Jak urządzić salon z jadalnią?

Opublikowany : 2019-04-03 - Kategorie : Inspiracje

Salon z jadalnią – ale to już było?

Zacznijmy od początku. Warto zdefiniować salon, który stanowi najbardziej reprezentacyjną część domu, nierzadko niezwykle przestrzenną, rodzinną, taką, w której spędzamy wspólny czas z najbliższymi. W zależności od wielkości salonu i zasobów tego miejsca, mamy mnóstwo możliwości jego aranżacji. Wygoda i funkcjonalność dyktowana jest przez kilka istotnych czynników, do których należą m.in. oświetlenie, lokalizacja salonu w planie domu czy mieszkania oraz jego kubatura. Dobre połączenie salonu z pozostałymi miejscami w domu oraz prosta dostępność do pomieszczenia to jego kluczowe cechy. A gdyby tak wykorzystać potencjał przestrzeni i połączyć ją z jadalnią? Dwa w jednym! Win win.

To wariant, który najczęściej obecny jest w nowym budownictwie, niemniej stare wnętrza, szczególnie te z wczesnych dziesięcioleci XX wieku są najlepszym dowodem na to, jak można w doskonały sposób zaaranżować salon z jadalnią. W tej kwestii warto skonsultować się z profesjonalnym designerem, doświadczonym architektem wnętrz, który z pewnością doradzi w zakresie stylu i umeblowania, natomiast można też działać na własną rękę i sprawdzić się w roli projektanta, aby osiągnąć taki efekt, o jakim marzymy: funkcjonalnej przestrzeni w ponadczasowym stylu o unikatowym charakterze.

Salon z jadalnią – zalety:

Trudno jest doszukiwać się jakichkolwiek wad takiego rozwiązania. To opcja, która niezmiennie zyskuje na popularności. Dlaczego? Zapewne ze względu na niezwykłą oszczędność miejsca, ponieważ decydując się na wyburzenie ściany, optycznie powiększamy całe pomieszczenie. Salon z jadalnią to świetna koncepcja, która pozwala uzyskać efekt otwartej i komfortowej przestrzeni dla całej rodziny. Na przekór ciasnym i wąskim wnętrzom, które sprawiają bardzo hermetyczne wrażenie.

Dodatkowo salon z jadalnią to fantastyczny pomysł dla wszystkich, którzy cenią sobie jasne i przestronne wnętrza. Wyburzenie ściany i połączenie pomieszczeń automatycznie w 100% doświetla przestrzeń. Otwarte i ciepłe wnętrza to jeden z najważniejszych trendów wnętrzarskich, które obecnie obowiązują w branży. Na takie rozwiązania decydują się najwięksi architekci, jednocześnie wskazując na prostotę tworzenia prywatnej strefy komfortu.

Jak urządzić salon z jadalnią?

Najważniejsze jest dokładnie rozrysowanie pomieszczenia. Możesz to zrobić zarówno analogowo, na zwykłej kartce papieru lub na komputerze, używając do tego celu specjalnego programu do projektowania. Pamiętaj, że aby uniknąć jakichkolwiek błędów pomiarowych czy estetycznych, najlepszym wyjściem jest kontakt z architektem – zyskujesz 100% gwarancji powodzenia całej misji.

Bardzo istotny jest podział pomieszczenia na strefy, a więc strefę dzienną/wypoczynkową oraz jadalną. Aby zachować funkcjonalność miejsca, zaplanuj odpowiednią komunikację między strefami. W zależności od wielkości przestrzeni, stopień trudności aranżacji ulega zmianie – im mniejsze wnętrze, tym trudniej – zdarza się, że trzeba pójść na kompromis. Nie zawsze rozwiązania, które wybraliśmy dla naszego domu są odpowiednie i zdają egzamin. Rzeczywistość weryfikuje nasze pomysły.

Co więcej, pamiętaj, aby wybrać styl, w jakim chcesz urządzić salon z jadalnią. Art deco, kolonialny, Hampton, glamour, minimalistyczny, nowoczesny, rustykalny czy boho – wszystko jest w zasięgu ręki. Niech styl wnętrza stanie się punktem wyjścia do dalszych działań związanych z aranżacją. Poszukuj inspiracji, bądź na bieżąco z trendami, a przy tym nie daj się zwariować. Słuchaj swojej intuicji i konsekwentnie urządzaj każdy centymetr pomieszczenia.

Salon z jadalnią – o czym należy pamiętać?

Z racji tego, iż w grę wchodzi aranżacja nie jednego, a dwóch pomieszczeń w jednym, warto pamiętać o kilku aspektach, które wpłyną na efekt całego designerskiego przedsięwzięcia.

Po pierwsze: podział na strefy. Wspomnieliśmy już o tym w kilku słowach, teraz przyszła pora na szersze spektrum. Otóż nie ulega wątpliwości, że salon z jadalnią to połączenie idealne, oszczędne w przestrzeni, funkcjonalne. Natomiast ważne jest, aby rozsądnie podzielić pomieszczenie, unikając tym samym chaosu, którego przecież wszyscy chcemy uniknąć. Strefa wypoczynkowa powinna wyraźnie odcinać się od strefy jadalnianej w taki sposób, aby wzajemnie się wyróżniać. O co w tym chodzi? Jedną z opcji, aby uzyskać taki rezultat jest właściwe wykorzystanie potencjału mebli – ustaw je tak, aby wiadomo było, gdzie znajduje się jadalnia, a gdzie kącik relaksu. Ponadto możesz sięgnąć po takie warianty jak m.in. regały, kwiaty, parawan, przepierzenia czy sofa odwrócona w przeciwnym kierunku.

Po drugie: rozmiar mebli, który ma ogromne znaczenie. Zarówno te do strefy jadalnianej, jak i dziennej powinny mieć podobne parametry, aby konkretne modele w pomieszczeniu nie dominowały nad innymi, nienaturalnie odcinając strefy. Liczy się spójność i kompaktowość.

Po trzecie: oświetlenie. Lampy sufitowe, stołowe, podłogowe, kinkiety – masz w czym wybierać. Im więcej światła w salonie z jadalnią, tym lepiej. Jego każdy punkt może w zdywersyfikowany sposób podkreślać miejsca we wnętrzu.

Po czwarte: kolorystyka. Barwy w pomieszczeniu to podstawa. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń, wybierz jasne kolory, np. biel, beże, pastele czy szarości. Z kolei jeśli chcesz mocno zaakcentować jakieś miejsce, postaw na kontrast, np. kolor granatowy, miedziany czy butelkową zieleń.

Po piąte: działaj i nie rezygnuj. Salon z jadalnią to najlepszych decyzji wnętrzarskich, jakie możemy podjąć. Świadczy nie tylko o znajomości trendów, ale przede wszystkim świadomości przestrzeni we własnym domu. Powodzenia!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć