Jadalnia w stylu klasycznym - jak ją zaplanować?

Opublikowany : 2019-09-19 - Kategorie : Porady

Jak urządzić jadalnię w swoim domu? Pomysłów jest mnóstwo. My skupiamy się dziś na jadalni w stylu klasycznym. Producenci mebli posiadają w swoich ofertach wszystko to, czego potrzebujesz do aranżacji takiego pomieszczenia.

Od stylizowanych form przez materiały wykończeniowe na podłogi czy ściany aż po kreatywne rozwiązania w zakresie przechowywania przedmiotów. Zanim zdecydujesz się na konkretny projekt, przemyśl dokładnie, w jaki sposób chcesz, aby wyglądała jadalnia Twoich marzeń. Ograniczyć może Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia. Zapraszamy do lektury artykułu, który smakuje jak dobry design.

Jadalnia – tu bije serce Twojego domu:

Dosłownie! Czas, który spędzamy z rodziną przy stole, może być jeszcze bardziej przyjemny dzięki wspaniale urządzonej jadalni. Zarówno kuchnia, jak i właśnie miejsce, w którym najczęściej spożywamy posiłki, czyli stół to przestrzeń z duszą – to wokół niej skupiają się lokatorzy oraz ich goście. Rodzina integruje się najlepiej wtedy, kiedy może wspólnie skonsumować posiłek: prawda stara jak świat. Zapomnij o kruszeniu w łóżku czy na kanapie – nadchodzi rewolucja, czyli klasyczna jadalnia, która przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania. Pamiętaj, że aby stać się pełnoprawnym użytkownikiem jadalni, nie musisz posiadać specjalnego pomieszczenia, któremu nadasz taki charakter. Nawet w małej kuchni da się wygospodarować kąt przeznaczony wyłącznie do spożywania posiłków z najbliższymi.

Najważniejszy w jadalni jest stół.

Dzisiejsze możliwości producentów potrafią zaimponować – stoły mają opcję swobodnej regulacji wysokości i długości, często posiadają mnóstwo schowków i szuflad ma niezbędne akcesoria kuchenne, blat może się także wysuwać w zależności od indywidualnych potrzeb. Co więcej, istnieje wariant podświetlenia niektórych elementów stołu – masz w czym wybierać!

Komfort przy stole – niezbędny!

 • Warto zwrócić uwagę, aby blat dostosować do liczby osób, które będą z niego codziennie korzystać. 60 cm długości blatu dla jednej osoby to minimum, które rekomendują specjaliści – pozwoli to na swobodne ruchy i komfort użytkowania konkretnej przestrzeni. Najbardziej wygodny blat to od 80 do 100 cm dla jednej osoby. Oprócz wielkości pamiętaj o odpowiedniej szerokości – więcej niż 80 cm będzie optymalnym rozwiązaniem, umożliwią łatwe rozstawianie naczyń na blacie.

 • Na kwestię wygody stołu bezsprzecznie wpływa również jego dostępność dla użytkowników. Istotne jest, aby każdy mógł swobodnie odsunąć oraz dosunąć krzesło i poruszać się w obrębie swojego miejsca. Świetnym rozwiązaniem jest dołączenie do stołu mobilnego stolika na kółkach z kilkoma półkami, co umożliwi Ci odstawianie naczyń, potraw czy napojów.

 • Komfort i bezpieczeństwo użytkowania to kwestie, które najczęściej pojawiają się w zakresie designu i słusznie. W przypadku stołu również musisz o nich pamiętać: funkcjonalność i solidne wykonanie przede wszystkim.

Jadalnia w stylu klasycznym vs potrzeby lokatorów:

W zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby, warto zaznaczyć w domu, iż właśnie ta konkretna przestrzeń będzie pełnić funkcję jadalną. Jeśli jesteś szczęśliwym mieszkańcem ogromnej rezydencji, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i potraktować jadalnię jako miejsce reprezentacyjne. Jeśli jednak mieszkasz w klasycznym M2 lub M3, równie klasyczną jadalnię możesz wyodrębnić na różne sposoby. Doskonale sprawdzi się tutaj zmysł optyczny, który pomoże Ci powiększyć konkretną przestrzeń. Dysponujesz salonem? Super! Dodatkowo możesz wydzielić w nim miejsce na spożywanie posiłków. Pamiętaj przy tym, żeby nie mieszać stylów. Skoro optujemy za jadalnią w stylu klasycznym, nie przesadzajmy z eksperymentowaniem w zakresie aranżacji wnętrz, choć klasyka zawsze obroni się sama.

Jadalnia w domu – przykłady aranżacji:

1. Jadalnia subtelna i dyskretna – znajduje się z dala od tras komunikacyjnych, aby nie zaburzać przemieszczania się mieszkańców, niewidoczna dla wchodzących, dostępność przez salon i kuchnię:

 • subtelnie zaaranżowana i w delikatnej izolacji: należy przejść przez inne pomieszczenia, aby do niej dotrzeć
 • niewidoczna dla przypadkowych osób,
 • zazwyczaj oddzielona od innych pomieszczeń drzwiami, alternatywa dla home office
 • pełni funkcję pokoju rodzinnego, jeśli jest otwarta na kuchnię i salon.

2. Jadalnia reprezentacyjna - zlokalizowana na widoku od wejścia do domu do końca korytarza: kuchnię oddzielają od niej drzwi:

 • efektowne rozwiązanie, ekskluzywny wariant, nadaje wnętrzu wysoką rangę i prestiżu
 • nie koliduje z trasami komunikacyjnymi w domu i w prosty sposób może być wyłączona z codziennego funkcjonowania w domu
 • umożliwia widok na front domu
 • przestrzenne pomieszczenie i kosztowne w zakresie wyposażenia i utrzymania.

3. Jadalnia w centrum domu – to rozwiązanie, które najczęściej wybierają właściciele mieszkań i domów z naciskiem na przestrzeń otwartą, zazwyczaj połączoną z holem lub salonem:

 • poniekąd pełni funkcję pokoju dziennego, doskonała opcja zarówno dla życia codziennego, jak i przy okazji oficjalnych wydarzeń
 • pełni funkcję integrującą użytkowników przestrzeni
 • stół w takiej przestrzeni pełni nie tylko funkcję jadalną, ale również gazetnika czy przybornika

Jadalnia w stylu klasyczny w domu – szczegóły:

Jeśli jesteś właścicielem małego domu lub mieszkania, jedną z najwygodniejszych opcji dla Ciebie będzie rozkładany stół. W przypadku organizowania większej imprezy w domu, możesz go rozłożyć, zyskując znacznie więcej miejsca niż na co dzień. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na całą kubaturę pomieszczenia, aby podczas rozkładania stołu nie zakłócić funkcjonalności wnętrza.

 1. Długość stołu – najprościej jest wybrać taką długość, która obejmie wszystkich członków rodziny i potencjalnych gości. Koniecznie zwróć uwagę na liczbę centymetrów przypadającą na swobodne poruszanie się dla jednej osoby.
 2. Szerokość blatu – blat szeroki na 80 cm spełni w zupełności Twoje wymagania, biorąc pod uwagę układ siedzenia naprzeciwko siebie dwóch osób. Warto pomyśleć o dodatkowej szerokości, która objęłaby ewentualne dekoracje lub zastawę stołową.
 3. Meble do jadalni - kształt – w tej kwestii możesz rzeczywiście wybierać do woli: od stołów prostokątnych przez okrągłe aż do owalnych czy wykonywanych na specjalne zamówienie. Producentów nie ograniczają formy.

Stół prostokątny:

 • wprowadza ład i sprawia wrażenie uporządkowanej przestrzeń
 • w prosty sposób określa funkcjonalność stref w domu
 • nie sprawia problemu ze zsunięciem w narożnik pokoju, uwalniając tym samym sporą przestrzeń w pomieszczeniu
 • świetnie sprawdza się jako dodatkowy blat np. podczas imprezy domowe
 • wielofunkcyjny mebel – zarówno do spożywania posiłków, ale i pracy czy odrabiania lekcji

Stół okrągły/owalny:

 • umożliwia sprawne poruszanie się wokół niego nawet w małych przestrzeniach
 • w narożnikach pokoju można z łatwością umieścić dodatkowe akcesoria, które uzupełnią funkcjonalność stołu
 • umożliwia swobodną konwersację biesiadujących przy stole
 • jego kształt uniemożliwia zsunięcie go w narożnik.

Przekonani do klasycznej wersji jadalni w swoim domu?

Zobacz nasze produkty:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć