10 inspiracji, jak zaaranżować wnętrze w domu

Opublikowany : 2019-05-13 - Kategorie : Porady


Boom na interior design w wersji self-made trwa nieprzerwanie od kilku sezonów.

I choć wydawałoby się, że wiążą się z nim ogromne pokłady stresu i nerwów (choć w istocie tak jest, ale bez przesady z tym ogromem), bo przecież parametry, pomiary, materiały, kolory i efektowność muszą się zgadzać, urządzanie mieszkania wcale nie musi być wyzwaniem nie do przeskoczenia. To przede wszystkim przyjemny challenge, który przynosi mnóstwo satysfakcji i bardzo często pobudza do dalszego działania w obszarze aranżacji wnętrz. Dziś podpowiadamy, jak zaaranżować wnętrze w domu, sięgając po takie rozwiązania, które pozwolą Ci stworzyć wymarzoną i przytulną przestrzeń – dom przez duże „D”.

Od deski do mebla, czyli krótka historia designu

Sceptycy działania na własną rękę w zakresie urządzania mieszkania powołują się na fragmenty z tzw. mitologii design, czyli nieufnie podchodzą do wszelkich działań aranżacyjnych twierdząc, że dziś, decydując się na konkretną konfigurację pokoju czy kuchni, trudno jest zrealizować coś naprawdę indywidualnego. Dlaczego? Bo wszystko nawiązuje do minimalistycznych propozycji jak z katalogu Ikei albo gotowców z programów typu „Dorota was urządzi”. Pytamy więc: drodzy sceptycy, czy to coś złego? Co więcej, znamy odpowiedź! Oczywiście, że to nic uwłaczającego i fundamenty design nie zostaną naruszone. Cieszymy się, że w branży wnętrzarskiej dzieje się dużo i jest dynamicznie. Że Polacy oszaleli nie tylko na punkcie kulinarnych rewolucji, ale także zwracają uwagę na to, w jakiej przestrzeni żyją i chcą mieć wpływ na to, jak ona wygląda. Zatem wszelkie magazyny, czasopisma, katalogi, programy telewizyjne, podcasty, kanały społecznościowe czy vlogi/blogi związane z urządzaniem domu są potrzebne i stanowią potężne źródło inspiracji dla wszystkich, którzy pragną zmodyfikować przestrzeń, której są częścią.

Inspiracje – gdzie ich szukać?

To proste – wszędzie. Pomyślisz: ale co to znaczy? Pamiętaj, że tylko wyobraźnia może nas ograniczać, dlatego wszystko to, co Cię otacza, czyli kolory, dźwięki, zapachy, natura, smaki potrafią inspirować, pobudzać kreatywność i sięgać po coś niebanalnego. Wystrój wnętrza to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o funkcjonowanie w jakiejkolwiek przestrzeni: mowa nie tylko o przestrzeni prywatnej, ale również zawodowej, komercyjnej czy rozrywkowej. Wnętrza powinno się tworzyć z pasją, zaangażowaniem, pełną świadomością i względnym wyczuciem stylu, przy czym pojęcie względności daje ogromne możliwości definicyjne. Dobre wnętrze to wnętrze, dzięki któremu czujesz komfort i relaks, w którym jesteś w stanie mieszkać, żyć, odpoczywać, pracować, wykonywać dodatkowe obowiązki, wykorzystywać swój potencjał, najzwyczajniej być, bo tego chcesz, a nie musisz. Proste? Wiadomo.

Według profesjonalnych designerów udany projekt aranżacji wnętrza to taki, w którym wszystko do siebie pasuje, najlepiej jak w pudełku pełnym puzzli ze skomplikowanym motywem do ułożenia. Clue jest takie, aby unikać jakichkolwiek wpadek stylistycznych, aby boho nie było militarne, a scandi glamour. Projekt, który jest spójny, sprawia najlepsze wrażenie i jest przyjazny użytkownikom konkretnej przestrzeni, wpływając także na jej funkcjonalność. Pamiętaj, że style można ze sobą mieszać (choć to sztuka, w dodatku trudna), jednak jeśli jesteś na początku swojej designerskiej drogi, zdecydowanie bardziej rekomendujemy jeden styl i konsekwentne wykorzystywanie jego potencjału.

Ostatnie i chyba najistotniejsze w tym aspekcie to… budżet. To, jaki będzie rezultat designerskich działań, w głównej mierze zależy od zasobności portfela. Zaplanuj swoje wydatki, kalkuluj, realizuj.

Aranżacja wnętrz – bułka z masłem czy czerstwy chleb?

Chałka z miodem! Choć proces pieczenia niejednokrotnie długi i żmudny. Aranżacja wnętrz to nie tylko odpowiednie meble do kuchni, plakat na ścianie czy ekstrawagancki model lampy stojącej do salonu. To branża, która pochłania mnóstwo energii i wymaga nadzwyczajnych pokładów kreatywności, aby udało Ci się zachować odpowiedni rytm barw i wzorów w domu, biurze czy w małym M1.

Warto również pamiętać, iż aranżacją wnętrz kieruje bardzo istotna zasada – dom to miejsce, które chroni, jest intymne, pozwala na dzielenie przestrzeni z najbliższymi, to centrum dowodzenia prywatnym światem, w którym toczy się codzienne życie. I wreszcie – dom to wizytówka, a design nie pozwala na chaos.

1. Meble – nie powinny być przypadkowe. Skórzana sofa, welurowe pufy, drewniany stół, szklana witryna, bawełniana tapicerka na krześle i półki z pluszowym obiciem w jednym pomieszczeniu: wyobraź to sobie i wyczyść pamięć. Tonuj, przemyśl, trzymaj się jednego stylu, nie zapełniaj przestrzeni w sposób kompulsywny, a wręcz przeciwnie. Wybierz takie meble do salonu, kuchni czy łazienki, które spełnią podstawowy warunek – będą funkcjonalne i użytkowe, a przy tym podkreślą całość wnętrza przez atrakcyjny design.

2. Światło – jest nieopisanym sprzymierzeńcem wszystkich projektantów wnętrz. Operowanie światłem w danej przestrzeni pozwala na jej optyczne powiększenie, dlatego warto zrezygnować z ciężkich zasłon czy rolet na rzecz dużych okien i luster.

3. Kolory – biel, szarość, czerń, granat: zaprzyjaźnij się z nimi i połącz je z takimi barwami, które nie spowodują efektu przesycenia, a nasycenia. Nasyć przestrzeń odpowiednią kombinacją kolorów, kieruj się nie tylko intuicją, ale przede wszystkim własnym poczuciem estetyki. Bądź odważny, ale trzymaj design na wodzy.

4. Tło – elementarna część w aranżacji wnętrz. Tło, czyli podłogi i ściany. Drugi plan, ale w świetle reflektorów. Monochromatyczność lub jej całkowite przeciwieństwo na podłodze czy na ścianie pozwoli Ci wybrać takie dodatki do przestrzeni, które będą doskonale korelować właśnie z tłem.

5. Akcenty – czyli kontrasty. To sprytny zabieg, który z pozoru monotonny wybór (np. biała ściana) zmodyfikuje na efektowny (np. turkusowy pas na białej ścianie). Akcentowanie/podkreślanie konkretnego miejsca w domu jest świetnym trikiem, który przełamuje zachowawczość w designie i wyróżnia wnętrze. Co więcej, nadaje mu indywidualnego charakteru, którego nie kupisz za pieniądze.

6. Stopnie – a ściślej stopniowanie. Zdecyduj się na wykorzystywanie tych samych elementów wyposażenia, ale w różnych rozmiarach, kolorach czy o innej strukturze.

7. Równowaga – zachowaj spójność i równowagę we wnętrzu, rezygnując z przeładowania przestrzeni, które jest cienką granicą w designie. Ustal punkt centralny w pomieszczeniu, stosuj różne układy i bądź wierny jednemu stylowi.

8. Pomysł – nie kopiuj, nie powielaj, a inspiruj się. Będziesz czuć się najlepiej we wnętrzu, które od A do Z jest Twoje, które powstanie na podstawie Twojego autorskiego konceptu. Rozpoznaj własne potrzeby, połącz je z logicznym i logistycznym planowaniem oraz zmysłem estetycznym, który nigdy nie zawodzi: aranżacyjny sukces gwarantowany!

9. Funkcjonalność i wygoda – to kluczowe aspekty każdego projektu. Wnętrze, w którym żyjesz na co dzień ma za zadanie spełniać Twoje podstawowe potrzeby. Nie stawaj wobec nich okoniem.

10. Styl – to, że jeden to już wiesz, ale za to jaki! Design może zachwycać, design może szokować, design inspiruje, wzrusza i satysfakcjonuje. Przede wszystkim daje Ci pełne pole do popisu: masz okazję stworzyć wnętrze, które zaskoczy nawet Ciebie, bo przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania. Postaw na unikalny, oryginalny styl (np. industrial, kolonialny, rustykalny, wabi sabi, skandynawski minimalizm, nadmorski, glamour, boho, nowoczesny, prowansalski czy art deco).

Aby zaaranżować wnętrze jednocześnie funkcjonalne, użytkowe i designerskie, warto sięgnąć po garść inspiracji z branży. Istnieją pewne zasady, które z pewnością pomogą Ci osiągnąć zamierzony efekt w swojej prywatnej przestrzeni, lecz daj się ponieść przyjemnej fali indywidualnego zmysłu estetycznego. Samodzielny projekt nie jest łatwym zadaniem, ale to wyzwanie, które buduje. I dom, i poczucie własnej wartości.

Gotowy na zmiany?

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć