Jak urządzić małe mieszkanie 35 m2?

Opublikowany : 2020-11-09 - Kategorie : Porady

Małe mieszkanie

Właściwy projekt małego mieszkania nie tylko decyduje o komforcie jego użytkowania, ale także optycznie zwiększy wielkość każdej kawalerki lub studio. Warto wiedzieć jak wydobywać walory wizualne niewielkich przestrzeni, przy użyciu wyjątkowo oszczędnościowych nakładów finansowych. Wystarczy poznać kilka wskazówek, którymi z chęcią się z Państwem podzielimy w niniejszym artykule.

Jak urządzić małe mieszkanie 35 m2 – kolorystyka

Zasadą numer jeden właściwego projektowania małych pomieszczeń jest wybieranie jasnych kolorów farb, mebli lub dodatków. Kolory w odcieniach bieli, jasnego beżu, szarości lub błękitu bardzo skutecznie odbijają światło, czyniąc dane wnętrze optycznie większe i bardziej promienne. Warto podkreślić, że właściwie każdą barwę farby można uczynić mniej nasyconą, a co za tym idzie - mniej dominującą. Ta zasada tyczy się także wszelkich zieleni, grafitów lub czerwieni. Zbyt duże ograniczanie się w tym zakresie nie będzie więc konieczne i krzywdzące dla osób, które lubią odważne kombinacje kolorystyczne. Trikiem aranżacyjnym w kontekście małych pomieszczeń jest także stosowanie ciemnych barw tylko w newralgicznych miejscach danej przestrzeni.

Małe pomieszczenie – jakie umeblowanie wybrać?

Kompletując umeblowanie kawalerki lub niewielkiego pokoju, warto postawić na gładkie projekty mebli. Najlepiej, jeśli będą one pozbawione także wszelkiego rodzaju uchwytów. Wygląd całego wnętrza stanie się bardziej schludny i mniej pstrokaty. Ten aspekt jest szczególnie istotny z perspektywy osób, których przytłaczają chaotyczne aranżacje wnętrz codziennego użytku. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest zbudowanie jednolitej, niezaburzonej przestrzeni. Warto pamiętać, że małe przestrzenie nie muszą być skazane jedynie na minimalizm lub styl skandynawski. W ich przypadku świetnie się także sprawdzi styl industrialny lub loftowy. Tak, czy inaczej - kluczem do przestronności jest zachowanie harmonii i współgrania wszystkich komponentów wnętrza.

Oświetlenie – stwórz magię i klimat

Dekoratorzy wnętrz właściwie zawsze stosują zasadę strefowego planowania oświetlenia. Ta technika najczęściej wykorzystywana jest w pomieszczeniach łazienkowych i kuchennych. Właściwe oświetlenie ma moc nadawania wnętrzom lekkości. Chcąc uzyskać ten efekt, warto odważyć się na umiejscowienie halogenów w dość nietypowych do tej pory miejscach, np. pod blatem kuchennym. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku także listwy ledowe na krawędziach mebli. Całościowy rezultat potęguje odbijanie się blasku świateł w obecnych w pomieszczeniu lustrach.

Co pasuje do małych pomieszczeń 35 m2?

  • Błyszczące płytki podłogowe lub ścienne – ich zadaniem, podobnie jak w przypadku luster, jest odbijanie oświetlenia sztucznego oraz dziennego. Zaleca się także stosować płytki wielkoformatowe o wąskiej fudze. Kolorystyka płytek ściennych oraz podłogowych powinna być zbliżona.

  • Paskowane dekory – dedykowane są dla wąskich pokoi. Aby optycznie zminimalizować efekt wąskiego pomieszczenia, na ścianie lub podłodze powinny znaleźć się paski, położone w sposób umożliwiający uzyskanie preferowanego efektu.

  • Wysokie drzwi – jeśli będą wyglądać nieco nienaturalnie względem danego wnętrza – nic nie szkodzi. Ich wysokość powinna być większa niż 2 m.

  • Drzwi przesuwne do łazienki – ten rodzaj drzwi nie tylko pozwoli zaoszczędzić znaczną część miejsca, ale po odpowiednim doborze koloru i faktury może się zlać z otoczeniem, co jest wyjątkowo pożądane w przypadku małych pomieszczeń.

  • Połyskliwe wykończenia, jasne drewniane meble – cechy stylu prowansalskiego i skandynawskiego. 

  • Szafa w stylu komandor – szafa przesuwna z lustrem jest wprost stworzona dla wszystkich typów kawalerek i pomieszczeń 35 m2. Jej pojemność pozwoli na zaniechanie kupna dodatkowych mebli oraz optycznie zwiększy przestrzeń mieszkania, odbijając jego fragmenty w odbiciu luster.

Projektowanie mieszkania 35 m2

Zadaniem każdego dekoratora i projektanta wnętrz jest wydobycie z małych mieszkań maksimum funkcjonalności. To zadanie nie należy do najłatwiejszych, ale też nie do niemożliwych. Tworząc strategię efektywnego zagospodarowania przestrzeni, trzeba uwzględnić dany rodzaj budownictwa. Innych rozwiązań architektonicznych będzie wymagało mieszkanie w bloku, a jeszcze innych mieszkanie w kamienicy, w domu czy apartamentowcu. Często stosowanymi technikami w mieszkaniach 35 m2 jest podwieszanie sufitu, co przełamuje geometrię wnętrza. W większości przypadków usuwa się także zbędne ścianki nośne i działowe, by możliwe było stworzenie salonu z aneksem. Aranżując takie mieszkanie, głównym celem jest bowiem uzyskanie efektu przestronności.

Sztuka przechowywania

Urządzanie niewielkich mieszkań to inaczej sztuka sprytnych rozwiązań. W projektowaniu aranżacji niewielkich mieszkań niezbędna jest kombinacja ergonomii z wyczuciem smaku. W sztuce przechowywania chodzi o optymalne wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. W myśl tej zasady zaleca się między innymi wybór mebli pod zabudowę. Dla przykładu: regał na książki warto zamówić na wymiar i zadbać o to, by sięgał aż do samego sufitu. Jest to ponadto kolejny sposób na optyczne powiększenie salonu. Dobrym pomysłem jest także montowanie szafek obrotowych w takich przestrzeniach jak łazienka czy przedpokój. 

Świetnym rozwiązaniem są także meble wielofunkcyjne. Stanowią doskonały sposób nie tylko na stworzenie dodatkowej przestrzeni, ale nadaniu wnętrzu nowoczesnego i gustownego wyglądu. W przypadku przechowywania akcesoriów łazienkowych i kuchennych niezbędne okażą się także liczne organizery z mnogością przegródek. W kuchniach często montuje się także wąskie półki w stylu cargo.

Aranżacja mieszkań 35 m2 – trendy 2020

  • Aranżacja w szarościach – wykorzystując odcienie szarości, niezwykle trudno jest popełnić wpadkę aranżacyjną. Mówi się bowiem, że szarość w 2020 to nowa, dotychczas królująca biel i czerń. Szarość daje duże możliwości pod względem elementów dekoracyjnych w kolorach złota i srebra.

  • Styl prowansalski – głównie kobiecy rodzaj urządzania wnętrz. Do jego głównych cech charakterystycznych należą subtelne formy i romantyczne akcenty. Nierzadkie są także połączenia różnych faktur. Styl prowansalski praktycznie zawsze oznacza połączenie strefy jadalnianej, wypoczynkowej i gościnnej.

  • Antresola – jeśli istnieje możliwość budowy antresoli w określonej przestrzeni, to może ona stanowić doskonały przepis na stworzenie czegoś wyjątkowego. Zastosowanie takiego rozwiązania może zaoszczędzić nawet 40% powierzchni niewielkiego mieszkania. Wszystko jednak zależy od wysokości danej nieruchomości.

  • Minimalizm – inaczej zasada: „mniej znaczy więcej’’ - sprawdza się zawsze i wszędzie. Minimalizm charakteryzuje się harmonią, prostotą i ergonomią. Ulubieniec miłośników nowoczesnych aranżacji.

  • Styl industrialny – na salonach króluje już od kilku sezonów. Jego surowość bardzo łatwo jest złamać za pomocą ciepłych odcieni drewna, co z pewnością warto zastosować w celu uzyskania preferowanego klimatu. W salonach w stylu loftowym często spotykane są także surowce i nowoczesne materiały imitujące beton.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)