Jak urządzić małą sypialnię?

Opublikowany : 2020-01-30 - Kategorie : Porady

jak urządzić małą sypialnię

Przy urządzaniu małej powierzchni najważniejsze jest dobre rozplanowanie dostępnej przestrzeni. Warto zastosować kilka ciekawych rozwiązań, nie rezygnując jednocześnie z dekoracji oraz elementów, które dodają wnętrzu uroku. Mała przytulna sypialnia może być również funkcjonalna, ale w tym zakresie trzeba wziąć pod uwagę kilka cennych wskazówek. Zebraliśmy je wszystkie w tym artykule!

Projekty sypialni o małej powierzchni

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić sypialnię o niewielkim metrażu, cały proces musisz rozpocząć od zaplanowania swojej wymarzonej aranżacji. Zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy, w jakim stylu chcesz urządzić dostępną przestrzeń, w otoczeniu jakich kolorów czujesz się najlepiej, ile czasu będziesz spędzać w sypialni i co chcesz w niej robić. Dla niektórych sypialnia staje się bowiem swego rodzaju centrum życia, a dla innych oazą spokoju, do której udają się po całym dniu i zbierają energię na następny.

W aranżacji dostępnej przestrzeni, niezależnie od konkretnego metrażu, warto kierować się ogólnymi zasadami dotyczącymi wystroju pokoju, w którym odpoczywamy i śpimy. Aranżacja małej sypialni opiera się głównie na tym, żeby, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności, optycznie powiększać wnętrze.

Projekt sypialni powinien obejmować zatem 3 podstawowe elementy wyposażenia pokoju:

  • Łóżko - optymalne wymiary dla dwóch osób to 140 cm x 200 cm;
  • Szafka lub dwie szafki/stoliki nocne, w których można przechowywać najpotrzebniejsze przedmioty i mieć je pod ręką. Na blacie najczęściej stawia się budzik, telefon czy szklankę wody. Szafki nocne po dwóch stronach łóżka dają wrażenie symetrii oraz równowagi, która w sypialni jest niezwykle istotna;
  • Szafa na ubrania - przestronne miejsce do przechowywania ubrań i bielizny to nieodłączny element każdej sypialni. W dużej szafie można dodatkowo trzymać sezonowe obuwie, dodatkową pościel, ręczniki, śpiwory, a nawet sprzęty gospodarstwa domowego, jak żelazko czy deskę do prasowania. [products:2009, 2004]

Optyczne powiększenie wnętrza małej sypialni

Małe sypialnie - duże kłopoty? Niekoniecznie! Istnieje kilka zasad na optyczne powiększenie wnętrza:

  • Jasne kolory - ściany, podłogi, a nawet meble i dodatki w jasnych kolorach mogą optycznie powiększyć dostępną przestrzeń. Taki kolor do małej sypialni z pewnością świetnie się sprawdzi, choć nie jest to regułą - niektórzy wolą bardziej stonowaną i ciemną kolorystykę, w której lepiej się relaksują i wypoczywają. Gdy zdecydujemy się na mocniejsze akcenty w sypialni, na biało warto pomalować chociaż sufit - niskie pomieszczenie może dzięki temu wydawać się wyższe. Podobny efekt zapewni pomalowanie białego 10-centymetrowego pasa od góry ściany.
  • Lustra - skutecznie dublują przestrzeń i dobrze spełniają swoją funkcję. Według filozofii feng shui lustro nie powinno być ustawione naprzeciwko łóżka. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak powieszenie zwierciadła na ścianie za łóżkiem albo wybór praktycznej szafy z lustrem.
  • Fronty na wysoki połysk - w sytuacji, gdy perspektywa posiadania lustra w sypialni Cię nie przekonuje, możesz zdecydować się na meble o frontach z wykończeniem na wysoki połysk, dzięki czemu powierzchnia będzie pięknie odbijać światło. Efekty optyczne pomagają zaaranżować sypialnię w taki sposób, by pomieszczenie było harmonijne. Przykładowa aranżacja sypialni obejmuje meble z jednej kolekcji, które zapewnią spójny efekt wizualny. W ramach tej propozycji można wybrać łóżko z pojemnikiem na pościel, szafki nocne z szufladą i półką, szafę przesuwną z 7 półkami i komorą z drążkiem do wieszania odzieży. Można także w ciekawy sposób zagospodarować ewentualną wolną przestrzeń nad szafą oraz zamontować półkę ścienną na książki, dekoracje lub kwiaty. Układ mebli zależy od wymiarów sypialni, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak urządzić sypialnię w bloku?

Mała sypialnia w bloku najczęściej znajduje się w pomieszczeniu o układzie typu wagon, czyli długim, ale wąskim pokoju. Jeśli jego szerokość wynosi 2 metry lub więcej, łóżko do małej sypialni można ustawić w poprzek pomieszczenia, dzięki czemu znajdzie się miejsce na ustawienie stolików nocnych oraz szafy.

W przypadku pomieszczeń o szerokości mniejszej niż 2 metry, łóżko należy ustawić wzdłuż ściany bocznej, a szafę na ubrania naprzeciwko łóżka - obok drzwi. Przy standardowym wymiarze łóżka 140 cm x 200 cm i szerokości ściany 190 cm, pozostanie nam 50 cm do zagospodarowania. Wówczas należy zdecydować się na wybór wyłącznie jednej szafki lub nocnego stolika.

Przy bardzo małej sypialni w bloku lepszym rozwiązaniem stają się drzwi przesuwne - zarówno w szafie, jak i przy wejściu do pokoju.

Nowoczesna mała sypialnia

Warto podkreślić, że nowoczesność objawia się nie tylko w designie, ale również w podejściu do aranżacji. We współczesnych aranżacjach ważne jest to, żeby pomieszczenie było dopasowane do potrzeb użytkowników. Musi być zatem komfortowe, ergonomiczne, wielofunkcyjne i dobrze, gdyby było łatwe w sprzątaniu oraz szybkim uporządkowywaniu. Małą sypialnię z wykorzystaniem nowoczesnych mebli można potraktować jako bazę do poszukiwania indywidualnego stylu. W tym zakresie dobrze sprawdzą się modułowe i wielofunkcyjne meble do małej sypialni: łóżko z miejscem na szufladę, przesuwna szafa z lustrem czy wąski regał.

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej wydziela się osobne miejsce na odzież i obuwie. Mała sypialnia z garderobą może być rzeczywistością! Dzięki temu skutecznie oszczędza się wolną przestrzeń. W tym przypadku mała sypialnia z szafą na całą ścianę nie jest koniecznością - wówczas można zrezygnować zarówno z szafy, jak i komody, na przykład na rzecz niewielkiej toaletki i krzesła.

Pomysły na sypialnie o niewielkim metrażu

Przy urządzaniu sypialni nie trzeba rezygnować z modnych rozwiązań i trendów aranżacyjnych. Wąska szafa do takiego niewielkiego pokoju może oddawać charakter stylu skandynawskiego, prowansalskiego lub klasycznego.

Jeśli pokój rzeczywiście jest mały, ale ma dobre proporcje - jest to niemalże idealna sytuacja. Można zdecydować się na ustawienie łóżka w poprzek lub wzdłuż pomieszczenia, zachowując symetryczny układ stolików nocnych oraz kinkietów ściennych, które wprowadzają do wnętrza przytulny klimat i wpływają na harmonijną atmosferę panującą w pomieszczeniu. Jeśli interesują Cię niebanalne aranżacje małej sypialni i szukasz pomocy specjalistów - zgłoś się do nas oraz zapoznaj się z ofertą przygotowaną przez ekspertów. Dobrze zaprojektowane wnętrze sprawi, że aranżacja każdej sypialni będzie efektowna i zarazem efektywna, a Ty poczujesz się w niej po prostu dobrze.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć