-
Rodzaje mebli
- PROMOCJE!!!
- Akcesoria do mebli kuchennych
- Barki
- Biurka
- Fotele
- Garderoby
- Hokery
- Kanapy i sofy
- Komody
- Kredensy
- Krzesła
- Lustra
- Ławy i stoliki kawowe
- Łóżeczka i łóżka dla dzieci
- Łóżka
- Materace i stelaże
- Meblościanki
- Narożniki
- Panele dekoracyjne
- Półki
- Pufy
- Regały i biblioteczki
- Stoliki gazetowe
- Stoliki RTV
- Stoły
- Szafki kuchenne stojące
- Szafki kuchenne wiszące
- Szafki na buty
- Szafki nocne
- Szafki wiszące
- Szafy
- Szafy narożne
- Szafy przesuwne
- Systemy mebli
- Taborety
- Toaletki i konsole
- Wersalki
- Wieszaki i stojaki
- Witryny
- Zestawy do gabinetu
- Zestawy do jadalni
- Zestawy do salonu
- Zestawy do sypialni
- Zestawy dziecięce
- Zestawy kuchenne
- Zestawy łazienkowe
- Zestawy młodzieżowe
- Zestawy stołowe
-
Salon
- Koniecznie sprawdź
-
2 813 zł
-
6 950 zł
- Sypialnia
- Przedpokój
- Kuchnia
- Łazienka
- Pokój dziecięcy
- Pokój młodzieżowy
- Gabinet i biuro
-
Garderoba
- Koniecznie sprawdź
-
2 225 zł
-
2 249 zł
- Jadalnia
Jadalnia w stylu klasycznym - jak ją zaplanować?
Jak urządzić jadalnię w swoim domu? Pomysłów jest mnóstwo. My skupiamy się dziś na jadalni w stylu klasycznym. Producenci mebli posiadają w swoich ofertach wszystko to, czego potrzebujesz do aranżacji takiego pomieszczenia.
Od stylizowanych form przez materiały wykończeniowe na podłogi czy ściany aż po kreatywne rozwiązania w zakresie przechowywania przedmiotów. Zanim zdecydujesz się na konkretny projekt, przemyśl dokładnie, w jaki sposób chcesz, aby wyglądała jadalnia Twoich marzeń. Ograniczyć może Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia. Zapraszamy do lektury artykułu, który smakuje jak dobry design.
Jadalnia – tu bije serce Twojego domu:
Dosłownie! Czas, który spędzamy z rodziną przy stole, może być jeszcze bardziej przyjemny dzięki wspaniale urządzonej jadalni. Zarówno kuchnia, jak i właśnie miejsce, w którym najczęściej spożywamy posiłki, czyli stół to przestrzeń z duszą – to wokół niej skupiają się lokatorzy oraz ich goście. Rodzina integruje się najlepiej wtedy, kiedy może wspólnie skonsumować posiłek: prawda stara jak świat. Zapomnij o kruszeniu w łóżku czy na kanapie – nadchodzi rewolucja, czyli klasyczna jadalnia, która przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania. Pamiętaj, że aby stać się pełnoprawnym użytkownikiem jadalni, nie musisz posiadać specjalnego pomieszczenia, któremu nadasz taki charakter. Nawet w małej kuchni da się wygospodarować kąt przeznaczony wyłącznie do spożywania posiłków z najbliższymi.
Najważniejszy w jadalni jest stół.
Dzisiejsze możliwości producentów potrafią zaimponować – stoły mają opcję swobodnej regulacji wysokości i długości, często posiadają mnóstwo schowków i szuflad ma niezbędne akcesoria kuchenne, blat może się także wysuwać w zależności od indywidualnych potrzeb. Co więcej, istnieje wariant podświetlenia niektórych elementów stołu – masz w czym wybierać!
Komfort przy stole – niezbędny!
- Warto zwrócić uwagę, aby blat dostosować do liczby osób, które będą z niego codziennie korzystać. 60 cm długości blatu dla jednej osoby to minimum, które rekomendują specjaliści – pozwoli to na swobodne ruchy i komfort użytkowania konkretnej przestrzeni. Najbardziej wygodny blat to od 80 do 100 cm dla jednej osoby. Oprócz wielkości pamiętaj o odpowiedniej szerokości – więcej niż 80 cm będzie optymalnym rozwiązaniem, umożliwią łatwe rozstawianie naczyń na blacie.
- Na kwestię wygody stołu bezsprzecznie wpływa również jego dostępność dla użytkowników. Istotne jest, aby każdy mógł swobodnie odsunąć oraz dosunąć krzesło i poruszać się w obrębie swojego miejsca. Świetnym rozwiązaniem jest dołączenie do stołu mobilnego stolika na kółkach z kilkoma półkami, co umożliwi Ci odstawianie naczyń, potraw czy napojów.
- Komfort i bezpieczeństwo użytkowania to kwestie, które najczęściej pojawiają się w zakresie designu i słusznie. W przypadku stołu również musisz o nich pamiętać: funkcjonalność i solidne wykonanie przede wszystkim.
Jadalnia w stylu klasycznym vs potrzeby lokatorów:
W zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby, warto zaznaczyć w domu, iż właśnie ta konkretna przestrzeń będzie pełnić funkcję jadalną. Jeśli jesteś szczęśliwym mieszkańcem ogromnej rezydencji, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i potraktować jadalnię jako miejsce reprezentacyjne. Jeśli jednak mieszkasz w klasycznym M2 lub M3, równie klasyczną jadalnię możesz wyodrębnić na różne sposoby. Doskonale sprawdzi się tutaj zmysł optyczny, który pomoże Ci powiększyć konkretną przestrzeń. Dysponujesz salonem? Super! Dodatkowo możesz wydzielić w nim miejsce na spożywanie posiłków. Pamiętaj przy tym, żeby nie mieszać stylów. Skoro optujemy za jadalnią w stylu klasycznym, nie przesadzajmy z eksperymentowaniem w zakresie aranżacji wnętrz, choć klasyka zawsze obroni się sama.
Jadalnia w domu – przykłady aranżacji:
1. Jadalnia subtelna i dyskretna – znajduje się z dala od tras komunikacyjnych, aby nie zaburzać przemieszczania się mieszkańców, niewidoczna dla wchodzących, dostępność przez salon i kuchnię:
- subtelnie zaaranżowana i w delikatnej izolacji: należy przejść przez inne pomieszczenia, aby do niej dotrzeć
- niewidoczna dla przypadkowych osób,
- zazwyczaj oddzielona od innych pomieszczeń drzwiami, alternatywa dla home office
- pełni funkcję pokoju rodzinnego, jeśli jest otwarta na kuchnię i salon.
2. Jadalnia reprezentacyjna - zlokalizowana na widoku od wejścia do domu do końca korytarza: kuchnię oddzielają od niej drzwi:
- efektowne rozwiązanie, ekskluzywny wariant, nadaje wnętrzu wysoką rangę i prestiżu
- nie koliduje z trasami komunikacyjnymi w domu i w prosty sposób może być wyłączona z codziennego funkcjonowania w domu
- umożliwia widok na front domu
- przestrzenne pomieszczenie i kosztowne w zakresie wyposażenia i utrzymania.
3. Jadalnia w centrum domu – to rozwiązanie, które najczęściej wybierają właściciele mieszkań i domów z naciskiem na przestrzeń otwartą, zazwyczaj połączoną z holem lub salonem:
- poniekąd pełni funkcję pokoju dziennego, doskonała opcja zarówno dla życia codziennego, jak i przy okazji oficjalnych wydarzeń
- pełni funkcję integrującą użytkowników przestrzeni
- stół w takiej przestrzeni pełni nie tylko funkcję jadalną, ale również gazetnika czy przybornika
Jadalnia w stylu klasyczny w domu – szczegóły:
Jeśli jesteś właścicielem małego domu lub mieszkania, jedną z najwygodniejszych opcji dla Ciebie będzie rozkładany stół. W przypadku organizowania większej imprezy w domu, możesz go rozłożyć, zyskując znacznie więcej miejsca niż na co dzień. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na całą kubaturę pomieszczenia, aby podczas rozkładania stołu nie zakłócić funkcjonalności wnętrza.
- Długość stołu – najprościej jest wybrać taką długość, która obejmie wszystkich członków rodziny i potencjalnych gości. Koniecznie zwróć uwagę na liczbę centymetrów przypadającą na swobodne poruszanie się dla jednej osoby.
- Szerokość blatu – blat szeroki na 80 cm spełni w zupełności Twoje wymagania, biorąc pod uwagę układ siedzenia naprzeciwko siebie dwóch osób. Warto pomyśleć o dodatkowej szerokości, która objęłaby ewentualne dekoracje lub zastawę stołową.
- Meble do jadalni - kształt – w tej kwestii możesz rzeczywiście wybierać do woli: od stołów prostokątnych przez okrągłe aż do owalnych czy wykonywanych na specjalne zamówienie. Producentów nie ograniczają formy.
Stół prostokątny:
- wprowadza ład i sprawia wrażenie uporządkowanej przestrzeń
- w prosty sposób określa funkcjonalność stref w domu
- nie sprawia problemu ze zsunięciem w narożnik pokoju, uwalniając tym samym sporą przestrzeń w pomieszczeniu
- świetnie sprawdza się jako dodatkowy blat np. podczas imprezy domowe
- wielofunkcyjny mebel – zarówno do spożywania posiłków, ale i pracy czy odrabiania lekcji
Stół okrągły/owalny:
- umożliwia sprawne poruszanie się wokół niego nawet w małych przestrzeniach
- w narożnikach pokoju można z łatwością umieścić dodatkowe akcesoria, które uzupełnią funkcjonalność stołu
- umożliwia swobodną konwersację biesiadujących przy stole
- jego kształt uniemożliwia zsunięcie go w narożnik.
Przekonani do klasycznej wersji jadalni w swoim domu?