Aranżacja gabinetu domowego - jakie meble wybrać?

Opublikowany : 2019-07-05 - Kategorie : Porady


Home office to nie tylko coraz bardziej popularna forma pracy, ale przede wszystkim komfortowe miejsce w Twoim domu, w którym w świetnych warunkach będziesz mógł wykonywać swoje zawodowe obowiązki.

Wiemy, że pracy do domu się nie przynosi, ale często ona wcale z niego nie wychodzi, dlatego dziś przygotowaliśmy tekst, dzięki któremu wybierzesz najlepsze meble do swojego prywatnego biura i zaaranżujesz taki gabinet pracy, z którego rodzina będzie Cię wyciągać siłą. Wchodzisz w to?

Gabinet w domu – misja aranżacja:

Praca w domu. To hasło nierzadko powoduje palpitacje serca i każe zastanowić się nad tym, gdzie powinna przebiegać granica między życiem zawodowym a prywatnym, ale zwykle dzieje się tak, że życie zawodowe i prywatne dzieje się równoległym torem ze względu na charakter wykonywanej pracy. Poza tym podobno praca w domu sprawia o wiele więcej przyjemności, więc tym bardziej spieszymy ze wskazówkami, w jaki sposób stworzyć idealne miejsce do pracy w Twojej prywatnej przestrzeni.

Gabinet domowy nie dotyczy wyłącznie wolnych zawodów czy freelancerów. Nierzadko osoby pracujące na etacie, wykonują swoje obowiązki także w ramach dodatkowej działalności, zatem prowadzą swój biznes w zaciszu własnego domu. Home office to pojęcie zarezerwowane nie tylko dla pracowników wielkich korporacji, dla których jest to wypadkowa opcja do pozostania w dowolny dzień w miesiącu (jednorazowo) w domu i i realizowania zadań w sprzyjających warunkach w swoim mieszkaniu. Gabinet domowy i to, w jaki sposób zostanie on zaaranżowany, zależy przede wszystkim od gustu i upodobań, ale również rodzaju wykonywanej działalności. Home office może zatem powstać zarówno w osobnym pomieszczeniu, jeśli możemy sobie na to przestrzennie pozwolić lub w ramach wygospodarowania niewielkiej przestrzeni np. w sypialni lub w salonie.

Wygoda i praktyka, a więc funkcjonalność to główne cechy gabinetu domowego, nad którymi warto się pochylić dłużej, a następnie znaleźć właściwe wyposażenie, którego najważniejszymi elementami będą biurko, fotel i regał. Takie miejsce może stanowić spore wyzwanie w kwestii aranżacji, ale nie musi. Jeśli dokładnie wiesz, czego chcesz, a wizja wymarzonego miejsca pracy w Twoim domu jest przez Ciebie jasno określona (choć nie musi, bo zawsze masz szansę na wsparcie od ekspertów), nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć realizację Twojego planu.

Home office – dom w domu:

Bo przecież nawet w pracy chcemy mieć takie warunki, aby móc się skoncentrować w przyjemnym anturażu i wykorzystać wszystkie pokłady swojej kreatywności do wypełniania swoich obowiązków. Wokół pracy w domu powstało już mnóstwo legend i mitów, z których można byłoby stworzyć pokaźną księgę dla kolejnych pokoleń. Legend o tym, że tak naprawdę home office to żadna alternatywa dla pracy w biurze, bo w domu trudno jest się skupić, wszystko ma siłę absolutnego rozpraszania, nie jesteśmy w stanie być tak wydajni jak w rzeczywistym środowisku zawodowym etc. Nic bardziej mylnego! Zalecamy wsłuchanie się we własne potrzeby i krok po kroku dążenie do aranżacji wyjątkowego miejsca pracy w prywatnej przestrzeni, które niczym nie będzie odbiegało od oficjalnych norm regulaminowych w zakładzie pracy. Praca w domu może być efektywna i taka właśnie jest. Jak zatem urządzić idealne miejsce do zostania pracownikiem miesiąca we własnym domu?

To proste – trzymaj się kilku zasad z branży wnętrzarskiej, które pozwolą Ci uniknąć potknięć organizacyjnych, dzięki czemu na 100% zrealizujesz listę zadań ze swojego kalendarza. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca w domu. Miejsca, które jest względnie ciche i z dala od jakichkolwiek ciągów komunikacyjnych (w przypadku, gdy niemożliwe jest absolutne odseparowanie od nich miejsca pracy, pójdź na kompromis z przestrzenią i bierz to, co ma Ci do zaoferowania). Ustawienie bokiem lub przodem do okna będzie najbardziej optymalne w momencie, gdy podczas pracy korzystasz z komputera – wtedy unikniesz odbijania się rzeczy na ekranie sprzętu i zyskasz dobre oświetlenie stanowiska. Na tym etapie możemy zdecydowanie odradzić lub przynajmniej zastanowić się nad zasadnością organizacji stanowiska pracy w sypialni. Dlaczego? Ponieważ sypialnia to miejsce, w którym wypoczywamy i relaksujemy się, przestrzeń pełnej regeneracji, dlatego warto mieć na uwadze, aby nie zaburzać przeznaczenia tego pomieszczenia. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest brak jakiejkolwiek innej alternatywy. Ponadto dobrze jest zastanowić się nad sytuowaniem miejsca pracy w pokoju dziennym/w salonie, ponieważ to przestrzeń, w której spędza się na co dzień najwięcej czasu, więc jeśli szczęśliwie posiadasz dużą rodzinę, a pokój dzienny to jedyny wariant w kwestii organizacji Twojego stanowiska pracy, warto zainwestować w regał, dodatkową ściankę, parawan czy kotarę, aby zyskać nieco zawodowej prywatności.

Co więcej, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i kwestii wyposażenia, jeżeli Twoja praca wymaga regularnego segregowania dokumentacji i jej bieżącego sporządzania, należy przeznaczyć na nią osobne miejsce. Papierologia generuje konieczność montażu pojemnych szaf, szafek czy regałów, więc warto zaprojektować ergonomiczne miejsce na całą dokumentację, aby mieć do niej jednocześnie łatwy dostęp.

Gabinet domowy – warunki, które sprzyjają pracy:

Czyli jednym słowem: ergonomia. Jak sprawdzić, czy Twoje domowe biuro zostało urządzone zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami ergonomii? To proste! Usiądź przy biurku i połóż dłonie na klawiaturze. Zgięcie w łokciu = 90 stopni, a stopy znajdują się płasko na podłodze? Świetnie. Lampa pada na te przedmioty, których używasz najczęściej podczas pracy? Brawo. Masz pod ręką jakieś rośliny nie tylko po to, aby było ładnie, ale żeby prawidłowo jonizować powietrze w pomieszczeniu, w którym pracujesz? 5+! Warunki, które sprzyjają Twojej pracy Ty sam znasz najlepiej. Zaaranżuj tę przestrzeń w tai sposób, aby czuć się maksymalnie komfortowo. Rób przerwy, dbaj o swój organizm i nie popadaj w pracoholizm.

Gabinet w domu: meble i światło – nieszablonowość:

Aby Twój twórczy kąt do pracy nabrał charakteru, pozostając wciąż gabinetem, pamiętaj, że biuro w domu to nie tylko fotel, biurko i lampa. To AŻ odpowiednie wyposażenie, w skład którego oczywiście wymienione wyżej elementy wchodzą, ale nie muszą stanowić banalnego rozwiązania na szybko. Przemyśl konwencję, według której chcesz urządzić swój home office i zastanów się nad wyborem np. mebli wielofunkcyjnych, tj. stylowego stołu drewnianego, który będzie pełnił nie tylko funkcję praktycznego biurka, ale także miejsce spotkań biznesowych przy kawie lub szklance whisky. Klasyczna organizacja miejsca pracy polega na wybraniu przede wszystkim wygodnego siedziska – fotela, sofy, kanapy. Do tego biurko, stolik, regał na książki, podręczna szafka. Im bardziej neutralnie w Twojej przestrzeni do pracy, a więc monochromatycznie, jednolicie i prosto, tym bardziej możesz pozwolić sobie na elementy dekoracyjne i odwrotnie.

W kwestii światła sprawa jest prosta. Pracuj w bezpośrednim kontakcie z oknem, które generuje naturalne światło i zadbaj o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia za pomocą lamp stojących, sufitowych czy lampek na biurko. W zależności od tego, jakiego sprzętu używasz i w jakich porach pracujesz, warto zwrócić uwagę na tego rodzaju aspekt wykonywania swoich obowiązków. Light up your space!

Stylowy home office:

Jest w Twoim zasięgu. Każda przestrzeń w Twoim domu zasługuje na to, aby ją wyróżnić, dlatego z pomocą przychodzi całe spektrum możliwości architektonicznych. Uwierz, że istnieje tyle stylów, ile Ty zapisałeś w swoim kalendarzu obowiązków zawodowych. Eklektycznie? Nowocześnie? Klasycznie? Neokolonialnie? Minimalistycznie? Twoje centrum dowodzenia biznesowego może wyglądać tak, jak tylko sobie wymarzysz. Zrób to sam, skonsultuj się z designerem lub daj znać nam – wspólnie postaramy się wybrać najlepsze meble do Twojego gabinetu domowego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć