Jak urządzić małą łazienkę?

Opublikowany : 2019-11-04 - Kategorie : Porady

jak urządzić małą łazienkę

Mała łazienka to zmora wszystkich urządzających. Jak sobie poradzić z umieszczeniem w niej prysznica, toalety, zlewu oraz pralki? To pytanie dręczy wszystkich właścicieli mieszkań z małym metrażem. Dziś podpowiemy, jak zaprojektować tę niewielką przestrzeń, aby wszystkie funkcje zostały zachowane.

Projekt łazienki

Urządzanie małej łazienki musi być bardzo przemyślane. Nie ma tutaj miejsca na błędy dlatego, zanim weźmiemy się za zamawianie wyposażenia oraz innych rzeczy, postarajmy się wykonać dokładny plan łazienki. Dzięki niemu unikniemy rozczarowań i będziemy mieć pewność, że wszystko będzie, jak należy. Wykonaj dokładny pomiar pomieszczenia oraz wyposażenia, które chcesz w nim umieścić, a następnie przygotuj projekt. Możesz to zrobić odręcznie lub korzystając z dostępnych programów w internecie.

Prysznic w małej łazience

Zdecydowanie przy małych łazienkach częściej wybierany jest prysznic. Można co prawda pokusić się o wybór wanny, jednak zyskamy znacznie więcej miejsca, jeśli postawimy na kabinę.

W małych łazienkach wybieramy zwykle prysznic narożnikowy. To on pozwala na wykorzystanie kąta w pomieszczeniu i jest po prostu wygodny. Z kolei w mikroskopijnych metrach najlepszą opcją są prysznice bezbrodzikowe z odpływem umieszczonym w podłodze. To rozwiązanie wygląda ultranowoczesnie, ale nie wszyscy są zwolennikami tego sposobu. Postaw na to, z czym będziesz czuł się komfortowo - w końcu to będzie Twoja świątynia relaksu.

Nasza propozycja:

jak urządzić małą łazienkę z prysznicem

Prysznic z odpływem w podłodze

Aby wprowadzić takie rozwiązanie do swojej małej łazienki, musisz wygospodarować w niej miejsce o wymiarach 70 x 70 cm. Konieczne będzie również zamontowanie kratki odpływowej lub odpływu liniowego z odpowiednim spadkiem w podłodze. Warto także pomyśleć o osłonce na czas kąpieli, aby uniknąć zachlapania całej łazienki. Może być to szklany panel bądź tradycyjna zasłonka prysznicowa, którą po kąpieli po prostu zsuniesz w jedno miejsce.

Brodzik z materiałem zamiast kabiny

Wybierając kabinę, warto rozważyć opcję samego brodzika z zasłonką. Nie ogranicza ona ruchów w trakcie kąpieli, a brodzik zajmuje tyle samo miejsca co przy zwykłej kabinie. Ponadto odległości pomiędzy taką kabiną a innymi sanitariatami mogą być mniejsze i dodatkowo po rozsunięciu zasłonek, łazienka zyskuje przestrzeń oraz lekkość.

Kabina prysznicowa

Standardowa kabina prysznicowa to większy wydatek, natomiast jest wygodniejsza pod względem użytkowania. Niektóre osoby nie mogą przekonać się do korzystania z prysznica bezbrodzikowego lub do kurtyny, która może przepuszczać wodę od dołu. Przed wyborem zwykłej kabiny należy jednak sprawdzić, czy mała wielkość nie przeszkodzi nam w swobodnych ruchach podczas kąpieli.

Toaleta podwieszana czy stojąca?

Decydując się na rodzaj sedesu mamy do wyboru dwie opcje. Jedną z nich jest toaleta zawieszana, której instalacje są ukryte pod specjalnym stelażem w ścianie. Jeżeli nie zabudujemy go aż do sufitu, uzyskamy wtedy dodatkową półkę w naszej małej łazience. Jest to wygodne rozwiązanie także ze względu na sprzątanie, gdyż do każdego miejsca jest łatwy dostęp. Są jednak też minusy takiego wyboru. Należy pamiętać, że przy toalecie zawieszanej, do samej długości miski konieczne jest doliczenie dodatkowych 20 cm na stelaż oraz płyty gipsowo-kartonowe, które go obudują.

Kompakt stojący ma z kolei zazwyczaj większą długość niż te wiszące, więc w ostatecznym rozrachunku otrzymujemy podobne rozmiary. Dodatkowo producenci ostatnio coraz częściej wychodzą naprzeciw posiadaczom małych łazienek i projektują specjalne toalety stojące do mniejszych pomieszczeń.

Nasza propozycja:

urządzenie małej łazienki w bloku lub domu

Umywalka do małej łazienki

Umywalka służy nam głównie do mycia rąk, jednak zdarza się, że napełniamy w niej miski przy sprzątaniu czy używamy do oddawania się męskim rytuałom jak golenie. Z tego względu, że jest to element, wykorzystywany na różne sposoby, nie może być zbyt mały.

W przypadku niewielkich łazienek montuje się często umywalki narożne. Niestety nie ma możliwości zawieszenia nad nimi zwykłego lustra. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są również zlewy asymetryczne, które wykorzystują narożnik, ale zwracamy się przy nich bardziej w kierunku ściany niż kąta.

Pozostaje także kwestia samej baterii. W małych łazienkach znacznie wygodniej jest ją umieścić na ścianie. Zyskujemy wtedy dodatkowe miejsce na umywalce, a i posiadamy większy komfort w użytkowaniu.

Przy małej łazience możemy pokusić się o lustro z szafką. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy dodatkowe miejsce przechowywania, ukryte za taflą szkła. Wykorzystajmy także przestrzeń pod samą umywalką, umieszczając pod nią pojemną szafkę.

Optyczne powiększenie

Przy urządzaniu małych łazienek, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na detale. W niewielkich wnętrzach wykorzystajmy lustra, błyszczące powierzchnie oraz szklane elementy. W łazienkach o niepokaźnym metrażu najlepiej sprawdzą się niewielkie kafle, bez wyraźnych faktur oraz bez dużych i krzykliwych wzorów. Naprzeciwko wejścia dobrze jest umieścić lustro, które na wstępie doda optycznie kilka dodatkowych centymetrów.

W łazience trzymaj się jasnej palety barw, która ją rozświetli. Meble łazienkowe powinny być maksymalnie pojemne i przede wszystkim dopasowane kolorystycznie do kafli tak, aby nie obciążały pomieszczenia wariacjami kolorystycznymi. W tym przypadku dawkujmy sobie natężenie różnorodnych barw i postawmy na neutralne kolory mebli łazienkowych.

Jeżeli mamy taką możliwość, oprócz szafki pod umywalką, zamontujmy pojemny słupek, który będzie miejscem do przechowywania ręczników lub kosmetyków.

Oświetlenie łazienkowe

Małe łazienki w bloku zazwyczaj nie posiadają okien i nie mają dostępu do światła dziennego. Nie wystarczy więc jedna lampa sufitowa, aby rozświetlić wystarczająco to pomieszczenie. Zadbaj o to, aby dodatkowe reflektory pojawiły się przy lustrze oraz szafkach. Postaw na białe światło, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego, a dzięki temu umożliwi na przykład wykonanie dokładnego makijażu.

Jak urządzić małą łazienkę? Postaw na funkcjonalność

Małe łazienki powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Wykorzystuj każdy centymetr w 100 procentach i zrezygnuj ze zbędnych elementów. Zastanów się, czy możesz przenieść pralkę do kuchni - być może tam masz na nią więcej miejsca i nie będzie ona tak mocno wpływać na komfort funkcjonowania, jak w przypadku mikroskopijnej łazienki. Postaraj się przemycić do łazienki maksymalnie pojemne szafki. Aby dodać im lekkości oraz powiększyć wnętrze, zdecyduj się na fronty z połyskiem lub z taflą lustra.

Postaraj się, aby Twoja łazienka była spójna z całym wnętrzem, ale dobierz do niej jeden mocny akcent, który będzie przykuwał uwagę oraz który podbije charakter tego wnętrza. Wybierz meble łazienkowe w stonowanych kolorach. Najlepiej sprawdzi się białe wyposażenie z połyskiem, które będzie dodatkowo odbijać światło w małym wnętrzu. Zaaranżuj w swoją łazienkę tak, abyś mógł oddawać się domowym spa, nawet na niewielkim metrażu.

Bezpłatna konsultacja

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

1 komentarze

Renata


2019-11-21 12:14:02

Mieszkam w bloku, łazienka nie jest za duża, ale udało się pomieścić wszystkie sprzęty niezbędne w łazience. no prawie.. Na wannę nie było miejsca. Jest prysznic, umywalka, wc z biobidetem, lustro, pralka, szafki. Trochę może jest ciasno, ale idzie się przyzwyczaić.