaczynają rozumieć potrzebę unikania przesady, podejmują liczne próby wykluczania ze swoich wnętrz niemal ascetycznych pomieszczeń, jak również skłaniają się ku dostosowaniu klasycznych rozwiązań i tradycyjnych mebli do współczesnych trendów i pragnienia komfortu. Dlatego powstał niesztampowy styl w architekturze wnętrz, który łączy stare z nowym i tradycję z nowoczesnością. O czym mowa?

Meble rustykalne, czyli jakie?

Hasło „meble rustykalne” to dziś chyba jedno z najczęściej nadużywanych pojęć w architekturze wnętrz. W rzeczywistości meble rustykalne to meble z duszą, oryginalne, wspaniale stylizowane, odwzorowujące klimat dawnych lat. Kredensy, stoły czy imponujące szafy drewniane, które nawiązują stylistycznie do klimatu sprzed kilku wieków zdecydowanie usatysfakcjonują lokatorów i spełnią ich oczekiwania. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Otóż meble rustykalne to głównie meble z litego drewna – kiedyś nie używano sklejki, która nie była powszechnym materiałem stosowanym do produkcji mebli – wszystko opierało się na naturalnym drewnie. Współczesne aranżacje w stylu rustykalnym wyraźnie zaznaczają upływ czasu, tj. meble posiadają widoczne ślady użytkowania etc.

Zatem głównym założeniem stylu rustykalnego jest to, iż decydujemy się na stare meble bez jakiejkolwiek ingerencji w materiał, z jakiego zostały wyprodukowane, nie przesadzamy z ich renowacją, natomiast w przypadku wyboru nowych mebli, przecieramy je, wizualizujemy spękania itd. Świetnym rozwiązaniem lub alternatywą dla powyższych będą meble z recyklingu, które charakteryzują się naturalnie powstałymi rysami ze śladami po gwoździach, co automatycznie je wyróżnia. Jakie są meble rustykalne? Z praktycznego punktu widzenia są... funkcjonalne. Proste, pojemne, duże, solidne, rzetelnie wykonane – doskonale uzupełniają domowe wyposażenie i robią bardzo dobre wrażenie.

Tradycja vs nowoczesność czy kondensacja stylów?

A co w przypadku zamiłowania zarówno do tradycji i klasyki, jak i nowoczesności? W tym przypadku możesz zdecydować się styl mieszany, który w niebanalny sposób potrafi wyróżnić rustykalne meble za pomocą nowoczesnych zabiegów aranżacyjnych. Wydaje Ci się, że styl nowoczesny z rustykalnym mają niewiele wspólnego? Nic bardziej mylnego! Fantastycznie się uzupełniają. Funkcjonalność, pochwała minimalizmu, praktyczne rozwiązania i idealna harmonia to tylko niektóre z cech charakterystycznych dla obu stylów. Styl mieszany, czyli połączenie rustykalności z innowacją to przede wszystkim jasne i przestronne pomieszczenia, wykorzystanie nowoczesnych materiałów, np. szkła czy stali, figuratywne kształty, nietuzinkowe tkaniny, naturalne surowce i trochę kraftu.

Zatem jeśli planujesz urządzenie nowoczesnego wnętrza, które hołduje minimalizmowi w każdym calu, sięgnij po pojedyncze meble w stylu rustykalnym, które podkreślą charakter Twojej przestrzeni. W rezultacie uzyskasz to, czego oczekiwałeś, czyli wnętrze absolutnie zachwycające, komfortowe i wbrew pozorom przytulne. Klasyka, czyli drewno to gwarancja przytulności – dzięki drewnianym zabiegom czy to w kuchni, czy w salonie czy w sypialni sprawisz, że przestrzeń nabierze nowego znaczenia. Meble rustykalne z nowoczesnym sznytem to swoisty most, który łączy swojskość z niewymuszoną elegancją, pochyla się nad style eko, pozwala na eksperymenty z bielą, szarościami, beżem, zielenią. Powtórka: minimalizm, natura, nowoczesność i brak przesady to podstawowe zasady mieszanego stylu, którego fundamenty tworzą styl rustykalny z nowoczesnym.

Meble rustykalne idealne do… wszystkiego?

Meble rustykalne to bezsprzecznie klasyka gatunku. Należą do kanonu najbardziej tradycyjnych mebli drewnianych. Co więcej, ich obecność sprawdza się w 100% w niemal każdym wnętrzu, które zostało urządzone w dowolnym stylu architektonicznym. To pozwala sądzić, iż lepszego kandydata od mebli drewnianych na rynku nie ma. Na dowód niech posłuży styl industrialny, którego głównym założeniem jest recykling, czyli nadawanie drugiego życia starym rzeczom i umieszczanie ich w pofabrycznym klimacie w konkretnym wnętrzu.

Brzmi znajomo? Słusznie!

Meble rustykalne wspaniale wpisują się w ideę industrialnego porządku. Wyobraź sobie, że masz do dyspozycji stare meble. Postanawiasz pomalować je na biało. Co w ten sposób zyskujesz? Jesteś właścicielem klasycznych mebli rustykalnych z zachowaniem ich oryginalnej formy w nowym kolorze, co daje podwaliny do dalszego działania w kwestii aranżacji. Białe meble rustykalne? Wygrywasz! Mając rustykalnego asa w rękawie możesz dowolnie manipulować dodatkami w takim wnętrzu.

Komoda – dekoracyjny i funkcjonalny mebel rustykalny

Współczesne komody charakteryzuje nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również funkcjonalność. To i praktyczny mebel, i dekoracyjny, a przy okazji potrafi zdecydowanie ułatwić pracę i życie użytkownikom przestrzeni. Uruchom wyobraźnię: elegancka komoda – czarna z połyskiem lub bez, biała, w kolorze naturalnego drewna. Taki mebel z pewnością efektownie ozdobi wnętrze. Podświetlenie? Nie tylko stworzy romantyczny klimat w salonie, ale także oczaruje Twoich gości. Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie nowoczesnej komody z witrynami w kuchni, możesz w ciekawy sposób wyeksponować naczynia. W przypadku komody do sypialni – warto pomyśleć nad opcją z głębokimi szufladami i dużymi szafkami, co pozwoli Ci zapanować nad garderobą. Komody to supermeble – nie zajmują dużo miejsca, a potrafią zaskoczyć możliwościami w aspekcie pojemności. Mebel idealny do każdego pomieszczenia – podpisujemy się pod tym obiema rękami!

Ponadto zapalonym aranżerom komody pozwalają na artystyczne szaleństwo w związku z dekoracjami.

Komody wyposażone są w blaty, co umożliwia dowolną aranżację – możesz wykorzystać ich praktyczną funkcję i umieścić według uznania kilka przedmiotów, które wpiszą się w spójność koncepcji. Jeśli zainwestujesz w komody, którym zamontowano interesujące podświetlenie, możesz w prosty sposób efektownie wyeksponować konkretne przedmioty. Pamiętaj o byciu konsekwentnym. Jeśli wybierasz komodę w stylu nowoczesnym, dobierz dodatki również zmierzające w stronę innowacji. Futurystyczne ramki, geometryczne wzory, niebanalne figurki, różnorodne kształty – Ty tu (u)rządzisz!

Jeśli jesteś fanem minimalizmu i decydujesz się na zakup białej komody, świetnie zdaje egzamin kontrast czarnymi dodatkami. Jeśli możesz pochwalić się komodą z witryną, ułóż w niej np. eleganckie lampki do wina czy zastawę stołową. Estetyka z funkcjonalnością zawsze idą w parze! Co jeszcze warto uwzględnić w projekcie wnętrza? Jeśli kupujesz nowoczesną komodę, zapomnij o stawianiu na niej bukietów kwiatów, świeczników, luster czy ceramiki. Dlaczego? To kompletnie inna stylistyka i nie czułbyś się w takiej przestrzeni komfortowo. Nowoczesność mówi „nie” przepychowi, za to z serdecznym uściskiem wita prostotę. Zapomnij o eklektycznych zdobieniach i nadmiernym eksponowaniu wszystkiego, co tylko znajduje się w zasięgu Twojego wzroku i ręki.

Im mniej, tym lepiej.

W każdym domu czy mieszkaniu komody stanowią elementarną część we wnętrzu. Postaw na nowoczesność w połączeniu z funkcjonalnością, a zyskasz stylowy efekt, który zachwyci nawet najbardziej zatwardziałych malkontentów designu.

Zobacz nasze produkty:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)