Nowoczesny salon – jak go urządzić i jakie wybrać meble?

Opublikowany : 2022-07-06 - Kategorie : Porady

nowoczesne meble do salonu

Każde nowoczesne wnętrze łączy kilka wspólnych cech – funkcjonalność, prostota i minimalizm. Przestrzeń jest tak pieczołowicie zorganizowana i urządzona, że – jak mawiał piewca stylu nowoczesnego, L. H. Sullivan – „forma podąża za funkcją”. Jak uzyskać taki efekt w salonie? Jak dobrać nowoczesne meble do salonu? Czym się wyróżniają? Podpowiadamy!

Nowoczesne wnętrze, czyli właściwie jakie?

„Nowoczesność” wnętrza rozumiemy dwojako. Po pierwsze jako styl wnętrzarski, który podąża za światowymi trendami, takimi jak inspiracje skandynawskie czy elementy stylistyk boho albo glamour. W tym znaczeniu powinniśmy jednak mówić o „współczesnej” aranżacji wnętrza. Styl nowoczesny (modernizm) wywodzi się bowiem z pierwszej połowy XX w. – narzucił prostotę i funkcjonalność, a wykluczył efektowne zdobienia i ornamentyki. Co zakłada?

  • Funkcja ponad formą. „Form follow function” („forma podąża za funkcją”) – maksyma amerykańskiego architekta L.H. Sullivana stała się główną zasadą projektowania w stylu nowoczesnym. Chodzi o to, aby forma, np. dekoracje, nie ujmowała funkcjonalności. Nowoczesna aranżacja wnętrz jest praktyczna.

  • „Surowe” materiały. Materiałami najczęściej stosowanymi we wnętrzach w stylu nowoczesnym są stal, chrom, beton, szkło i drewno. Chętnie się je także łączy: drewniane dodatki sprawiają, że wnętrze staje się przytulnym miejscem. Projektanci korzystają z wysokiej jakości materiałów – solidnych, trwałych.
  • Stonowana kolorystyka. Nowoczesna kolorystyka to biel i czerń, ale także beże, szarości i brązy oraz zimne odcienie – np. bordo i granat. Zwykle właśnie do jednej barwy podstawowej (np. bieli czy szarości) dobiera się mocne barwy, tworząc odważne silne kontrasty kolorystyczne. Wnętrze nabiera zadziorności. 

  • Oszczędność zdobnicza. Porównując nowoczesne i klasyczne meble, w mig dostrzeżemy podstawową różnicę. Nowoczesne są proste, pozbawione zdobień – w ramach dekoracji służą najczęściej forma, faktura i kolorystyka. Często są to designerskie meble, w których zestawia się różne rodzaje materiałów.
  • Zamiłowanie do harmonii. Styl nowoczesny umiłował sobie harmonię – przejrzystość, umiar i porządek. Wyrażają się one poprzez zastosowanie form geometrycznych i rezygnację z dekoracyjności w klasycznym rozumieniu. Ten styl dąży też do tego, aby dostępna przestrzeń była przestronna i jasna.

Jak urządzić pokój dzienny czy salon w stylu nowoczesnym?

Pięć wskazanych powyżej założeń stylu nowoczesnego można wykorzystać na różne sposoby, a jednocześnie też połączyć je z cechami innych stylistyk – np. industrialnej, skandynawskiej czy nawet rustykalnej, tworząc eklektyczne wnętrze, które wpisze się zarówno w wielkość i układ mieszkania, jak i nasze upodobania.

Wnętrze nowoczesne powinno być jasne i przestronne, dlatego też stawiamy na minimalizm w sferze liczby mebli i dodatków. Optycznie powiększy je biel na ścianach i wstawki odbijające światło. Kilka ścian warto pomalować farbą szarą lub inną chłodną i wyrazistą zarazem, np. granatową czy bordową. Jeśli chodzi o podłogę, można postawić na ciepłe drewno albo połączyć je z żywicą epoksydową.

Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz „lubi” też odsłaniać materiały konstrukcyjne – stąd pojawiają się ceglane ściany czy wystające rury, a czasem, aby dodać takich cech, stosuje się panele na ściany imitujące dany materiał lub fakturę. W całości aranżacji powinny dominować proste (ale eleganckie) linie i geometryczne kształty – zestawione w oryginalne kompozycje.

Resztę stanowią dobrze dobrane meble i dodatki!

Czym wyróżniają się nowoczesne meble do salonu?

Meble nowoczesne do salonu (mimo realizacji założeń tego samego stylu) są bardzo różnorodne – dotyczy to formy, materiałów i kolorystyki. A wszystkie je łączy funkcjonalność. Są to meble stylowe, lecz zarazem praktyczne oraz solidne – z założenia mają przetrwać próbę czasu i intensywną eksploatację. Co jeszcze?

Odważne połączenia materiałów i kolorystyk

Modne meble nowoczesne łączą drewno z elementami stalowymi i szklanymi, często też z chromowanymi dodatkami (uchwyty, gałki). Prostą, geometryczną formę mebla uwypukla się m.in. za pomocą metalowych ram i nóżek – nierzadko w czarnym kolorze, który kontrastuje z szarością, granatem czy bielą frontów i blatów. Odważna kolorystyka nowoczesnych mebli do pokoju dziennego genialnie też współgra z jasnymi ścianami i ciepłą drewnianą podłogą.

Minimalizm pełną parą, czyli oszczędność dekoracyjna

Nowoczesne meble pokojowe, stoliki kawowe, szafki RTV, biblioteczki czy regały, są też pozbawione klasycznych zdobień – rzeźbionych nóżek i uchwytów czy dekoracyjnych listew. Funkcję zdobniczą pełnią kontrasty kolorystyczne i piękne eleganckie materiały. W podobnym tonie utrzymane są też meble tapicerowane. Mają być użyteczne: stąd projektuje się przepastne narożniki czy rozkładane sofy pokryte łatwym w czyszczeniu materiałem. Do nich warto dobrać stonowane, ale zarazem dekoracyjne, wzorzyste narzuty i poduszki (wzory zwykle są geometryczne).

Styl nowoczesny w odsłonie industrialnej i nie tylko

Styl nowoczesny sam w sobie ma wiele odmian. W dodatku czerpie z innych stylistyk i łączy się z różnymi trendami. Ciekawą propozycją jest połączenie nowoczesnego minimalizmu z industrialnymi inspiracjami – ryflowanymi frontami oraz elementami stalowymi, mosiężnymi czy miedzianymi. Z prostymi meblami świetnie komponują się duże „przemysłowe” lampy. Do nowoczesnej aranżacji pasują również trendy skandynawskie i akcenty rustykalne, które ocieplają wnętrze.

Możemy też postawić na ekskluzywne meble salonowe w stylu nowoczesnym, czyli inspirowane stylistyką nowojorską bądź glamour. Tę surowość aranżacji przełamie wówczas wyważona luksusowa elegancja. Może nią być pikowane obicie mebli tapicerowanych albo ich fantazyjny kształt bądź też delikatne zdobienia białych lub czarnych frontów mebli na wysoki połysk.

Komplety mebli nowoczesnych do salonu w Mebloteka24.pl

Nowoczesny styl aranżacji wnętrza – w różnych odsłonach – jest jednym z naszych ulubionych, dlatego przygotowaliśmy w naszej ofercie mebli kilka propozycji. Przede wszystkim proponujemy nowoczesne meble systemowe – komplety komody, ławyszafki RTV i toaletki w kolorze bordowym lub granatowym z kontrastującymi czarnymi ramami – w naprawdę dobrych cenach.

Naszą ofertę mebli minimalistycznych uzupełniają kanapy, sofynarożniki w różnych rozmiarach, formach i kolorach oraz o odmiennym obiciu. W mebloteka24.pl szybko i wygodne urządzisz cały salon w stylu nowoczesnym, a my z przyjemnością Ci w tym pomożemy – zachęcamy do kontaktu z doradcami i życzymy udanych zakupów!

FAQ:

1. Jak wygląda nowoczesna aranżacja salonu?

Wnętrze w stylu nowoczesnym jest przestronne i jasne, urządzone minimalistycznie i harmonijnie. Charakterystyczne dla tego stylu są geometryczność form, oszczędność dekoracyjna oraz odważne łączenie materiałów i silne kontrasty kolorystyczne.

2. Czym charakteryzują się nowoczesne meble do salonu?

Nowoczesne meble salonowe są proste i minimalistyczne, a często nawiązują do cech stylu industrialnego, łącząc drewno ze stalą i szkłem. Wspólny dla nich jest totalny brak zdobień, wyraziste kolory i kontrasty kolorystyczne oraz elegancki wygląd.

3. Z jakimi innymi trendami łączy się styl nowoczesny?

Styl nowoczesny świetnie łączy się ze stylem industrialnym, a w pewnej mierze także ze skandynawskim, rustykalnym, nowojorskim czy też glamour. Z takiego połączenia powstają eklektyczne propozycje łączące minimalizm z surowością, przytulnością lub elegancją i luksusem.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć