Jak zaplanować kuchnię w kształcie litery U?

Opublikowany : 2020-11-13 - Kategorie : Porady

Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia to niewątpliwie miejsce ogniska domowego. Rytuał przygotowywania i spożywania w niej wspólnych posiłków ma moc zacieśniania relacji rodzinnych. Bywa niekiedy, że czas popołudniowego obiadu jest jedynym, w którym rodzina ma okazję spotkać się w pełnym gronie. Tak bardzo ważne jest, by projektowana kuchnia zarówno spełniania oczekiwania praktyczne, jak i te sentymentalne rodziny. O tym, jak zaaranżować kuchnię w kształcie U z wyczuciem opowiemy w niniejszym artykule.

Kuchnia w kształcie litery U

Warto zastanowić się na wstępie, skąd pojawił się pomysł na zaprojektowanie kuchni w kształcie litery U. Pomysł rodzi się zawsze tam, gdzie pojawia się  potrzeba - w tym przypadku potrzeba funkcjonalności i komfortu użytkowania. Kuchnia w kształcie podkowy umożliwia bowiem dogodną komunikację pomiędzy wszystkimi sferami kuchni. Plan umeblowania wpływa także na optymalne wykorzystanie powierzchni do przechowywania niezbędnych akcesoriów kuchennych i spożywczych. Przestrzeń, jaką daje kuchnia w kształcie litery U, jest marzeniem wszystkich, którzy lubią gotować i dużo spędzają czasu w kuchni. 

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery U?

Kształt umeblowania kuchennego w kształcie podkowy będzie dobrze pasował zarówno do kuchni kwadratowej, jak i prostokątnej. W każdych z tych przypadków należy zwracać uwagę na inne warunki przestrzeni. Dla przykładu kuchnia prostokątna będzie prawdopodobnie węższa niż kuchnia prostokątna. W takim przypadku zaleca się w sposób rozsądny i strategiczny dobranie odpowiedniej szerokości blatów, by przestrzeń pomiędzy równoległymi szafkami nie była zbyt mała. Optymalna przestrzeń pomiędzy krawędziami wewnętrznymi blatów wynosi około 120 cm. Taka możliwość umożliwi bowiem komfortowe użytkowanie kuchni, nawet jeśli w pomieszczeniu znajdzie się więcej osób. Niedopuszczalne jest natomiast, by długość ta była krótsza niż 90 cm.

Jak umiejscowić poszczególne komponenty w kuchni o kształcie podkowy?

Zlew - główny punkt odniesienia dla pozostałych komponentów kuchni. Nowoczesne projektowanie kuchenne przewiduje jego umiejscowienie pod oknem, jeśli jest ono obecne w danym pomieszczeniu. Można powiedzieć, że jest to skutek wpływów kultury zachodniej na sposób aranżacji wnętrz, lecz trzeba przyznać, że to po prostu bardzo praktycznie i urokliwe rozwiązanie. Lodówkę natomiast należałoby potraktować w sposób przeciwny, ponieważ im dalej stanie ona od okna, tym więcej światła dziennego trafi do wnętrza kuchni. Kuchenka natomiast tradycyjnie może pojawić się w bocznym ciągu szafek, jednak trzeba pamiętać, że od lodówki powinna być oddzielona minimum 40-centymetrowym blatem roboczym.

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery U - umeblowanie

Istnieje wiele argumentów za tym, by w kuchni o kształcie podkowy zrezygnować z topornych szafek wiszących na ścianach. Po pierwsze przemawia za tym wyjątkowa duża przestrzeń użytkowa, co powoduje, że szafki te mogłyby okazać się po prostu zbędne. Po drugie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zagospodarowanie pomieszczenia stałoby się przytłaczające i nieestetyczne. Co więcej, podobnie jak w przypadku lodówki mogłyby ograniczyć dostęp światła. Warto być elastycznym i otwartym na nowe rozwiązania. Nowoczesne aranżacje spieszą z pomysłami, które nadadzą Twojemu mieszkaniu prawdziwego smaku i wyczucia stylu. Alternatywą dla niepożądanych szafek w takiej kuchni mogą być ażurowe półki i organizery. Ciekawą i niezwykle modną opcją w tym przypadku są także relingi kuchenne, na których można wieszać poszczególne akcesoria.

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery U otwartej na salon?

Do tej pory poruszyliśmy kwestię kuchni oddzielnej od pozostałej części mieszkania. Uwadze nie powinna także umknąć kuchnia z aneksem. To przecież ona należy do najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych ostatniej dekady. Cechą charakterystyczną kuchni w kształcie litery U w salonie jest fakt, że jeden ciąg szafek staje się automatycznie klimatycznym barkiem przestrzeni salonowej. Bo jego zewnętrznej stronie zazwyczaj umieszczane są także miejsca siedzące, pod postacią wysokich hokerów. Niektórzy właściciele mieszkań decydują się także na dość niekonwencjonalne rozwiązanie w tym przypadku, jakim jest stworzenie konstrukcji niewysokiej ścianki działowej, przeznaczonej na dekoracje ścienne lub telewizor.

Jak zastosować zasadę trójkąta roboczego?

W kuchniach w kształcie podkowy otworzonej na salon zaleca się stosowanie złotej zasady trójkąta roboczego. Ustawienie mebli według tej reguły przewiduje lodówkę na początku lewego ciągu szafek, a obiektem zaraz obok powinna być kuchenka i ogólne miejsce do gotowania. Na najkrótszym odcinku blatu wprost idealnie będzie pasował zlew, który być może znajdzie się pod oknem i będzie miał okazję stanowić funkcjonalny łącznik pomiędzy dwoma sferami tych mebli kuchennych. Zdarza się, że w kuchniach o rozważanym kształcie pojawiają się także wyspy kuchenne. Jest to jednak rzadkie zjawisko, z racji na ograniczenia przestrzenne. Możliwe byłoby natomiast przekształcenie zewnętrznego ciągu szafek w wyspę. Wszystko jednak zależy od osobistych preferencji klientów. Warto zastanowić się, czy zależy nam na dużej przestrzeni użytkowej i do przechowywania artykułów kuchennych, czy marzy nam się jednak efekt przestronności w pomieszczeniu z zachowaniem nowoczesnego looku? Z doświadczenia wiemy, że decyzja w tym kontekście może być trudnym orzechem do zgryzienia.

Jak zaplanować przestrzeń jadalnianą w kuchni w kształcie litery U?

Zdarza się, że uwarunkowania mieszkania sugerują umiejscowienie stołu jadalnianego w obrębie kuchni. Niektórzy jednak po prostu takie rozwiązanie preferują i z góry nie wyobrażają sobie innej opcji. Na to, gdzie będzie można postawić dany stół w kuchni w kształcie podkowy, wpływają przede wszystkim możliwości przestrzenne. Nie mniej jednak zalecanym kształtem stołu dla kuchni o rozbudowanym ciągu meblowym jest stół okrągły. Jest on zdecydowanie bardziej ustawny i nie ma zagrożenia, że przytłoczy dodatkowo przestrzeń. Aby wzbogacić miejsce spożywania posiłku, warto rozważyć kupno dekoracyjnej lampy, która mogłaby zawisnąć nisko nad blatem stołu. Świetnym uzupełnieniem byłaby natomiast nowoczesna, kolorowa zastawa kuchenna.

mebloteka24 - lider branży meblowej na rynku

Jako specjaliści aranżacji kuchennych i mieszkaniowych, a także dystrybutorzy mebli kuchennych pragniemy oferować naszym klientom nie tylko wysokiej jakości produkty, ale także fachową opiekę i wsparcie w doborze poszczególnych komponentów mieszkania. Naszym celem jest bowiem autentyczne spełnianie marzeń aranżacyjnych naszych klientów i wsłuchiwanie się nie tylko w te logiczne i praktyczne zamierzenia, ale także w intencje płynące prosto z serca. W przypadku wszelkich pytań lub wątpliwości dotyczących zarówno zakupów na naszej stronie, jak i dylematów architektonicznych, nasze biuro obsługi klientów jest dostępne pod numerem telefonu 667 119 447.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć