Jak zaaranżować pokój nastoletniej dziewczyny na poddaszu?

Opublikowany : 2019-07-05 - Kategorie : Porady


Chciałoby się powiedzieć, że to proste, ale w rzeczywistości dobry design wcale do prostych narzędzi nie należy, dlatego aranżacja pokoju dla nastolatki na poddaszu to niemałe wyzwanie, ale też w rezultacie świetna frajda i ogromna satysfakcja.

Postanowiliśmy prześwietlić branżę w tym zakresie i przygotować miniporadnik dla wszystkich, którym skosy i stropy niestraszne. Gotowi? Pora na solidną dawkę wiedzy i inspiracji z pierwszej ręki.

Poddasze – przestrzeń idealna

W istocie. Choć dla większości perfekcja tego wnętrza oscyluje wokół jego klimatu, ponieważ parametry techniczne nierzadko sprawiają architektom i designerom problemy, jednak nie takie, których nie da się rozwiązać. Naprawdę trudno jest znaleźć domową przestrzeń, która tak szczerze, bez żadnych przegięć ma w sobie tyle wdzięku i atrakcyjności, co poddasze. To bezsprzecznie wnętrze szczególne i wyjątkowe, które dla nastolatek (i nie tylko, ale dziś fokus wyłącznie na nie) może stać się bezpiecznym azylem do odpoczynku, przestrzenią towarzyską i miejscem z potencjałem na rozwój swoich pasji. Na poddaszu istnieje możliwość pełnej aranżacji niemal każdego pomieszczenia, jednak do najbardziej popularnych zdecydowanie należą pokoje dla dzieci lub sypialnie dorosłych.

Dlaczego? Statystyki nie kłamią – na liście najczęściej pojawiających się argumentów znajdują się odpowiedzi w rodzaju „bo klimatycznie”, „bo unikatowo”, „bo to inny świat”. I coś w tym jest – poddasze to trochę inny świat, według niektórych „dom w domu”, a projekt jego urządzenia ograniczyć może tylko wyobraźnia. Jak zatem urządzić pokój dla nastolatki na poddaszu tak, aby efekt był „wow”, a nie smutek, żal i pożoga?

Funkcjonalność przede wszystkim

Bezdyskusyjnie. Niezależnie od wielkości poddasza, projekt pokoju dla nastolatki od samego początku powinien uwzględnić funkcjonalność oraz bonus w postaci przyjemnej atmosfery. Aby sprostać trudnym skosom, fakturom i strukturom, warto najpierw zorientować się, jaki jest rzeczywisty metraż pola do designerskiego popisu. Pamiętajmy, że powierzchnia podłogi nie jest równa powierzchni, która potencjalnie stanowi komfortową przestrzeń do funkcjonowania na co dzień.

Na początku najlepiej jest zdecydować się na wytyczenie obszaru, z którego będzie mogła swobodnie skorzystać osoba w pozycji stojącej. Absolutnym minimum, które wpisuje się w standardy bezpieczeństwa to 190 cm wysokości. Skosy są wymagające, owszem, ale nie są w stanie zdominować charakteru całej przestrzeni, dlatego dalsza aranżacja powinna uwzględnić przede wszystkim komfort użytkownika, a nie elementów, które będą znajdować się w pomieszczeniu. Swojsko, bezpiecznie, na luzie, ale też z uwzględnieniem prywatnych preferencji designerskich lokatora – taki jest zamysł stworzenia poddasza idealnego. Kąt nachylenia dachu, rozmieszczenie okien dachowych, skosy, więźba, wysokość ścianki kolankowej – to wszystko bierze się na poprawkę podczas przygotowywania projektu pokoju. Pokoju nastolatki, którego wizytówką będzie przytulność, gościnność i intymność zarazem.

Pokój nastolatki na poddaszu: po pierwsze więźba:

Więźba, w dodatku nie taka straszna jak o niej plotkują! To część poddasza, która jest jego nieodłącznym elementem, nadając mu przy okazji nieprawdopodobnego klimatu. Otóż drodzy Państwo, drewniane słupy wcale nie muszą stanowić problemu, jak niesłusznie określa się je czasami w branży, a wręcz przeciwnie – można je bardzo twórczo wykorzystać, stojąc przed wyzwaniem aranżacji przestrzeni. Więźba konstrukcyjna sama w sobie jest doskonałą ozdobą wnętrza pod warunkiem, że jej wygląd nie pozostawia za wiele do życzenia. W przypadku starej więźby istnieje dużo możliwości konserwacji drewna, pomalowania go, podkreślenia jego naturalnego charakteru. Jednak poddasze nie samą więźbą stoi – w pomieszczeniu często mamy do czynienia z odsłoniętymi fragmentami komina. Pomyślicie: „śmiać się czy płakać?”. Uprasza się o przychylność względem tego surowego materiału, który, podobnie jak więźba, stanowi niesamowity dodatek do wnętrza. Ze ścianami kominów można zrobić dużo rzeczy – obmurowanie czy oklejenie płytkami imitującymi cegłę to tylko kropla w morzu możliwości. Naturalny materiał, który wchodzi w skład konstrukcji domu to najlepszy podkład lub też tło do dalszych działań aranżacyjnych. Wykluczenie go z projektu może skutkować strzałem w kolano na własne życzenie, czego nie rekomendujemy.

Pokój nastolatki na poddaszu: po drugie światło

Światło w pokoju nastolatki i w każdym innym pomieszczeniu zaaranżowanym na poddaszu to sprawa kluczowa. To ono w rzeczywistości kształtuje przestrzeń wnętrza i może sprawić, że pod względem optycznym pomieszczenie może dużo zyskać. Pokój nastolatki na poddaszu to nie tylko przestrzeń do spania, ale też zabawy, relaksu, spotkań z przyjaciółmi i nauki/pracy, dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o to, aby we wnętrzu było jak najwięcej światła naturalnego w myśl zasady, że im więcej okien, tym... lepiej. W zależności od potrzeb i poszczególnych stref w pokoju, światło powinno docierać do nich z odpowiednią intensywnością i tak np. strefa do spania wymaga zdecydowanej intymności i wyciszenia, stąd warto pomyśleć o redukcji dostępu do światła naturalnego w tym miejscu, a zintensyfikowaniu go w miejscu do nauki czy zabawy. Manipulacja światłem nie należy do trudnych zadań, ale na swój sposób jest wymagająca.

Oczywiście reszta to już reżyseria światłem – na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo lamp, lampek, żyrandoli, żarówek, które doświetlą przestrzeń w pokoju nastolatki na poddaszu i wpłyną na całokształt designu.

Pokój nastolatki na poddaszu: po trzecie kolory:

Kolory, które nie pozostają bez znaczenia, bo każdy z nich podkreśla konkretny styl architektoniczny, który finalnie zostanie zaimplementowany we wnętrzu. Kolory dotyczą niemal wszystkich elementów w przestrzeni – od precyzyjnego wykończenia ścian przez podłogi po meble czy akcesoria dekoracyjne. Jeśli chcemy sprawić, że pokój na poddaszu stanie się oazą przytulności, warto zainwestować w ciepłe barwy, tj. żółty, pomarańczowy zarówno w naturalnej odsłonie, jak i w wersji pastelowej, która dodatkowo wyciszy wnętrze. Ciepło to też złoto i różne odcienie brązu. Doskonałym kontrastem, który podkreśli charakter pomieszczenia będzie kolor ciemny, np. granatowy, amarantowy czy... czarny. Wszystko zależy od stylu, a tych są setki.

Do najpopularniejszych stylów wnętrzarskich niezmiennie należy ten z Północy, skandynawski, który zamyka wszystko w hołdzie minimalizmowi i odwołaniach do natury. Ale w czołówce towarzyszą mu także boho, glamour, rustykalny, kolonialny czy wabi-sabi, dlatego dowolność eksperymentów z designem jest imponująca i przeciętnego Kowalskiego może przerażać, ale może też sprawić, że dokona się w jego życiu rewolucja na rzecz wystroju wnętrz. Uwaga! To naprawdę wciąga!

Aby dopełnić całości i spotęgować wrażenie dobrze zrobionego zadania w pokoju dla nastolatki na poddaszu, warto spędzić chwilę z elementami wyposażenia, w skład którego wchodzi w zasadzie... wszystko. Dywany, kwiaty, zasłony, poduszki, dodatkowe meble – zero zasad, tysiące możliwości, jeden zachwycający efekt.

Podsumowując – przestrzeń, kolor, światło, dodatki i wykorzystanie naturalnych materiałów to gwarancja aranżacyjnego sukcesu w kwestii pokoju dla nastolatki.

Nie bój się łamać banalnych schematów i wykraczać poza to, co już znane.

Eksperymentujcie, projektujcie, konsultujcie swoje pomysły z ludźmi z branży i stwórzcie przestrzeń, w której Wasze dziecko poczuje magię życia i bycia.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć