Domowe biuro - jak urządzić praktyczne wnętrze do efektywnej pracy na home offic

Opublikowany : 2020-12-04 - Kategorie : Porady

Kuchnia w kształcie litery L

Wydarzenia ostatniego roku zmusiły zdecydowaną większość pracowników biurowych na reorganizację swojej pracy. Taka sytuacja wiążę się z różnymi problemami w zakresie samodyscypliny, efektywności i organizacji samej w sobie. Niekiedy trudno stanąć na wysokości zadań zawodowych przebywając w otoczeniu domowym. O tym, jak wesprzeć się w tym trudnym czasie i zaaranżować przestrzeń biurową w domu porozmawiamy w niniejszym artykule.

Strefa pracy - pomocna w utrzymaniu niezbędnego poziomu koncentracji w pracy

Do szczęśliwców należą ci, którzy mają możliwość pracy w pomieszczeniu do tego przeznaczonym. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy brakuje opcji skutecznego oddzielenia się od pozostałych członków rodziny i bodźców rozpraszających? Znalezienie alternatywnego rozwiązania w tym przypadku może zaoszczędzić dużo frustracji związanej z nieefektywnym trybem pracy w przyszłości. Oto kilka pomysłów.

1. Umieść swoje stanowisko pracy w rogu lub wnęce danego pomieszczenia. Z pewnością pozwoli to na ograniczenie pola widzenia reszty przestrzeni mieszkania. Wzmocni także poczucie posiadania swojego miejsca, które napawa niezbędnym spokojem w pracy.

2. Wydziel strefę swojej pracy za pomocą umeblowania. Może to być ażurowy regał, kotara lub komoda dwustronna. Takiego typu działania są niewątpliwie opłacalne, biorąc pod uwagę czas, który należy poświęcić na pracę w ciągu dnia.

3. Zaopatrz się w niezwykle pomocne akcesoria, takie jak stopery do uszu. Ograniczą dopływ rozpraszających bodźców słuchowych, co jest prawdopodobnie kluczowym aspektem dla utrzymania koncentracji w pracy. Jeśli należysz do osób, których muzyka nie rozprasza podczas wykonywania obowiązków zawodowych, zamiast stoperów możesz sięgnąć po słuchawki.

Siedzący tryb pracy - jak zminimalizować jego skutki?

Nie od dziś wiadomo, że praca siedząca negatywnie wpływa na stan zdrowia organizmu. Kręgosłup pozbawiony aktywności ruchowej bardzo szybko daje się we znaki. Generuje to dyskomfort i znaczne obniżenie samopoczucia. Jak zminimalizować następstwa pracy siedzącej?

  • Postaw na krzesło i biurko o regulowanej wysokości. To rozwiązanie pozwala na częste zmiany pozycji siedzenia, które przynoszą ulgę poszczególnym odcinkom kręgosłupa. Mniejsze obciążenie mięśni pozwoli także na zyskanie większej koncentracji, poprzez obniżenie niepokoju. Dodatkową korzyścią w tym zakresie są także walory wizualne mebli nowoczesnych, które skutecznie będą w stanie umilić czas pracy. Warto pilnować, by wybrany model krzesła miał podłokietniki.
  • Zainwestuj w ergonomiczny podnóżek biurowy. To rozwiązanie nie tylko pozwoli na zwiększenie komfortu pracy, ale pomoże zapobiec komplikacjom zdrowotnym spowodowanym pozycją siedzącą. Należą do nich chroniczne bóle nóg i kręgosłupa, żylaki, opuchnięcie i obrzmienie nóg, a także efekt tzw. zimnych stóp. Podnóżki biurowe są zazwyczaj regulowane, dzięki czemu można je dopasować do konkretnego wzrostu i aktualnych potrzeb. Niektóre z nich mają także funkcje ogrzewania lub masowania stóp.
  • Rozważ rozwiązania nowoczesne i niestandardowe. Dzisiejszy rynek meblarski oferuje także różnego rodzaju rozwiązania do tej pory nieco rzadziej spotykane w przestrzeniach biurowych. Należą do nich między innymi krzesła umożliwiające pracę na pół stojąco. Brzmi nieco kontrowersyjnie, ale tego typu siedziska zyskały już rzesze swoich zwolenników.

Odpowiednie oświetlenie w pracy - klucz do światłości umysłu

O tym, że dobre oświetlenie w pracy jest niezbędne, wie nie tylko okulista, ale także każda osoba, która kiedykolwiek zmagała się z jej brakiem. Z tego powodu, jeśli tylko istnieje taka możliwość, stanowisko pracy z biurkiem do biura powinno znaleźć w okolicy okna. Na czas jesiennych wieczorów z pomocą spieszą natomiast lampki biurkowe z funkcją regulowania wysokości i kąta kierowania światła. Dobrze, jeśli możliwe jest ustawienie lampy kątem prostopadłym do blatu biurowego. Warto zauważyć, że oświetlenie w przestrzeni pełni funkcje nie tylko praktyczne. Stwarza ono klimat w pomieszczeniu, który niewątpliwie wpływa na jakość spędzonego w nim czasu. Ze względu na ilość zużywanej energii elektrycznej na home-office, warto postawić na oświetlenie LED-owe.

Kolorystyka aranżacyjna - pobudź barwą kreatywne myślenie

Poszczególne kolory wpływają na aktywność mózgu - warto to wykorzystać. Dość popularną metodą aranżacyjną jest taki dobór barw, by kolor bazowy obejmował 70% danej przestrzeni. Pozostałe 30% mogą stanowić kolory wyraźnie, o nieco głębszym odcieniu. Takie zestawienie kolorystyczne stymuluje bowiem twórcze myślenie, pozwalając jednocześnie na zachowanie potrzebnej koncentracji.

Kwiaty doniczkowe - popraw jakość powietrza swojej prywatnej przestrzeni biurowej

Postaraj się, by w Twoim miejscu pracy znalazły się rośliny. Jest to istotne ze względu na kilka czynników. Po pierwsze, obecność roślin w bliskim otoczeniu podświadomie wycisza i uspokaja umysł. Na to zjawisko ma wpływ także kolor zielony, dzięki swoim odprężającym i obniżającym stres właściwościom. Kwiaty ponadto mają zdolność oczyszczania i jonizowania powietrza za pośrednictwem swoich procesów metabolicznych. Dla wielu jednak najważniejszą zaletą uprawy roślin doniczkowych jest natomiast podniesienie walorów wizualnych przestrzeni.

Gatunki roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze

  • Skrzydłokwiat
  • Paproć
  • Dracena
  • Epipremnum

Zapach - oddziałuj na wszystkie swoje zmysły

Korzyścią pracy w domu jest swoboda w wywieraniu znaczących bodźców na otoczenie. Należy do nich zmiana zapachu w pomieszczeniu, która może wpłynąć zarówno na ogólne samopoczucie, jak i efektywność w pracy osoby, która w nim przebywa. Jego dobór powinien opierać się przede wszystkim o osobiste preferencje zapachowe, jednak nie tylko. Wybór zbyt intensywnych zapachów może stać się w krótkiej perspektywie czasowej przytłaczający i wywierający bóle głowy.

3 propozycje zapachowe do pracy w domowym biurze

1. Zapach lasu - badania potwierdzają, że zapach lasu iglastego znacząco obniża stres. Jeśli lubisz leśne spacery, a rzadko możesz sobie na nie pozwolić, warto rozważyć tę alternatywę zapachową.

2. Zapach pudru dla niemowląt - zapach ten wycisza i daje dziecięce poczucie bezpieczeństwa. Przypomina błogość z dzieciństwa.

3. Zapach kawy - energetyzuje i daje motywację do działania. Wzmocni działanie kawy, nawet w najtrudniejszy poniedziałkowy poranek.

4. Zapach cytrusów - odświeża powietrze i daje poczucie czystości i komfortu.

Mebloteka24 - sklep internetowy, któremu możesz zaufać!

Sklep meblarski mebloteka24 oferuje nie tylko wysokiej jakości produkty i meble biurowe w atrakcyjnych cenach, ale także profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru poszczególnych pozycji naszego asortymentu. Zadowolenie naszych dotychczasowych klientów, potwierdza rzetelność i profesjonalizm naszej firmy. Zależy nam bowiem na budowaniu tylko długofalowych relacji z klientami. Zachęcamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta pod numerem telefonu 667 119 447.

FAQ

1. Jakiego typu aktywność fizyczną warto wykonywać w przerwie od pracy?

Ze względu na ograniczenia czasowe i przestrzenne w domu j sprawdzą się ćwiczenia zaczerpnięte z jogi lub poprawiające kondycję kręgosłupa.

2. Czy zasadna jest inwestycja w dwa monitory do pracy?

Dla zdecydowanej większości osób posiadanie dwóch monitorów jest przydatne i niewątpliwie zwiększa efektywność pracy.

3. Jak efektywnie pracować w domu?

W tym przypadku kluczowa jest właściwa organizacja dnia pracy i wysoki poziom samodyscypliny. Prowadzenie osobistego harmonogramu pracy na każdy dzień może być pomocne w tym kontekście.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć