Drewniana kuchnia – jak ją zaaranżować?

Opublikowany : 2024-01-31 - Kategorie : Porady

Kuchnie drewniane

Przytulna i stylowa kuchnia to serce każdego domu. To tu często dzielimy się z bliskimi radościami i smutkami dnia codziennego czy podejmujemy ważne decyzje, dyskutując przy przyjemnym aromacie parzonej kawy lub przyrządzanego obiadu. Jak ją zaaranżować, żeby była praktyczna i sama prosiła się o spędzanie w niej czasu? Tradycyjne kuchnie drewniane, a może nowoczesne modułowe – co wziąć na tapetę? Podpowiadamy!

Kuchnie drewniane na wymiar czy kuchnie modułowe?

Punktem wyjścia każdej kuchennej aranżacji musi być projekt kuchni uwzględniający metraż i kształt wnętrza (w tym ewentualne ograniczenia przestrzeni, np. skosy) oraz rozkład instalacji, przyłączy. Ponieważ pomieszczenie pełni przede wszystkim funkcję użytkową, to najpierw warto pomyśleć o tzw. trójkącie roboczym – czyli o lokalizacji lodówki, zlewu i kuchenki, którą wskazują przygotowane instalacje. Między nimi jest miejsce na szafki kuchenne, blaty, witryny, półki i pozostałe wyposażenie. Te możemy zamówić na wymiar lub kupić gotowe – w systemie modułowym. Musimy także zdecydować się na materiał: naturalne lite drewno albo płyty MDF i laminowane, czyli surowce drewnopochodne. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Projektowane na wymiar kuchnie drewniane i drewnopodobne

Projektowane na wymiar kuchnie wybieramy głównie w dwóch sytuacjach – albo gdy wnętrze ma niestandardowy metraż, kształt lub układ, albo gdy po prostu zależy nam na idealnym dostosowaniu zabudowy co do milimetra do naszych potrzeb. W ten sposób precyzyjnie wpiszemy meble w skosy bądź wnęki i dopasujemy wysokość blatów do swojego wzrostu, a przestrzeń do przechowywania – do rodzaju i wymiarów garnków, sprzętu, zapasów itd. Kuchnia na wymiar daje pewien prestiż i – choć nie zawsze słusznie – jako synonim jakości podnosi wartość nieruchomości.

Na wymiar zamówimy kuchnie z zarówno naturalnego drewna (np. kuchnie dębowe, sosnowe), jak i surowców drewnopochodnych – np. płyt MDF i płyt laminowanych. Z drugiego rodzaju materiału powstają też kuchnie gotowe (modułowe). Wadami mebli na wymiar w porównaniu z meblami gotowymi są przede wszystkim wyższa cena i konieczność oczekiwania na realizację zamówienia, która potrafi zająć nawet wiele miesięcy.

Meble z litego drewna, czyli trwałość, prestiż i wyjątkowość

Dalej musimy pomyśleć o materiale, zdecydować się na kuchnię drewnianą lub meble z płyt drewnopodobnych. Kuchnie dębowe, bukowe i sosnowe (czy z egzotycznych jak mahoń i wenge gatunków drewna) zwykle powstają na zamówienie, na wymiar. Nieco rzadziej meble kuchenne z litego drewna są dostępne w regularnej sprzedaży (i raczej dotyczy to np. stołów czy blatów niż szafek i witryn).

W porównaniu z meblami z płyt wyroby z litego, naturalnego drewna są przede wszystkim unikatowe. Nie ma dwóch takich samych drzew, zatem i desek – każda ma inny rysunek słojów, charakterystyczne dla siebie sęki, przebarwienia lub inne „defekty”, więc nie da się stworzyć nawet dwóch identycznych kompletów mebli. Naturalne drewno jest też wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a w razie potrzeby łatwiej je naprawić. Do tego starzeje się z ogromną klasą: nawet po wielu latach zachowuje swój urok. Wykonane z niego meble dodają wnętrzu prestiżu.

Drewno nie jest jednak surowcem bez wad. Nieszczególnie dobrze radzi sobie w starciu z wodą, wysoką wilgotnością powietrza i zmianami temperatur, a to przecież kuchenna codzienność. Wymaga naprawdę „czułej” pielęgnacji, a z reguły raz na czas – również profesjonalnej impregnacji. Jest podatne na zabrudzenia, które często ciężko doczyścić. Meble drewniane są też ciężkie, co komplikuje ich transport i montaż.

Meble kuchenne z drewna wymagają pokaźnego budżetu

Natomiast największą bolączką marzących o „prawdziwej”, drewnianej kuchni jest jej cena – średnio nawet 6-10 razy wyższa niż mebli modułowych z płyt MDF i innych podobnych materiałów. Po pierwsze drogi jest sam dobrej jakości, klasy surowiec, a na nim nie warto oszczędzać, bo można zapłacić dwa razy. Materiał musi odpowiednio długo się suszyć. Produkcja mebli jest bardziej czaso- i pracochłonna, a często wymaga bardziej zaawansowanych umiejętności stolarskich, stąd potrzebni są doświadczeni specjaliści. Więcej czasu i pracy pochłonąć może też montaż zabudowy, którego zamawiający z reguły nie jest w stanie zrobić we własnym zakresie. Wszystko to sprawia, że meble z naturalnego drewna są traktowane jako produkt luksusowy czy premium – i ten status odzwierciedlają ich ceny.

Na drewnianą kuchnię potrzebny jest więc spory budżet. I nie zawsze warto te środki ulokować akurat w tym obszarze. Zwłaszcza nie kosztem innych elementów aranżacji i wyposażenia wnętrza. Meble drewnopodobne mogą spisać się równie dobrze. Wielu producentów wykorzystuje też połączenie płyt (MDF i laminowanych) z drewnianymi frontami czy drewnianym blatem, dzięki czemu cena zestawu nieco się obniża.

„Drewniana” kuchnia modułowa – rozwiązanie dla każdego

Twierdzenie, że nie da się ładnie i praktycznie urządzić kuchni z mebli modułowych – gotowych – możemy włożyć między bajki. Podobnie jak to, że szafka z płyty MDF nie przetrwa nawet kilku lat. Tylko nasza kolekcja kuchni modułowych obejmuje łącznie kilkadziesiąt różnych brył, a dzięki uniwersalnym rozmiarom wpisujemy je w praktycznie każde wnętrze, mniejsze i większe, bardziej lub mniej ustawne. Owszem, meble z płyt MDF nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak te z litego drewna, ale z kolei lepiej radzą sobie z niekorzystnymi czynnikami (jak wilgoć). Płyty meblowe (a zwłaszcza te na fronty mebli i blaty) są z reguły pokrywane różnymi powłokami, np. wodoodpornymi lub ułatwiającymi czyszczenie. Meble kuchenne tego typu mają różne kolory i wykończenie (np. połysk, mat), mogą też świetnie imitować drewno, łącznie z rysunkiem usłojenia.

Jak dobrać meble drewniane/drewnopodobne do kuchni?

Najpierw warto pomyśleć o aspekcie praktycznym: czego potrzebujemy, żeby nam się z kuchni wygodnie korzystało. Przykłady? Jeśli gotujemy codziennie, dużo i dla całej rodziny, przyda się przestronna szafka na garnki z półką obrotową. Wtedy nie trzeba za każdym razem wyciągać całej jej zawartości, żeby dostać się do tego potrzebnego. Jeśli robimy duże zapasy i lubimy być na wszystko przygotowani, sprawdzi się sporo różnej wielkości szuflad, w których wygodnie znajdziemy niezbędny produkt, zamiast ściągać z półki w szafce wszystko, co go zasłania.

Jednocześnie, przeglądając różne rozwiązania, zwracajmy od razu uwagę na styl czy charakter mebli, aby określić swoje upodobania.

Drewniane meble kuchenne a dobór gatunku drewna

W przypadku mebli drewnianych ich estetyka i charakter (ale też walory praktyczne) zależą głównie od wyboru gatunku drewna. Przykładowo, dąb wygląda klasycznie i jest najbardziej odporny na zarysowania. Ciemny orzech i wiśnia dodają wnętrzu elegancji. A jaśniejsza i upstrzona ciemnymi sękami sosna dobrze wypada we wnętrzach skandynawskich czy rustykalnych, bo ma naturalny i surowy charakter. Z kolei mahoń lub wenge uspokajają wnętrze i czynią je luksusowym – to egzotyczne, rzadkie i kosztowne materiały. Natomiast teak – drewno, z którego powstają łodzie – wyróżnia się odpornością na wilgoć. To dobry wybór, gdy szukamy mebli na dekady, choć wiąże się z pokaźną inwestycją, bo jest jednym z najdroższych surowców.

Od gatunku drewna zależy przede wszystkim jego kolor i charakter (np. widoczność i złożoność słojów), a na ich wybór wpływa styl, w jakim chcemy urządzić kuchnię. To od niego będzie też zależała estetyka mebli, ich wykończenie i dodatki. Ogólna zasada jest jednak taka, że do małych pomieszczeń wybieramy raczej meble jasne, a najlepiej w wysokim połysku – odbijają światło i optycznie powiększają wnętrze.

Meble kuchenne drewniane/drewnopodobne a styl wnętrza

Stylów aranżacji kuchni jest wiele, a obecnie popularny jest również eklektyzm – czyli łączenie cech kilku wybranych. Kuchnia nie powinna odstawać stylistycznie od reszty wnętrza. Od wybranego stylu zależeć będzie jej charakter, a więc też i to, jak w niej będziemy się czuć i jakich cech nada nam w oczach innych jako jedna z „wizytówek” gospodarzy. Przykłady?

  • Styl klasyczny – kuchnia klasyczna jest ponadczasowa. Utrzymana raczej w stonowanych kolorach, symetryczna, z nierzucającymi się w oczy sprzętami, przywodzi na myśl porządek i harmonię. Jest elegancka, a często i ozdobna – odpowiadają za to profilowane ramy, frezy, rzeźbienia, snycerka czy przeszklenia mebli i dekoracyjne gałki, uchwyty. Klasyczne drewniane kuchnie zwykle uzupełniają kamienne np. marmurowe lub granitowe blaty.

  • Styl nowoczesny – to minimalizm pełną parą i forma w służbie użyteczności. Mamy więc proste meble bez elementów dekoracyjnych, często w ciemniejszej kolorystyce (np. w szarościach) lub z uwzględnieniem silnych kontrastów (np. czerń i biel). Kuchnia drewniana/drewnopodobna stwarza wrażenie surowości i oszczędności, które podkreślają np. „betonowe” dodatki.

  • Styl skandynawski – łączy minimalizm z naturalnością. Kuchnia w tym stylu musi być jasna i widna, stąd biały czy kremowy kolor mebli kuchennych, ewentualnie z szarymi czy pastelowymi wstawkami. Prostotę stylu przełamują dodatki np. wzorzyste zasłony i dużo zieleni w postaci roślin doniczkowych czy ziół. Cała przestrzeń jest też niezwykle „smart”: w końcu Skandynawowie są mistrzami organizacji i przechowywania.

  • Styl industrialny – inspirowany przemysłowymi i poprzemysłowymi przestrzeniami. Aranżacja kuchni polega przede wszystkim na surowości, ale w sensie wrażenia jej „nieukończenia”, które daje np. beton czy cegła na ścianie albo nieoszlifowane drewno blatu. Meble drewniane kuchenne w tym stylu zwykle zawierają sporo metalowych (zwłaszcza stalowych i mosiężnych) dodatków czy kontrastujące ciemne ramy.

Meble drewniane czy drewnopodobne, gotowe czy na wymiar, gatunek drewna, kolor, formy i dodatki, układ oraz przestrzeń do przechowywania: aranżacja kuchni wymaga podjęciu kilku decyzji, które zaważą na jej praktyczności i estetyce. Wszystko jednak zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań. Gdy je poznamy, dobrze doradzimy – zachęcamy do kontaktu i obejrzenia naszej kuchennej kolekcji, dostępnej w sklepie internetowym. Tak wygodnie!

FAQ:

1. Co to jest płyta MDF?

Płyta MDF to płyta pilśniowa o średniej gęstości. Jest wyrobem drewnopochodnym i drewnopodobnym. Powstaje poprzez sprasowanie w wysokiej temperaturze oraz pod wysokim ciśnieniem drobnych włókien drzewnych z dodatkiem żywic i wosków. Jej charakterystyczne cechy to jednolita struktura i gładka powierzchnia.

2. Jakie zalety mają meble z płyty laminowanej/MDF w stosunku do drewnianych?

Przede wszystkim są znacznie tańsze (nawet dziesięciokrotnie) i sporo lżejsze. Zwykle zabezpiecza się je laminatami lub powłokami, które zapewniają im praktyczne cechy, np. odporność na wilgoć czy zabrudzenia (naturalne materiały ich nie mają).

3. Ile trzeba czekać na meble drewniane do kuchni?

Meble drewniane (z litego drewna) zwykle powstają na indywidualne zamówienie, na wymiar – produkcja z reguły trwa co najmniej kilka tygodni, najczęściej jednak są to miesiące oczekiwania.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć