Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla rodzeństwa?

Opublikowany : 2019-10-04 - Kategorie : Porady

Urządzenie pokoju dla dwójki dorastających dzieci to nie lada wyzwanie.

Szczególnie jeśli nie dysponujemy pokaźnym metrażem. W dodatku jest to czas, kiedy mamy w domu dwójkę buntowników, których często trzeba delegować w różne zakątki mieszkania. Jak więc zapewnić im strefy komfortu w jednym wspólnym i malutkim pokoju?

Im większe dzieci, tym więcej miejsca jest im potrzebne:

Mówi się, że małe dzieci mały problem, duże dzieci duży problem. Jest w tym także ziarenko prawdy odnośnie urządzania wnętrz. Dorastające dzieci potrzebują znacznie więcej miejsca na swoje rzeczy, a dziecięce łóżeczka zastępowane są przez pełnowymiarowe łóżka. Pojawia się również potrzeba wygospodarowania miejsca na biurka, książki czy inne niezbędne rzeczy. Niestety, ale pokój nie rozciąga się wraz ze wzrostem dzieci, dlatego trzeba stanąć na głowie, aby znaleźć przestrzeń na dodatkowe, niezbędne wyposażenie.

Pomoc w doborze mebli

Jak podzielić przestrzeń, aby zadowolić rodzeństwo?

Możesz zdecydować się na różne warianty. Jeżeli pozwala Ci na to metraż, ustaw dwa pojedyncze i niezależne łóżka po przeciwnych stronach pokoju. Inną opcją jest umieszczenie ich w kształt litery “L” planując regał, który je odgrodzi. Jeżeli pokój ma nietypowy, podłużny kształt, możesz postawić łóżka na długości pokoju obok siebie, również rozdzielając je regałem na drobiazgi. Klasycznie przy małych pokojach stosuje się łóżka piętrowe lub na antresoli. Wtedy możesz zagospodarować miejsce pod łóżkami, organizując osobne stanowiska do nauki. Takie piętrowe konstrukcje wydzielają strefy dla rodzeństwa i zapewniają nieco prywatności.

Nasza propozycja:

Czy wspólny pokój dla rodzeństwa to wyzwanie?

Zdecydowanie. Szczególnie, jeśli ma w nim zamieszkać siostra z bratem. Znacznie trudniej będzie nam wtedy sprostać oczekiwaniom obydwojga dzieci i sprawić, aby pokój był spójny, kompletny, a przy tym odpowiedni zarówno dla młodej kobiety, jak i dorastającego mężczyzny. Jednak wystarczy nieco wyobraźni oraz inspiracji, które podpowiedzą Ci jak połączyć te dwa światy.

Strefa do nauki:

W młodzieżowym wnętrzu nie może zabraknąć biurka. W przypadku rodzeństwa jest to utrudniona sprawa, ponieważ musisz wcisnąć do pokoju aż dwa miejsca do nauki. Rozwiązanie, które sprawdza się najczęściej w takim wypadku jest montaż jednego, długiego i wąskiego blatu roboczego, do którego bez problemu przysiądą dwie osoby. Wspólny blat może być kwestią sporną, jednak przy wnętrzach, niegrzeszących wielkością jest to najlepszy patent do stworzenia młodzieży odpowiednich warunków do pracy.

Strefa do odpoczynku:

Każde z Twoich dzieci powinno mieć wygospodarowane miejsce dla siebie na odpoczynek oraz swój prywatny azyl, gdzie będzie mogło uciec przed codziennymi sprawami. W pokoju, który dzieli się z rodzeństwem jest to wyjątkowo trudne, dlatego często stosuje się różne metody na odgrodzenie przestrzeni. Nie mamy tu na myśli nowej ściany, ale delikatny sposób, który nie pomniejszy wnętrza, a stworzy dwie wyodrębnione strefy.

Regał - niezastąpiony element w pokoju dla rodzeństwa:

Dlaczego? Regał do pokoju młodzieżowego jest jednym z najbardziej praktycznych patentów na wydzielenie przestrzeni. Metoda sprawdza się nie tylko w pokoju dzieci, ale i w salonach, gabinetach czy w jadalni. Służy on zarówno za dekorację, miejsce do przechowywania, a także ciekawą przegrodę. Dzięki niej dzieci nie są od siebie odcięte, a jednak posiadają nieco intymności. Regał można zagospodarować nie tylko książkami, ale i elementami dekoracyjnymi czy drobiazgami dzieci. W ten sposób mniejszy pokój zyska dodatkowe miejsce do przechowywania, a i w trakcie kłótni między rodzeństwem, dzieci nie będą skazane całkowicie na siebie. A jak wiadomo, co z oczu to z serca.

Antresola - rozwiązanie dla wysokich mieszkań:

Jeżeli w Twoim mieszkaniu masz “wysoko pod sufitem” to jest to Twoja szansa na wygospodarowanie dodatkowego miejsca w małym pokoju. Urządzając przestrzeń piętrowo, możesz wykrzesać dodatkowe metry bez konieczności rozbijania ścian. Antresola to bardzo często wykorzystywany patent przez kreatorów wnętrz. Można zaaranżować ją na dwa sposoby. Pierwszym z nich to wykorzystanie antresoli w podobny sposób jak piętrowe łóżko. Pod antresolą umieszczamy dodatkowe drugie miejsce do spania, ustawione do niej prostopadle. W ten sposób możemy całkowicie wykorzystać narożnik pokoju. Drugim sposobem jest wstawienie dwóch antresoli, pod którymi urządzamy strefy do nauki dla każdego z dzieci lub miejsce do przechowywania ubrań np. komodę.

Łóżko piętrowe - nie dla każdego, ale w każdym wnętrzu:

Czasami jest to jedyna możliwa opcja ze względu na niewielki metraż w pokoju. Niestety, o ile ten wariant sprawdza się u mniejszych dzieci, tak dorastająca młodzież niekoniecznie chce, aby łóżko tego typu pozostawało z nimi na dłużej. Natomiast bezapelacyjnie to jedyna metoda, która pozwoli na umieszczenie dwóch łóżek, gdy wymiary pokoju pozwalają tylko na jedno.

Nasza propozycja:

Duży pokój młodzieżowy dla rodzeństwa

Jeżeli dysponujesz nieco większym pokojem młodzieżowym, to drzwi do perfekcyjnie zagospodarowanego pokoju dla rodzeństwa stoją przed Tobą otworem.

Postaraj się, aby części pokoju dla Twoich dzieci były spójne, ale odróżniające się. Możesz zastosować różne kolory ścian lub tapety albo przedzielić pokój regałem. Dobrym pomysłem jest także zagospodarowanie wspólnej części, urządzając łączącą strefy w pokoju garderobę lub miejsce do nauki. Niekończące się możliwości planowania pozwolą Ci na zorganizowanie wymarzonej przestrzeni dla swoich dorastających pociech. Przy urządzaniu wspólnego pokoju młodzieżowego dla rodzeństwa pamiętaj, że nie są to już maluchy, ale “młodzi dorośli”, którzy potrzebują stworzonego miejsca do nauki oraz znacznie większej prywatności niż dotychczas. Także spory, które będą coraz częściej pojawiać się w trakcie okresu dorastania, dadzą Wam nieco w kość, a więc lepiej, aby każde z Twoich dzieci miało wygospodarowane miejsce tylko dla siebie. Jeżeli właśnie jesteś na etapie urządzania pokoju dla rodzeństwa, koniecznie zastanów się nad wykorzystaniem naszych porad.

Pomoc w doborze mebli

Poznaj naszą ofertę:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć