Jak ustawić meble w pokoju dziennym?

Opublikowany : 2019-09-13 - Kategorie : Porady


Pokój dzienny, salon czy, ulegając regionalizmom, pokój stołowy to przestrzeń, w której mieszkańcy spędzają relatywnie najwięcej czasu. A żeby czuć się w takiej przestrzeni komfortowo, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak ustawić meble w pokoju dziennym.

Dziś przeobrażamy się w doradców i prezentujemy kilka wnętrzarskich life hacków.

Zaczynamy!

Ustawienie mebli w salonie vs potrzeby:

Umeblowanie pokoju dziennego to jedno, natomiast według obiegowych opinii to właściwe ustawienie mebli i wszystkich akcesoriów stanowi nie lada wyzwanie. Przecież to chyba jasne, że aranżacja przestrzeni ma na celu dążyć do jak największej funkcjonalności, stylowości i smart livingu, prawda? No właśnie. Dlatego postanowiliśmy przygotować ten artykuł, aby zadanie ustawienia mebli w pokoju dziennym stało się mniej skomplikowane, bo de facto strach ma tylko wielkie oczy, a finalnie zasady rozmieszczania sprzętów są proste do wdrożenia w trybie realizacyjnym.

Usiądź wygodnie i zastanów się przez chwilę, jak określiłbyś swój styl życia, który prowadzisz. Pewnie pomyślisz sobie, że minęliśmy się z powołaniem i powinniśmy otworzyć gabinet coachingu. Nic bardziej mylnego! To, jak w rezultacie będą ustawione meble w Twoim pokoju dziennym zależy w głównej mierze od tego, jakie jest jego przeznaczenie. Salon jest wykorzystywany przez mieszkańców domu różnorodnie – służy spotkaniom towarzyskim, wypoczynkowi, zabawom z dziećmi, pracy etc., stąd niezwykle ważne jest, aby precyzyjnie skonkretyzować jego dominującą funkcję i w efekcie wyodrębnić poszczególne strefy. Co jeszcze wpływa na sposób ustawienia mebli w pokoju dziennym? Zdecydowanie układ drzwi w domu lub mieszkaniu, który determinuje wyznaczanie tzw. tras komunikacyjnych – w tym przypadku należy pamiętać, aby trasy w pokoju dziennym nie przecinały osobnych stref. Mając na uwadze układ komunikacyjny we wnętrzu, warto wyposażyć i umeblować pokój według planu obszarów funkcjonalnych, tj. inne meble w strefie relaksu, a inne w kompleksie jadalnym.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo schematów aranżacyjnych w aspekcie ustawienia mebli w salonie, niemniej każdy z nich stawia sprawę jasno – najpierw ustal dominujące przeznaczenie pokoju dziennego, a dopiero później zacznij planować to, jak ustawić meble w pokoju dziennym, uwzględniając przy tym elementarne reguły, które są stosowane przez najlepszych architektów wnętrz.

  • ustawienie mebli w salonie: strefa zorganizowana wokół punktu centralnego – to rozwiązanie jest swoistą klasyka gatunku. Otóż układ i ustawienie mebli skoncentrowane jest wokół głównego punktu w pokoju, niezależenie od tego, co nim jest, a może być np. kominek, telewizor lub widok z okna. Niektórzy sądzą, że taki wariant jest zbyt formalny, natomiast warto pamiętać, że decydując się na niego, meble mają zapewnioną mobilność w celu dostosowania ich do bieżących potrzeb domowników. Świetną opcją jest dodanie elementów dekoracyjnych (poduszki, pufy, pledy, narzuty), które zniwelują formalny charakter pomieszczenia

  • ustawienie mebli w salonie: strefa spotkań towarzyskich – kto nie przyjmuje gości, niechaj pierwszy podniesie dłoń! No właśnie. Odwiedziny w naszych domach to przyjemna forma spędzania czasu, dlatego najlepszym sposobem na urządzenie pokoju dziennego, mając na uwadze jego przeznaczenie, będzie zorganizowanie układu, w którym punktem centralnym będzie np. stół/stolik, a wokół niego znajdą się meble wypoczynkowe, np. sofa, kanapa, fotele. Przyjmując gości, pamiętajmy o zapewnieniu komfortu konwersacji i ogólnej komunikacji w pomieszczeniu

  • ustawienie mebli w salonie: strefa do zabaw z dziećmi – i nie tylko zabaw, po prostu przestrzeń, która będzie przyjazna i najmłodszym, i tym nieco starszym. Punktem centralnym takiej strefy może być dywan, oddzielony od reszty pokoju dziennego stołem lub komodą. Warto pamiętać, iż zabawowy charakter takiej przestrzeni można szybko przeobrazić w pokój do spotkań towarzyskich i odwrotnie – to wszystko za pomocą dodatkowego mebla do przechowywania zabawek czy pluszaków

Pokój dzienny - umeblowanie:

Umeblowanie pokoju dziennego jest zarówno poważną misją, jak i fantastyczną frajdą, bo oto nadeszła pora na wyposażanie przestrzeni prywatnej i zbliżanie się ku finałowi domowych rewolucji. O czym zatem warto pamiętać przy podejmowaniu takiego przedsięwzięcia? Jakich błędów nie popełniać? Które z mebli najlepiej sprawdzą się w Twoim domu?

Kwestię stylu w dzisiejszym artykule sobie podarujemy, bo na dokładne prześwietlenie każdego z nich przyjdzie jeszcze czas, natomiast chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na kilka istotnych aspektów, które zdecydowanie warunkują to, jak w rezultacie będzie prezentować się Wasz pokój dzienny, pretendujący swoim wizerunkiem na gwiazdę okładek międzynarodowych magazynów wnętrzarskich.

Złotą zasadą designu jest niepopadanie w skrajności, co dotyczy również mebli w salonie, których skala powinna być dopasowana do jego rzeczywistego rozmiaru.

Możemy zarówno zainwestować w duże sofy i kanapy, fotele, pufy, ale też zrezygnować z czegoś na rzecz narożnika. Umiejscowienie konkretnych mebli jest także zależne od pozostałych elementów wyposażenia, np. lamp stojących, regałów czy szafek. W zależności od tego, jakim metrażem w domu lub w mieszkaniu dysponujemy, jesteśmy w stanie realnie oszacować wielkość i liczbę poszczególnych mebli. Samodzielne zaplanowanie wystroju wnętrza jest wykonalne, mimo że wymaga sporej dawki cierpliwości i czasu, niemniej finalna satysfakcja z realizacji projektu potrafi wynagrodzić wszelkie straty moralne.

Urządzanie pokoju dziennego – garść zasad:

Po pierwsze: wielkość salonu. Miej to na uwadze, inaczej przepadniesz w odmętach miar i wag. Pokój dzienny nie musi zostać urządzony w największym pomieszczeniu Twojego domu. Ma to być przede wszystkim przestrzeń, która pozwoli na komfortowe funkcjonowanie wszystkich domowników. Jeśli dysponujesz wnętrzem, które pomieści narożnik lub komplet wypoczynkowy z komodą lub stolikiem w bonusie, you win.

Po drugie: światło. To naturalny wyznacznik tego, co znajdzie się w pokoju dziennym i w jakiej konfiguracji. Nie tylko fotografowie hołdują światłu. Architekci wnętrz zwracają szczególną uwagę na to naturalne narzędzie, bo umożliwia doskonałą manipulację elementami w pomieszczeniach, jak również ich ekspozycję. Im więcej światła, tym lepiej. Dodatkowo dobrze jest zapewnić we wnętrzu wielopoziomowe oświetlenie sztuczne – lampy podłogowe lub sufitowe.

Po trzecie: rodzaj umeblowania. Do najczęściej wybieranych mebli należą narożniki i duże fotele. Należy jednak pamiętać, aby wielkość mebli uzależnić od wymiarów pomieszczenia. Ogromna kanapa zginie w małym salonie, natomiast zbyt mały narożnik może zostać przytłoczony przez wielki salon. Właściwy pomiar pozwoli w perspektywie czasu rozbudować system mebli lub wyeksponować ich poszczególne elementy.

Meble w salonie – najczęstsze błędy:

  1. Niewygoda. To nie tylko błąd, ale i grzech. Inwestycję w kanapę, sofę lub narożnik, które z komfortem nie ma nic wspólnego, uważamy za bezcelową.
  2. Niefunkcjonalność. Jak wyżej. Dotyczy to zarówno mebli wypoczynkowych, jak i stołów czy ław. Pamiętaj, że komplet mebli w Twoim salonie ma wpływać na komfort ich użytkowania.
  3. Niepojemność. Znów – jak wyżej. Jeśli kupujesz szafę, szafkę lub komodę, niech nie będzie to mebel z top listy tych designerskich, ale bez podstawowych zasad funkcjonalności. Meble do przechowywania powinny być przede wszystkim pojemne – zwróć na to uwagę.

Aranżacja mebli w pokoju dziennym to małe piwo wobec ich uprzedniego wyboru. Urządzasz salon? Świetnie. „Zrób tak, żeby było dobrze” - mówili. I będzie, jeśli go nie zagracisz i nie odbierzesz mu funkcjonalności. Jeśli będziesz mieć jakieś wątpliwości, daj nam znać – postaramy się pomóc. Jeśli wyczerpaliśmy temat, zapraszamy na zakupy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)