Gotowe kuchnie modułowe – dlaczego warto?

Opublikowany : 2024-01-31 - Kategorie : Porady

Gotowe kuchnie modułowe

Marzysz o praktycznej, stylowej, dopasowanej do swoich potrzeb kuchni? A jednocześnie nie masz czasu i pieniędzy albo ochoty na projektowanie i zamawianie mebli na wymiar? Żaden problem – sprawdź gotowe kuchnie modułowe i urządź wygodne wnętrze samodzielnie, szybko i w rozsądnej cenie. Co to za rozwiązanie i jakie daje korzyści? Wyjaśniamy!

Gotowe kuchnie modułowe – co to za rozwiązanie?

Gotowe kuchnie modułowe to zestawy dopasowanych do siebie, utrzymanych w jednym stylu, kolorze mebli kuchennych, z których można też stworzyć własny komplet. Zestawy zawierają określoną liczbę szafek stojących i wiszących, a nierzadko także blat (bądź można go zamówić oddzielnie). Często są dostępne w kilku wariantach dla wnętrz mniejszych i większych oraz o odmiennym kształcie i układzie. W całej kolekcji zwykle znajdują się jeszcze meble uzupełniające i akcesoria. Systemy meblowe można przyrównać do klocków, bo wybierasz i łączysz ich elementy według własnych potrzeb i upodobań. Meble możesz zamontować samodzielnie, a proces jest szybki, sprawny i nie wymaga wiele zachodu czy specjalnych umiejętności.

Meble modułowe powstają przeważnie z płyt MDF i płyt laminowanych, czyli surowców drewnopochodnych – imitujących naturalne drewno. MDF jest płytą pilśniową o średniej gęstości, produkowaną ze sprasowanych na gorąco włókien drzewnych. To jeden z najczęściej wykorzystywanych w produkcji mebli materiałów – zamiennik kosztownego litego drewna o licznych walorach użytkowych i wizualnych.

Meble kuchenne modułowe kupisz wygodnie przez internet w naszym sklepie mebloteka24; dostarczy Ci je bezpłatnie wyspecjalizowana firma transportowa. Przygotowaliśmy łącznie kilkadziesiąt różnych propozycji dla każdej kuchni, na każdą kieszeń i we wszystkich popularnych stylach. Z przyjemnością doradzimy, pomożemy dobrać i skonfigurować zestaw oraz złożyć zamówienie – zapraszamy do kontaktu.

Jakie zalety mają modułowe kuchnie gotowe?

Przywykliśmy do wykluczania przynajmniej jednego elementu z zestawienia „dobrze, szybko i tanio”. Jednak, jak od każdej reguły, tak i od tej są wyjątki – i należą do nich kuchnie modułowe. Mitem jest, że by zadbać o piękną i funkcjonalną kuchnię, trzeba koniecznie zamówić drewniane meble kuchenne, produkowane na wymiar. Da się to zrobić również na gotowych modułach, a w dodatku przy niewielkiej inwestycji czasu, energii, uwagi i pieniędzy.

Meble kuchenne modułowe kosztują nawet 10 razy mniej niż drewniane meble na wymiar

Gotowa kuchnia modułowa kosztuje kilka, a nie kilkadziesiąt tysięcy. Przy czym nie oznacza to, że jest rozwiązaniem gorszym czy na ledwie parę lat. Jeśli projekt, materiały i wykonanie są odpowiedniej jakości, służy przez długi czas – zapewnia wygodę i cieszy oczy stylowym wyglądem. Nie każdego stać na wyłożenie na kuchnię fortuny i nie każdy chce to zrobić. Nie dla każdego to wnętrze jest tak dużym priorytetem, żeby urządzać je kosztem pozostałej przestrzeni domu. Kuchenne meble modułowe powstają właśnie dla takich osób.

Oczywiście, szafki kuchenne z litego drewna, zaprojektowane i stworzone na wymiar, mocno spersonalizowane są warte swojej ceny. Unikatowe, przy właściwej pielęgnacji imponująco trwałe i przepiękne, tworzą luksusowe wnętrze, które podnosi prestiż – i to zarówno nieruchomości, jak i jej właścicieli. Jednak mają również pewne wady, np. nieszczególnie radzą sobie z wilgotnością i wahaniami temperatury – stąd nie zawsze zastosowanie ich w kuchni jest najlepszym rozwiązaniem.

Modułowe meble kuchenne – różnorodność brył i uniwersalne rozmiary

Mitem jest również to, że modułowe meble kuchenne są prawie takie same i że pasują wyłącznie do standardowych kuchni – jak z katalogu. Tylko w kolekcji naszego sklepu przygotowaliśmy kilkadziesiąt różnych brył szafek kuchennych. A moduły z każdego kompletu można skonfigurować na wiele sposobów. Bez problemu np. podzielisz zabudowę na dwie, trzy części i stworzysz z niej małą lub dużą kuchnię w kształcie litery „L” albo „U”. Meble modułowe skomponują się z oknem, wnęką czy niedużym skosem – takie typowe ograniczenia przestrzeni nie są kłopotem. Problem może pojawić się dopiero w przypadku naprawdę niestandardowego, „trudnego” czy nieustawnego wnętrza i przy założeniu, że chcesz wykorzystać każdy jego milimetr.

Szafki kuchenne modułowe mają także uniwersalne rozmiary, czyli pasują do wszelkich standardowych sprzętów, i wpisują się w zasady ergonomii. Nie musisz zastanawiać się, jak szeroki mebel zaprojektować dla zmywarki albo pod płytę indukcyjną – oszczędzasz czas i nerwy. Oczywiście, być może nie dopasujesz ściśle do własnych preferencji np. wysokości półek w szafkach, lecz dzięki licznym akcesoriom, np. wysuwanym organizerom, wypracujesz idealne rozwiązanie.

Kuchenne meble modułowe w różnym stylu i dziesiątkach wariantów

Mimo że nie są tworzone na podstawie indywidualnych projektów, meble modułowe da się łatwo wpisać w pożądany styl wnętrza, w już istniejący jego wystrój czy własne upodobania – masz setki propozycji do wyboru. Możesz wybrać kuchnię uniwersalną, klasyczną lub nowoczesną, ale także zdecydować się na modne aranżacje, np. w stylu industrialnym, skandynawskim czy glamour. Meble proste lub dekoracyjne, błyszczące albo matowe, z surowymi relingami lub ozdobnymi gałkami, jasne, ciemne czy z wyraźnym kontrastem kolorystycznym: możliwości jest mnóstwo.

Choć powstają z surowców drewnopodobnych, głównie płyt MDF, kuchnie modułowe mogą do złudzenia przypominać drewniane meble – wraz z przepięknymi rysunkami słojów, przebarwieniami, innymi naturalnymi dla drewna „defektami”. Dzięki wykończeniu w postaci laminatu, melaminy albo forniru płyty upodabniają się do różnych gatunków drewna (np. dąb sonoma, sosna) bądź naśladują inne materiały jak kamień czy beton.

Szafki kuchenne modułowe – praktycznie i czysto na co dzień

Wspomnieliśmy, że meble z naturalnego litego drewna nie zawsze najlepiej sprawdzą się w kuchni, ponieważ ten materiał jest wrażliwy na działanie wody, wilgoci i zmiany temperatury. Nie jest też przygotowany na inwazyjną chemię, więc aby poradzić sobie z tłustymi plamami, zaschniętymi resztkami i przebarwieniami, trzeba się natrudzić. Pod tym względem meble kuchenne z płyt MDF i laminowanych są po prostu praktyczniejsze. Odporne na wilgoć oraz inne niekorzystnie czynniki, nie wymagają tak wiele codziennej uwagi. Z gładkiej (a często i śliskiej, bo pokrytej laminatem) powierzchni każdą plamę zetrzesz błyskawicznie. Unikasz też kłopotliwej okresowej pielęgnacji: mebli modułowych nie trzeba olejować ani lakierować.

Meble modułowe do kuchni – proste i szybkie doposażanie wnętrza

Kuchnie modułowe mają jeszcze tę zaletę, że można je szybko i łatwo rozbudowywać. Wystarczy zamówić jeszcze jedną czy dwie szafki stojące i wiszące lub regał z tego samego kompletu i uzupełnić zabudowę. Rozmiary, kolor, wykończenie i styl (forma, dodatki) – wszystko pasuje perfekcyjnie. Gdy z czasem Twoje czy Wasze (rodzinne) potrzeby się zmienią, nie będziesz zmuszony(-a) robić wielkiego remontu. Z drugiej strony meble kuchenne – nieważne, z jakiego surowca powstają – po prostu się zużywają, zwłaszcza w najczęściej i najintensywniej używanych miejscach. W razie potrzeby możesz tanio wymienić uszkodzony albo zużyty moduł i zamienić go na taki sam – nie musisz wymieniać całej kuchni ani płacić kroci za przygotowanie idealnie dopasowanego do reszty mebla.

Jak stworzyć piękną i nowoczesną kuchnię z gotowych modułów?

Stworzenie kuchni z mebli modułowych jest szybsze i prostsze niż projektowanie ich na wymiar i według indywidualnych wytycznych. Jednak to wciąż proces – w którym warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.

  • Rodzaje i układ mebli. W zabudowie kuchni należy uwzględnić tzw. trójkąt roboczy, który wyznaczają kolejno lodówka, zlew i kuchenka. Powinny znaleźć się w takiej odległości od siebie, aby z przestrzeni roboczej blatu mieć do nich wygodny dostęp, najlepiej na wyciągnięcie ręki. W większych wnętrzach warto więc pomyśleć o układzie „U” bądź „L”. W małych zwykle lepiej sprawdza się układ liniowy lub w kształcie „L”, bo pozwala uniknąć wrażenia zatłoczenia czy ścisku. Jeśli masz miejsce na wyspę, warto ją rozważyć: to wygodna przestrzeń robocza, która może też służyć jako rodzinny stół i miejsce spotkań.
  • Dopasowanie kolorystyki i wykończenia mebli. Jasne kolory są idealne do małych i słabo oświetlonych kuchni, bo optycznie powiększają przestrzeń i dodają jej lekkości. Ciemne barwy lepiej nadają się do większych pomieszczeń – przydają im głębi i tej intymnej elegancji. Wybór między matem a połyskiem zależy od preferencji, natomiast połysk odbija światło, wizualnie powiększając i rozjaśniając pomieszczenie (podobnie jak szklane elementy np. gabloty). Mat ma bardziej minimalistyczny i nowoczesny charakter.
  • Nadanie kuchni określonego stylu. Jeśli myślisz o tym ponadczasowym, klasycznym stylu, wybierz meble symetryczne w formie, subtelne dekorowane. Marzysz o nowoczesnej kuchni? Więc postaw na proste linie, brak zdobień czy kontrasty kolorystyczne. Proste, jasne i wielofunkcyjne meble nadają wnętrzu styl skandynawski, a ciemne, surowe i sprawiające wrażenie niedokończonych wpisują się w styl industrialny i loftowy. Poza formą i kolorystyką zwróć także uwagę na uchwyty do mebli. Nawet ta sama szafka ma inny charakter zależnie od tego, czy wieńczy ją np. rzeźbiona gałka, czy prosty reling.

Jak widzisz, kuchnie gotowe – modułowe nie muszą oznaczać kompromisów w sferze jakości i praktyczności ani ograniczać stylu i doznań estetycznych, a przy tym wnętrze urządzisz szybko i ekonomicznie. Zdecydowanie warto o tym rozwiązaniu pomyśleć!

FAQ:

1. Ile kosztuje kuchnia modułowa?

Najniższa cena zestawu mebli kuchennych to około 1500 złotych. Za wyposażenie dla większej przestrzeni, długą zabudowę w kształcie „U” bądź „L” trzeba zapłacić średnio kilka tysięcy złotych. To nawet 10 razy mniej niż za drewnianą kuchnię na wymiar.

2. Czym różni się płyta MDF od drewna?

Płyta MDF powstaje ze sprasowanych włókien drzewnych, a kolejno jest oklejana np. laminatem, melaminą, które mogą imitować naturalny charakter drewna (kolory czy rysunek słojów) lub nadać jej jeszcze inny, w zasadzie dowolny wygląd. Jest lżejsza od deski i mniej wytrzymała, ale też odporniejsza na wilgoć i łatwiejsza w czyszczeniu.

3. Czy kuchnia modułowa jest dostępna od ręki?

Na realizację zamówienia zwykle trzeba poczekać około 2-4 tygodnie, natomiast czas przygotowania mebli modułowych jest znacznie krótszy niż mebli na wymiar.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)