Drzwi tradycyjne czy przesuwne? Jakie wybrać do szafy?

Opublikowany : 2020-03-17 - Kategorie : Porady

Szafa przesuwna czy z otwieranymi drzwiami

Przed zakupem szafy do sypialni, salonu lub przedpokoju, często stajemy przed różnymi wyborami: czy ma to być szafa wolnostojąca, czy wnękowa, z lustrem lub bez, z drzwiami przesuwnymi czy otwieranymi? Dziś przedstawimy korzyści płynące z każdego rozwiązania oraz możliwe zastosowanie poszczególnych modeli szaf.

Jaką szafę wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór mebli do przechowywania zależy przede wszystkim od pomieszczenia, w którym ma się znaleźć konkretna szafa, dostępnej przestrzeni, stylu wnętrza i funkcji, które mają spełniać meble. Taki element wystroju może wpasować się w charakter pokoju albo wyróżniać się na tle innych mebli.

Szafa jest przede wszystkim meblem wielofunkcyjnym. Można w niej przechowywać odzież i obuwie, sprzęty gospodarstwa domowego, tekstylia, a także zabawki, książki czy inne potrzebne przedmioty.

Szafy przesuwne – zalety

Obecnie niekwestionowanym hitem w aranżacji wnętrz są szafy przesuwne. Główną zaletą mechanizmu przesuwnego jest to, że przy otwieraniu drzwi nie potrzeba dodatkowego miejsca w pokoju, gdyż skrzydła rozsuwają się na boki. Pierwotnym przeznaczeniem tego typu mebli było zabudowanie wnęki. Dziś system drzwi przesuwnych montuje się również w tradycyjnych szafach wolnostojących. Takie rozwiązanie wpływa także na wygodne i jednocześnie ciche otwieranie oraz zamykanie szafy.

Ze względu na ten system, szafy przesuwne są najczęściej wybierane do małych lub wąskich pomieszczeń. Zapewniają optymalną oszczędność miejsca przy wysokiej ergonomii użytkowania. Umożliwiają w maksymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń, nawet w niestandardowych wnękach. Szafa z przesuwnymi drzwiami ma również uniwersalne zastosowanie – można nią wyposażyć sypialnię, salon, przedpokój, a także pokój dziecięcy i młodzieżowy. Szczególnie dobrze sprawdzają się we wspomnianych przedpokojach, w których otwarcie drzwi szafy nie będzie kolidować z przejściem wąskim korytarzem czy wkładaniem lub zdejmowaniem odzieży wierzchniej.

Kolejną zaletą szaf przesuwnych jest również estetyka. Różne wypełnienia frontów zapewniają oryginalny efekt wizualny. Fronty mogą być laminowane lub z fototapetą. Często łączą dwa lub więcej materiałów w jednym skrzydle. Popularne są także szafy przesuwne z lustrem, które optycznie powiększają pomieszczenie. Ustawione naprzeciwko lub blisko okna wprowadzą do pokoju jeszcze więcej światła. Lustro może być zamontowane na jednym lub obu skrzydłach.

Szafy z drzwiami uchylnymi – zastosowanie

Szafa uchylna znajduje szerokie zastosowanie w wystroju wnętrz prywatnych oraz biurowych. Początki funkcjonowania mebla w tej formie są datowane na XIV wiek, gdy szafa służyła do przechowania królewskich szat, a w późniejszym czasie również do bezpiecznego trzymania w niej cennych przedmiotów (złota lub biżuterii). Przez stulecia ewoluował nie tylko wygląd, ale również przeznaczenie tradycyjnej szafy z drzwiami.

We współczesnych aranżacjach tego typu meble mogą stanowić wyposażenie sypialni, biura, pokoju dziecięcego lub korytarza. W szafach uchylnych często pojawiają się również szuflady, w których można przechowywać drobne przedmioty, bez konieczności otwierania dużych drzwi szafy. Taki model może pełnić funkcję niezależnego mebla lub stanowić element systemu mebli garderobianych.

Charakterystycznym elementami dla uchylnej szafy są drzwi i sposób ich otwierania. Przy najpopularniejszej dwudrzwiowej wersji szafy fronty otwierają się każdy na swoją stronę, dając pełen dostęp do wnętrza mebla.

  • Szafa dla dwóch osób

Zakup szafy z drzwiami uchylnymi jest dobrym pomysłem zwłaszcza wtedy, gdy z mebla mają korzystać docelowo dwie osoby w tym samym czasie. Dzięki standardowemu symetrycznemu podziałowi, każdy może mieć dedykowaną strefę przechowywania. Z powodzeniem można jednocześnie otwierać dwie pary drzwi szafy, w odróżnieniu od szaf z drzwiami przesuwnymi, w których skrzydło, odsłaniając jedną stronę mebla, jednocześnie zasłania drugą.

Podział na odrębne drzwi umożliwia także zagospodarowanie wnętrza mebla dokładnie tak, jak chcemy – jedna część może być przeznaczona na odzież, druga natomiast na przykład na domowe tekstylia. Pionowe moduły zamykane pojedynczym skrzydłem pozwolą na ułożenie materiałów w zależności od tematyki i szybki dostęp do nich.

  • Elegancki wygląd szafy uchylnej

Niezależnie od stylu i wyglądu zewnętrznego, już sam układ szafy z otwieranymi drzwiami przywołuje na myśl elegancję, uporządkowanie i klasyczną formę. W tej kompozycji można dostrzec również nutkę magii niczym w znanej szafie prowadzącej do świata Narnii. W taki nastrój świetnie wpisują się duże szafy w stylu klasycznym. Właściciel takiego mebla może w dowolny sposób zagospodarować jego wnętrze i znać zawartość poszczególnych modułów. W końcu, podobno, każda szafa skrywa jaką tajemnicę!

Szafa otwierana sprawdza się także w biblioteczkach lub biurach. Uchylne drzwi sprawdzają się wtedy, gdy w poszczególnych częściach szafy trzyma się dokumenty, do których dostęp mają jedynie wybrane osoby w biurze. Szafa z drzwiami uchylnymi (pojedynczymi, podwójnymi, potrójnymi, a nawet z większą liczbą skrzydeł) może również występować w wersji zabudowanej.

Jaka szafa do domu?

Mając do wyboru szafy z drzwiami przesuwnymi lub otwieranymi, warto dokładnie przeanalizować swoje indywidualne potrzeby oraz preferencje. Liczy się również dostępna przestrzeń, docelowe użytkowanie szafy, zmienne trendy aranżacyjne, a także przemyślenie nawet najmniejszych szczegółów, takich jak, chociażby, uchwyty przy drzwiach i szufladach, zastosowanie drążka czy dodatkowe miejsce na sezonowe ubrania lub sprzęt gospodarstwa domowego.

W dawnych czasach nikt nie zastanawiał się nad sposobem otwierania drzwi, jednak rozwój branży meblarskiej umożliwia nam na zakup dokładnie takich elementów wystroju wnętrz, o jakich marzymy. Tę sytuację można porównać również do naszego asortymentu – udostępniamy szeroką gamę mebli do przechowywania, które różnią się nie tylko systemem otwierania i zamykania, ale również rozmiarem, kolorystyką, wykonaniem czy wnętrzem. Dzięki tej ofercie każdy może wybrać mebel na miarę własnych oczekiwań. Czy będzie to biała szafa przesuwna pasująca zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz, czy może mebel z kolorowymi frontami, który zachwyca nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością? Wybór należy do Ciebie! Chętnie pomożemy w podjęciu właściwej decyzji.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć