Jaka głębokość szafy na ubrania jest optymalna?

Opublikowany : 2022-11-14 - Kategorie : Porady

standardowa głębokość szafy

Szafa na ubrania to mebel, dla którego trzeba znaleźć miejsce w swoim domu. Dzięki niej możesz dobrze zorganizować dostępną przestrzeń, a jednocześnie w ładzie i porządku przechowywać odzież, obuwie, akcesoria i tekstylia domowe – oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz funkcjonalne rozwiązanie. W przypadku tego rodzaju mebla bardzo istotne są odpowiednie wymiary. Zatem jaką głębokość szafy na ubrania wybrać, aby element wyposażenia okazał się praktyczny? Dowiedz się już dziś!

Podstawowe rodzaje szaf na ubrania

Zanim przejdziemy do konkretnych wymiarów, warto dowiedzieć się, jakie są podstawowe rodzaje szaf na ubrania. Do najpopularniejszych należą modele z tradycyjnie otwieranymi drzwiami, które doskonale sprawdzą się w większości aranżacji. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor, rodzaj materiału i styl. Na rynku dostępne są szafy nowoczesne w stonowanych odcieniach, najczęściej z gładkimi lub lustrzanymi frontami, jak również modele klasyczne. Te drugie idealnie wpisują się w tradycyjnie urządzone wnętrza, w których zwykle dominuje drewno i ciepła kolorystyka. Z tego względu warto wybierać szafy z frezowanymi drzwiami, które stanowią atrakcyjną ozdobę przestrzeni i doskonale ją uzupełniają.

Kolejnym rodzajem mebli przeznaczonych do przechowywania ubrań są szafy przesuwne. Te elementy wyposażenia są niezwykle praktyczne i funkcjonalne, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w domowych pomieszczeniach, szczególnie w małometrażowych wnętrzach. W ich przypadku często każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Przesuwne drzwi nie zabierają przestrzeni po ich otwarciu, dzięki czemu można je wykorzystać w wąskich pomieszczeniach, w przypadku których nie ma możliwości na korzystanie z tradycyjnych modeli. Warto o tym pamiętać, gdyż głębokość szafy może być ograniczona innymi elementami wyposażenia bądź też wymiarami samego pomieszczenia.

Standardowa głębokość szafy – jaka jest?

Podczas aranżacji domowych pomieszczeń, w pierwszej kolejności zwykle kierujemy się designem. Wybrane elementy wyposażenia powinny być przecież spójne z wystrojem i stylem, który najbardziej przypadł nam do gustu. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zdecydowanie warto zwrócić uwagę na wymiary. Większość mebli do przechowywania, w tym komód, szaf i regałów mają podobną głębokość, a różnią się przede wszystkim wysokością i szerokością.

Zatem jaka jest standardowa głębokość szafy? Wielu producentów oferuje meble o głębokości między 50 cm a 60 cm. Czy to optymalny wymiar? Dla większości osób jak najbardziej, gdyż spełnia podstawowe potrzeby i oczekiwania dotyczące komfortowego przechowywania różnego rodzaju ubrań. Jednak o czym jeszcze warto pamiętać podczas sprawdzania rozmiaru konkretnego mebla? O dokładnym zapoznaniu się z nimi, gdyż podana wartość może dotyczyć głębokości zewnętrznej i wewnętrznej. W większości przypadków podawane są parametry zewnętrzne mebla, co oznacza, że zawierają także grubość ścianek i drzwi. Zatem należy pamiętać, że głębokość wnętrza szafy będzie nieco mniejsza. O ile? To zależy od konkretnego modelu mebla, jednak w przypadku szaf przesuwnych wartość może wynosić nawet 8 cm, które przeznaczone będą na cały system drzwi przesuwnych, czyli prowadnice, po których będą sunąć rolki.

Jaka powinna być minimalna głębokość szafy?

Tak naprawdę zupełnie inna może być głębokość szafy w przedpokoju, a inna w sypialni czy pokoju dziecięcym. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych aranżacyjnych możliwości. W małometrażowych i wąskich pomieszczeniach wcale nie musimy rezygnować z praktycznych mebli do przechowywania, szczególnie jeśli mowa o korytarzu, w którym pozostawiamy odzież wierzchnią, zajmującą zwykle najwięcej miejsca. Jednak przy wyborze modelu do ciasnych przestrzeni również należy pamiętać o minimalnej głębokości szafy na ubrania, aby dobrze spełniła swoje zadanie.

Zatem warto pamiętać, że minimalna głębokość szafy, która zapewni komfortowe użytkowanie, jest standardem u większości producentów, więc powinna wynosić:

 • 51 cm w przypadku modelu z tradycyjnie otwieranymi drzwiami,
 • 60 cm w przypadku wariantów z przesuwnymi drzwiami.

Jak widać – minimalna głębokość szafy przesuwnej powinna być nieco większa niż w modelach tradycyjnie otwieranych, głównie z uwagi na zastosowany mechanizm, który potrzebuje więcej miejsca na montaż niż klasyczne zawiasy. Jednak warto wiedzieć, że drzwi przesuwne mają znacznie szersze zastosowanie, co jest ich dużą zaletą i jednocześnie przewagą nad zwykłymi szafami. Można je także wykorzystać w garderobach wnękowych, gdy mamy do dyspozycji przestrzeń, którą wystarczy zasłonić przesuwnymi drzwiami i w ten sposób zaaranżować miejsce do przechowywania ubrań, butów, pościeli i ręczników. Biorąc to pod uwagę, można śmiało stwierdzić, że z szafy z drzwiami przesuwnymi znacznie łatwiej da się korzystać na ograniczonym metrażu.

Optymalna głębokość szafy – jak wybrać właściwy rozmiar mebla?

Oczywiście niezależnie od ogólnie przyjętych norm dotyczących minimalnej głębokości szafy parametr ten należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę ubrania, które planujemy przechowywać w jej wnętrzu. Zdecydowanie najwięcej miejsca zwykle zajmują te wiszące, w tym odzież wierzchnia – puchowe kurtki i wełniane, długie płaszcze. Te elementy garderoby powinny wisieć na wieszakach, aby po wyciągnięciu z szafy prezentowały się estetycznie. W innym przypadku mogą się pomiąć lub, co gorsze, zniszczyć. Szczególnie dotyczy to puchowej odzieży, której wypełnienie może się pozbijać i jednocześnie nie zapewniać już właściwego komfortu cieplnego. Prasowanie wełnianych płaszczy również nie jest dobrym pomysłem, gdyż materiał ten źle znosi kontakt z wysoką temperaturą. Przy nieprawidłowym ustawieniu żelazka tkanina może się trwale wyświecić lub nawet przypalić.

Zatem tak naprawdę – im głębsza szafa, tym lepsza. Za płytka może nie zagwarantować wystarczającej ilości miejsca w swoim wnętrzu, przez co obniży się funkcjonalność mebla i tym samym nie będziemy w stanie zmieścić w niej wszystkiego, co planujemy schować. Dodatkowo niektóre elementy odzieży mogą być przypadkowo przytrzaskiwane podczas szybkiego zamykania lub domykania przesuwnych drzwi. Nieprawidłowe przechowywanie ubrań może narazić je na uszkodzenia, jak wspominaliśmy w powyższym akapicie, a jednocześnie również sprawić, że każda koszula czy sukienka będą wymagać prasowania. Dodatkowym dyskomfortem może być strata czasu na poszukiwaniu stylizacji, gdyż znacznie łatwiej o bałagan w szafie, w której brakuje miejsca.

Jak zorganizować wnętrze szafy na ubrania?

Niezależnie od tego, czy głównym elementem wyposażenia przeznaczonym do przechowywania ubrań jest szafa wnękowa, czy tradycyjny model, bardzo ważne jest odpowiednie zorganizowanie jej wnętrza. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które podpowiadają, jak poukładać odzież, obuwie, tekstylia czy też dodatkowe akcesoria niezbędne podczas sprzątania, aby zachować ład i porządek. Te same zasady warto wziąć pod uwagę, projektując szafę na wymiar, gdyż w każdym przypadku liczy się praktyczny rozkład wnętrza.

 • Posegreguj ubrania wedle częstotliwości noszenia i aktualnego sezonu. Schowaj te, których nie założysz o danej porze roku np. do pudełek lub pojemników próżniowych, które zajmą znacznie mniej miejsca.
 • Ułóż ubrania wiszące od najdłuższych do najkrótszych, co pozwoli zachować porządek i jednocześnie ułatwi znalezienie konkretnego płaszcza, kurtki czy sukienki.
 • Ułóż ubrania przechowywane na półkach kolorystycznie. Możesz to zrobić z koszulkami, spodniami i swetrami, dzięki czemu chcąc założyć beżową dzianinę lub czarne spodnie będziesz od razu wiedzieć, gdzie szukać.
 • Na wysokości oczu umieść najczęściej noszone ubrania, co będzie korzystnym rozwiązaniem, gdy np. spieszysz się do pracy i chcesz mieć pod ręką ulubione elementy garderoby, które pasują do wszystkiego.
 • Na półkach zacznij układanie stosów ubrań od tych najcięższych. Dodatkowo wykorzystaj zasadę podziału odzieży według funkcji – ubrania sportowe na jednym stosie, a eleganckie na drugim.

Głęboka szafa – jakie wybrać praktyczne akcesoria?

Wybierając bardzo głęboką szafę, możemy mieć pewność, że wszystko się w niej zmieści. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać jej funkcjonalność i zwiększyć komfort użytkowania, warto zastosować praktyczne akcesoria. Można je zamówić dodatkowo lub też wziąć pod uwagę podczas tworzenia projektu na wymiar.

Wśród najlepiej sprawdzających się akcesoriów i elementów można wymienić:

 • Systemy koszy wysuwane na prowadnicach – zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania ubrań, które można podzielić zgodnie z sezonem bądź też okazją.
 • Dużą liczbę półek – im więcej, tym lepiej. Miejsce montażu każdej z nich należy dostosować do indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę rodzaj przechowywanych rzeczy. Grube swetry złożone w kostkę zajmują znacznie więcej przestrzeni niż cienkie T-shirty. Właśnie z tego względu półki można zamontować na różnych wysokościach, aby zachować komfort podczas poszukiwania odzieży.
 • Pantograf – to rodzaj opuszczanego drążka na ubrania, który ułatwia dostęp do wysoko zawieszonej odzieży. Sam mechanizm jest bardzo prosty w obsłudze i sprawdzi się zarówno w głębokiej, jak i płytkiej szafie.
 • Szuflady – to bardzo praktyczne akcesoria, które również gwarantują łatwy dostęp do przechowywanych ubrań i bielizny. Ograniczają konieczność sięgania w dalsze rejony półek w przypadku gdy głębokość mebla jest znacznie większa niż standardowa.
 • Dodatkowe oświetlenie – to zdecydowanie świetne rozwiązanie do każdej szafy, niezależnie od jej wielkości. Najlepiej sprawdzą się lampki, które automatycznie uruchomią się po przesunięciu lub otwarciu drzwi. Dzięki nim łatwiej będzie znaleźć konkretne ubrania czy akcesoria.

FAQ:

1. Jak wybrać odpowiednią głębokość szafy na ubrania?

Wybierając szafę, koniecznie zwróć uwagę na jej głębokość i dostosuj ją do rodzaju przechowywanych ubrań. Dodatkowo sprawdź, czy zmieści się w danym pomieszczeniu i czy korzystanie z niej nie będzie w żaden sposób ograniczone.

2. Jaką minimalną głębokość powinna mieć szafa z tradycyjnie otwieranymi drzwiami, a jaką z przesuwnymi?

Szafa z klasycznie otwieranymi drzwiami powinna mieć minimalną głębokość wynoszącą 51 cm i 60 cm w przypadku przesuwnych modeli. To także ogólnie przyjęty standard wśród producentów mebli. Wymiary te pozwolą zachować komfort użytkowania i przechowywania ubrań czy tekstyliów w należytym porządku.

3. Jak utrzymać porządek w szafie?

Koniecznie ułóż ubrania w stosach, oddzielnie sportowe i oddzielnie eleganckie. Dodatkowo wykorzystaj pantograf (opuszczany wieszak), ułóż odzież wedle sezonu i koloru, co ułatwi korzystanie z garderoby. Dodatkowo możesz posortować ubrania wiszące od najdłuższych do najkrótszych, co pozwoli uniknąć bałaganu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć