Jak wybrać dobrą tkaninę obiciową?

Opublikowany : 2021-11-02 - Kategorie : Porady

jak dobrać tkaninę obiciową

Dobra tkanina obiciowa powinna dobrze wyglądać oraz być komfortowa, a jednocześnie wytrzymała – nie może się przecierać, dziurawić, strzępić. Dodając do tego łatwość czyszczenia, otrzymamy tkaninę obiciową wręcz doskonałą! Z artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się poszczególne tkaniny obiciowe i które z nich warto wybrać. Zapraszamy!

Jaka tkanina obiciowa? Najlepsza to ta dopasowana do Twoich potrzeb!

Z wyborem dobrej tkaniny obiciowej jest jak z wyborem większości przedmiotów czy sprzętów – musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników, stylu ich życia i wystroju wnętrza.

Tkanin obiciowych jest sporo, a różnią się nie tylko wyglądem, ale też cechami takimi jak wytrzymałość i sposób pielęgnacji. Inne potrzeby mają osoby, które przebywają w domu rzadko, inne miłośnicy leniuchowania na kanapie, a jeszcze inne rodzice oraz właściciele zwierząt (ostre pazurki czy szalone dziecięce pomysły mogą w kilka chwil zamienić niektóre obicia w strzępy).

Dodatkowo każda tkanina obiciowa ma takie cechy, które nadają jej jakiś konkretny charakter (np. elegancki, ekskluzywny, swobodny bądź przytulny), więc wybór warto uzależnić od własnego gustu i od stylistyki, w którą mebel ma się dobrze wkomponować. Należy zacząć od wyznaczenia tkaninie obiciowej kilku oczekiwań, które powinna spełnić!

Najpopularniejsze rodzaje tkanin obiciowych

Tkaniny tapicerskie są bardzo różnorodne – jest ich mnóstwo, zwłaszcza gatunków i rodzajów, a nawet pomiędzy podobnymi materiałami znaleźć można sporo różnic. Walory estetyczne oraz użytkowe tkanin, czyli miękkość, elastyczność, wytrzymałość, wynikają ze sposobu ich tworzenia oraz wykorzystywanych surowców. Zapoznaj się z charakterystyką popularnych tkanin obiciowych i wybierz najlepszą dla siebie!

Plusz – przyjemnie miękki materiał obiciowy na kanapy

Pluszowe tkaniny meblowe są miękkie i przyjemne w dotyku, czemu zawdzięczają tak dużą popularność – to bardzo dobry materiał obiciowy na kanapę czy fotel, który zapewnia komfort i „przytulność”, a nie sprawia większych problemów w utrzymaniu go w dobrym stanie. Plusz ma dość długie runo, które w procesie produkcji jest równiutko strzyżone – to ono zapewnia tkaninie puszystość.

Plusz jest wytrzymały i odporny na ścieranie. Łatwo go utrzymać w czystości.

Plusz jest rodzajem tkaniny, natomiast popularne welury, welwety i aksamity są rodzajami pluszu – te trzy tkaniny różnią się sposobem produkcji (oraz rodzajem i długością nitek), a to wpływa także na ich wygląd i właściwości.

  • Aksamit jest tkaniną raczej grubą i sztywną, pokrywa go „meszek” o długości do 3 mm, a do jego produkcji używa się również nitek wełnianych, jedwabnych lub bawełnianych. Jest jednocześnie miękki oraz gładki w dotyku. To tkanina obiciowa elegancka (wręcz ekskluzywna!).
  • Welur również ma bardzo krótkie włosie, ale jest materiałem cieńszym niż aksamit, a równocześnie elastyczniejszym i nieco mniej błyszczącym. Poza tym ma te same cechy co aksamit i świetnie prezentuje się jako obicie mebli.
  • Welwet z kolei ma już nieco dłuższe runo, dzięki czemu jest bardziej puszysty i miększy niż aksamit, a jednocześnie od niego tańszy. Niemniej wszystkie te trzy rodzaje pluszu są atrakcyjne i chętnie wykorzystywane na obicia mebli.

Żakard – „bogaty” i wytrzymały materiał obiciowy na fotele

Te materiały obiciowe zostały nazwane od krosien z mechanizmem Żakarda, który umożliwiał sterowanie pojedynczymi nitkami osnowy, a stosowany był do tworzenia dwustronnych, wielkoformatowych i skomplikowanych wzorów.

I taka właśnie jest tkanina obiciowa żakard – wzorzysta po obu stronach oraz o bardzo wysokiej gramaturze (ciężka, masywna; to ogromna liczba włókien na każdy metr kwadratowy). Ten sposób produkcji ma również wpływ na właściwości – żakard jest bardzo wytrzymały i odporny na ścieranie, a barwniki nie płowieją, więc tkanina zachowuje swój pierwotny wygląd na długo!

Materiały tapicerskie żakardowe wyróżniają się różnorodnością wzorów, występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a pasują do wnętrz urządzonych w stylu m.in. klasycznym, art deco czy vintage i dodają elegancji, ekskluzywności. To genialne obicie na fotele!

Szenile – miękkie i wytrzymałe tkaniny obiciowe na różne meble

Wytrzymałość, miękkość i grubość to główne cechy szenili, które wyglądem nieco przypominają drobny sztruks, a wyróżniają się dość nieregularną powierzchnią. Są odporne na rozciąganie, rozdzieranie i ścieranie – to dobra tkanina obiciowa do domu, w którym na kanapę mają wstęp także czworonożni przyjaciele.

Poza tym szenile są również dość miękkie i przyjemne w dotyku – to bardzo dobry materiał do obicia mebla, który będzie służyć przez lata.

Alcantara – materiał obiciowy wyjątkowo łatwy w pielęgnacji

Jeśli z kolei zależy nam na tym, aby nowe obicie fotela czy kanapy przetrwało starcie z posiłkiem malucha i z jego szalonymi pomysłami artystycznymi, warto zastanowić się nad alcantarą. Wyglądem i fakturą ta tkanina obiciowa przypomina zamsz – jest miękka i miła w dotyku, a produkuje się ją z włókien poliestru i poliuretanu. Dzięki temu jest zupełnie niewymagająca w pielęgnacji (chętnie stosuje się ją także w tapicerce samochodowej).

Flok – materiał obiciowy idealny dla właścicieli zwierząt

Floki to tkaniny powstające w procesie flokowania, czyli poprzez rozdmuchiwanie elektrostatycznego ładunku włókien na powierzchni pokrytej specjalnym klejem. Są różne rodzaje tkanin flokowych, lecz wszystkie łączy długie włosie, które nadaje im miękkości, dużej gęstości i przyjemności w dotyku.

Cechy floku po części pokrywają się z cechami pluszu. Różnica jest taka, że plusz jest tkany, a flok klejony. To natomiast wpływa też na jego właściwości – flok jest bardzo odporny na zaciąganie, pozostaje niewzruszony na kocie czy psie pazury! Dodatkowo część floków jest pokrywana jeszcze barierą „easy clean”, która sprawia, że zabrudzenia nie wchłaniają się w tkaninę.

Plecionka – materiał obiciowy wyjątkowo różnorodny

Plecionki to grupa materiałów tapicerskich, które są tkane na płasko nitkami osnowy i wątku, które łączą się pod kątem prostym. Zwykle do tkania wykorzystuje się dwa lub kilka kolorów nici, a materiał tworzony jest na podstawie wzoru. To uniwersalna tkanina obiciowa, którą – w zależności od cech wizualnych – dopasować można niemal do każdego wystroju wnętrza.

Jest wytrzymała i odporna na ścieranie, ale ma też jedną sporą wadę – w jej strukturę z łatwością wnikają włosy oraz sierść zwierząt, więc trzeba liczyć się z koniecznością włożenia nieco większego wysiłku w czyszczenie obicia.

Skóra i ekoskóra – elegancja i luksus, ale i propozycja dla alergików

Skóry naturalne to najtrwalsze tkaniny obiciowe, będące synonim luksusu i elegancji (a przy okazji także zasobności portfela). Trzeba je właściwie pielęgnować (środkami do tapicerki skórzanej) oraz mieć świadomość, że z czasem będą się nieco zmieniać – mimo tego skóra naturalna to rozwiązanie na dekady! To również dobre rozwiązanie dla alergików, bo skóra nie pochłania roztoczy i alergenów.

Sporo tańsza od naturalnej skóry jest ekoskóra (skaj), która także wyróżnia się wytrzymałością, a jednocześnie jest nieco łatwiejsza w czyszczeniu.

FAQ:

Jakie są najtrwalsze tkaniny obiciowe?

Najtrwalsze tkaniny obiciowe to skóra naturalna, ekoskóra oraz żakard.

Jaki wybrać materiał obiciowy na kanapę?

Wszystko zależy od oczekiwań i preferencji! Pod względem miękkości wygrywają plusze, oryginalności – żakard i plecionki, wytrzymałości – skóry, a „przyjazności” zwierzętom – floki i szenile.

Jaka tkanina obiciowa jest najlepsza?

Najlepsza tkanina obiciowa to ta, która spełnia oczekiwania (pięknie się prezentuje i zapewnia komfort), a zarazem jest wytrzymała i łatwa w pielęgnacji. W zależności od preferencji chętnie wybierane są plusze, żakardy, floki, plecionki, szenile, alcantary oraz skóry i ekoskóry.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)