Jak urządzić małą kuchnię z salonem?

Opublikowany : 2019-10-21 - Kategorie : Porady

Urządzenie małej kuchni z aneksem jest zadaniem szczególnie trudnym: na niewielkiej powierzchni trzeba zmieścić szereg urządzeń w taki sposób, aby można było wygodnie i bezpiecznie z nich korzystać. Jak zatem podołać zadaniu? Jakieś pomysły? Dzielimy się naszymi!

Kuchnia z aneksem - jak urządzić, żeby było dobrze?

Jesteś szczęśliwym właścicielem mieszkania w bloku i masz do dyspozycji kuchnię z aneksem, w której wszystko zostało zorganizowane na jednej ścianie? Świetnie, niemniej warto zwrócić szczególną uwagę na rozplanowanie sprzętów kuchennych z zachowaniem obligatoryjnej odległości między nimi, tj. co najmniej 40 cm w celu utrzymania bezpieczeństwa ich użytkowania (dotyczy między innymi lodówki, zlewozmywaka, kuchenki gazowej czy płyty indukcyjnej). Podczas projektowania małej kuchni zazwyczaj pada pomysł umieszczenia lodówki w narożniku pomieszczenia i jest to bardzo dobre rozwiązanie pod warunkiem, że dostęp do niej nie jest utrudniony przez ustawiony w pobliżu duży stół. Ważne, aby móc swobodnie korzystać z jej zasobów. Pamiętaj również, że jeśli dysponujesz w swoim mieszkaniu kuchnią z aneksem, najlepiej jest zdecydować się na mały stół, którego dodatkowym atutem jest możliwość rozkładania go według indywidualnych potrzeb. Jeśli z kolei postawisz na stół z blatem prostokątnym, nie szalej z wymiarami, aby mebel nie przytłoczył Twojej prywatnej przestrzeni.

Pomoc w doborze mebli

Odpowiednie wymiary konkretnego stołu to jeszcze nie wszystko, ale nie chcemy utrudniać Ci sytuacji, a wręcz przeciwnie, dlatego nie zapomnij o przestrzeni wokół stołu, która jest niezwykle istotna w kwestii swobodnego poruszania się wokół niego. 80 centymetrów umożliwi Ci komfortowe wstawanie od stołu i odsuwanie krzeseł. Wszystko zależy od przestrzeni w Twoim wnętrzu. Im mniejsza, tym bardziej warto rozważyć zakup okrągłego stołu, co pozwoli wygospodarować jeszcze więcej przestrzeni do poruszania się, nawet w pobliżu ciągu komunikacyjnego. Oprócz stołu, warto zwrócić uwagę na wielkość sprzętów kuchennych, które także wpływają na kubaturę pomieszczenia i potrafią optycznie zmniejszyć lub zwiększyć kuchnię. Pamiętaj, że lodówka nie musi być wolnostojąca – świetnie sprawdzi się pod blatem – oczywiście wiąże się to ze swoistą walką o niemal każdy milimetr w domu, ale im bardziej skupisz się na praktycznych i funkcjonalnych rozwiązaniach, tym lepiej na tym wyjdziesz nie tylko z kulinarnego punktu widzenia.

Dobrze zaplanowana, zaprojektowana i zagospodarowana kuchnia szczególnie w połączeniu z salonem to klucz do designerskiego sukcesu.

W przypadku konkretnych aranżacji kuchni możesz skonsultować się z ekspertami z branży wnętrzarskiej, ale nie wątpimy w Twój architektoniczny zmysł i talent, które mogą przynieść zaskakujące rezultaty! Atrakcyjny i efektowny projekt jest w Twoim zasięgu. Wystarczy dobrze zorientować się w obecnie obowiązujących trendach i być z nimi na bieżąco, szukać inspiracji w katalogach, online czy w domach znajomych, czasami eksperymentować z rozwiązaniami i przekonać się, że np. salon z aneksem kuchennym to absolutnie fantastyczna idea. Umożliwi Ci nie tylko realizowanie gastronomicznej pasji, ale także spędzanie czasu z najbliższymi i przyjaciółmi w miłej atmosferze i w przyjemnym anturażu Twojej wymarzonej kuchni.

Chcesz zaskoczyć swoich znajomych i rodzinę? Podejmij kuchenne wyzwanie!

mała kuchnia z salonem

Mała kuchnia z salonem, czyli duże wyzwanie? Niekoniecznie!

Krążą legendy o tym, iż szczególnie małe kuchnie w blokach sprawiają najwięcej trudności projektantom i samym zainteresowanym, czyli właścicielom, którzy dwoją się i troją nad właściwym rozwiązaniem dla jednej z najważniejszych przestrzeni w domu. Takie rozważania są zupełnie niepotrzebne, ponieważ jak wielokrotnie powtarzamy – ograniczyć nas może wyłącznie wyobraźnia. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, oczywiste jest, iż skupisz się na funkcjonalności i zagospodarowaniu wnętrza w taki sposób, aby mieć ułatwiony dostęp do sprzętów, swobodne ruchy i niczym nieskrępowane możliwości do działania w kuchni. Zatem zwolnij na chwilę i przestań myśleć wymiarowo – zwróć uwagę na detale, bo to w nich najczęściej tkwi sedno projektu. Gotowy na stylistyczną przeprawę? My bardzo!

Wiadomo, że dobrze jest, kiedy kuchnia, szczególnie mała, jest jednocześnie i ergonomiczna, i maksymalnie stylowa. Aranżacja wcale nie musi być problematyczna. Najistotniejsze na starcie jest wybranie odpowiedniego stylu, w jakim chciałbyś urządzić swoją małą kuchnię. Wciąż z top trendów nie schodzi styl skandynawski, czyli hołdujący minimalizmowi, ale też nowoczesny, glamour, prowansalski czy industrialny. Styl wybrany? Wspaniale! Możemy ruszać dalej. Mała kuchnia z salonem i na odwrót to wbrew pozorom naprawdę niewielkie wyzwanie, które można obejść kilkoma trikami. Najpopularniejszym jest właśnie wyburzenie ściany, co otworzy nam przestrzeń i zdecydowanie ją powiększy. Ponadto w miejsce ściany możesz postawić stół lub mały regał, który posłużyć może za mebel do przechowywania akcesoriów lub przedmiotów potrzebnych w kuchni. Co więcej, regał ten może być całkowicie mobilny.

How cool is that, huh?

W bonusie dorzucamy od siebie patent na wyspę lub półwysep (ale nie taki lazurowy, niestety) – rozkładany blat w ich przypadku świetnie sprawdzi się w przypadku imprezy dla przyjaciół czy rodziny. Na co dzień blat jest złożony, dzięki czemu zyskujesz i Ty, i przestrzeń. Oprócz funkcjonalnego blatu, zaletą wyspy lub półwyspu jest opcja umieszczenia pod nim szafek i szuflad, co umożliwi Ci łatwe przechowywanie naczyń i potrzebnych w kuchni sprzętów.

Mała kuchnia z salonem vs kolory:

Kolorystyka w konkretnej przestrzeni pełni jedną z ważniejszych funkcji, patrząc z perspektywy całego projektu wnętrza. Dzięki poszczególnym barwom możesz w prosty sposób zwiększyć lub zmniejszyć optycznie pomieszczenie, w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Skoro tyle w tym artykule peanów na cześć skandynawskiego minimalizmu, to nie zaszkodzi dorzucić jeszcze paru słów przy okazji aspektu kolorów w małej kuchni. Biel i wszystkie jej odcienie (tak! Biel ma odcień! I to nawet kilka!) oraz beże, wanilia, czy szarości to podstawowa paleta, która powiększy pomieszczenie i sprawi, że przestrzeń będzie zwyczajnie... przytulna. Jeśli dodatkowo postawisz na meble, które mają wysoki połysk i są w stanie odbić światło, potęgując refleksy – jesteś zwycięzcą. Co więcej, jasne podłogi spotęgują efekt do granic możliwości.

Jeśli z kolei jesteś miłośnikiem ciemnych przestrzeni, warto zorientować się w kolorystyce odpowiadającej stylowi amerykańskiemu, wręcz monumentalnemu i przetestować w małej kuchni na przykład ciemne podłogi, ciemne meble i jasne kontrasty, ale w niewielkiej ilości. Dobrze jest też skierować swój wybór ku naturalnemu drewnu, które z pewnością nada Twojej przestrzeni charakteru i sprawi, że ciepło i blask domowego ogniska będziesz mieć w nadmiarze. Jak mawiają designerzy: „hold your horses”, czyli od czasu do czasu pamiętaj o tym, aby powściągnąć architektoniczne ambicje i dekoratorskie motywacje, aby uspokoić wnętrze i nie spowodować efektu przeładowania, co automatycznie zadziała na niekorzyść, kurcząc kuchnię, a tego wszyscy chcielibyśmy uniknąć.

Mała kuchnia w bloku – kilka praktycznych wskazówek:

  1. Zwróć uwagę na to, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą dysponujesz. Podczas urządzania małej kuchni pamiętaj, żeby nie eliminować potrzeb użytkowników w Twoim domu. Aranżacja niech będzie sumą oczekiwań wszystkich mieszkańców – wypracujcie designerski kompromis.
  2. Jeśli posiadasz ściankę działową lub tę w standardzie, zastanów się, czy nie warto zastąpić tego luksferami. Modnym rozwiązaniem, które swoje korzenie zapuściło w Stanach Zjednoczonych to zaprojektowanie tzw. wyspy. Co Ty na to, aby skusić się na salon z aneksem kuchennym?
  3. Maksymalnie zaplanuj całą zabudowę małej kuchni. To elementarny krok ku miłej finalizacji całego projektu. Miej przysłowiową głowę na karku i nie działaj impulsywnie.
  4. Kolorystyka w małej kuchni to jedna z kwestii priorytetowych. Jeśli chcesz optycznie powiększyć kuchenną przestrzeń, zdecydowanie postaw na biel, wanilię czy odcień kości słoniowej.
  5. Światło jest po to, żeby je wykorzystać, dlatego pobaw się nim. Zainwestuj w interesujące oświetlenie kuchenne i zyskaj jeszcze więcej przestrzeni. Nie zapominaj o świetle dziennym, które robi podstawową robotę!
  6. Jeżeli planujesz w swoim domu lub mieszkaniu przyjęcia towarzyskie, pomyśl o wykorzystaniu mobilnych mebli kuchennych lub akcesoriów. To świetne rozwiązanie dla małej kuchni!
  7. Doskonale w małej kuchni sprawdzi się montaż drzwi i drzwiczek przesuwnych, który sprawi, że Twoja z pozoru mała przestrzeń powiększy się i umożliwi innowacyjne przechowywanie przedmiotów.
  8. Na koniec kilka słów odnośnie do skandynawskiego minimalizmu. Wiadomo, że im mniej, tym lepiej lub wersja dla bardziej wymagających: mniej znaczy więcej. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ w małych wnętrzach, a już szczególnie w małej kuchni, w której gromadzi się dużo przedmiotów i akcesoriów oraz spędza relatywnie sporo czasu, styl minimalistyczny wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Pochyl się nad projektem wymarzonej kuchni, dopasuj wnętrze do swoich własnych upodobań, postaw na styl i design, które wyróżnią Twoje pomieszczenie i sprawią, że nie będziesz chciał opuszczać swojego małego serca domu.

Pomoc w doborze mebli

Ok, mamy to. Zatem do czyjej kuchni możemy się wprosić na kawę?

Zobacz nasze produkty:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć