Aneks kuchenny z salonem - postaw na praktyczną aranżację

Opublikowany : 2019-11-04 - Kategorie : Porady

jak urządzić salon z aneksem kuchennym

Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie, które nie zawsze z perspektywy aranżacji jest proste do wykonania. Kuchnia w aneksie powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby nie było widać bałaganu po gotowaniu i jednocześnie, żeby była wpasowana charakterem do całości salonu. Jak połączyć funkcjonalność aneksu z eleganckim salonem dziennym?

Salon z aneksem kuchennym – jak urządzić?

Kuchnie wbudowane w salon to popularny trend, który jest wykorzystywany w różnego typu zabudowach. Nie tylko posiadacze małych mieszkań decydują się na takie rozwiązanie, ale i w nowo wybudowanych domach właściciele wybierają opcje kuchni z aneksem. Jeżeli Twoje mieszkanie ma oddzielną kuchnię, a od zawsze marzy Ci się aneks, możesz zdecydować się na wyburzenie ścianki, łączącej ze sobą te dwa pomieszczenia. W ten sposób zyskasz znacznie więcej przestrzeni w całym mieszkaniu.

Zadbaj o spójność kuchni i salonu

Kuchnia powinna być połączona z salonem swoją kolorystyką oraz pokryciem podłóg. Oczywiście, można zastosować inne barwy czy materiał, jednak mimo wszystko warto jest zachować te same lub bardzo zbliżone odcienie. Pamiętaj również, że umeblowanie kuchni powinno ustępować pierwszeństwo meblom salonowym. Zadbaj o jednolitą zabudowę oraz o jej funkcjonalność.

W salonie z kolei możesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa oraz na dowolność w wyborze dodatków czy mebli. To on będzie grał główną rolę, więc dobrze jest rozpocząć planowanie od tego pomieszczenia, aby idealnie wtopić w nie zabudowę kuchenną.

Nasza propozycja:

aneks kuchenny z salonem

Salon i kuchnia - podział na strefy

Nowoczesne salony z aneksem kuchennym, mimo że są wspólną przestrzenią, to zazwyczaj wydzielona jest granica między nimi, na przykład przy pomocy wyspy kuchennej, murowanych szafek albo stołu z krzesłami. Bardzo często wykorzystywanym patentem na rozdzielenie dwóch stref jest ustawienie sofy tyłem do kuchni.

Jeżeli taki podział nie jest dla Ciebie wystarczający, możesz zdecydować się na szklane drzwi pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki temu zapachy z kuchennych wojaży nie będą przenosiły się na meble do salonu, a zarówno kuchnia, jak i pokój dzienny będą bardzo dobrze doświetlone. Takie rozwiązania wnoszą powiew nowoczesności. Nie musi być to bowiem tylko klasyczna tafla szkła. Bardzo popularne są w tym momencie przeszklone ściany z czarnymi ramami w stylu loftowym. Połącz nowoczesny design i klasykę, a z pewnością uzyskasz niesamowity efekt.

Decydując się na salon z aneksem kuchennym, warto skrupulatnie zaplanować strefy oraz dobrać meble, które będą się nawzajem uzupełniać i stworzą spójną całość.

Aneks wbudowany we wnękę

Jest to jedno z bardziej funkcjonalnych rozwiązań pod względem utrzymania porządku w salonie. W tym przypadku kuchnia jest otwarta, jednak nie jest w całości widoczna z salonu, co pozwala na chwilę zapomnienia po przygotowywaniu obiadu. Bałagan, który powstał, nie będzie rzucał się w oczy, a więc nie powstydzisz się, kiedy wpadną do Ciebie niezapowiedziani goście.

Wyspa dzieląca dwie strefy

Jeżeli chcesz, aby strefa kuchenna była lekko osłonięta, zdecyduj się na niską ściankę lub wyspę kuchenną. Pierwszy wariant jest opcją, która sprawdzi się, szczególnie gdy na co dzień panuje w Twojej kuchni rozgardiasz. Możesz zbudować ściankę nieco ponad blat wyspy, dzięki czemu przysłonisz bałagan, powstały podczas gotowania rodzinnego obiadu. Zadbaj o to, aby nie był on na widoku.

Także wyspa będzie oddzielać nieco dwie strefy. Miej jednak na uwadze to, że zazwyczaj to ona będzie Twoim głównym blatem roboczym i że właśnie tam będzie kumulował się cały bałagan.

Innym rozwiązaniem jest też umieszczenie blatu barowego, który odgrodzi przestrzeń kuchenną od pokoju dziennego, a jednocześnie będzie miejscem do spożywania posiłków czy centralnym punktem w trakcie imprez ze znajomymi. Możesz postawić w tym przypadku na jakiś mocny kolor, który będzie charakterystyczny dla Twojego salonu z aneksem.

Kuchenna zabudowa na ścianie

Bardzo częstym rozwiązaniem jest umieszczenie mebli kuchennych wzdłuż ściany. Najczęściej wykorzystuje się wtedy całą przestrzeń do stworzenia nowoczesnej zabudowy, która oddzielona jest od salonu za pomocą stołu. W tym przypadku kuchnia musi idealnie wpasowywać się swoim stylem do aranżacji w salonie. Jest w 100 procentach widoczna, dlatego fronty mebli kuchennych powinny być jak najbardziej zbliżone do tych umieszczonych w salonie. Postaraj się, aby stół, który będzie elementem wiążącym obie strefy był charakterystyczny i dopasowany zarazem do kuchni, jak i do pokoju dziennego.

Jeżeli posiadasz wysokie mieszkanie, szafki nie powinny sięgać do samego sufitu. Przytłoczą wtedy wnętrze i będzie wydawało się ono optycznie mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Zostaw trochę wolnej przestrzeni nad szafkami, aby nie obciążyć całego wnętrza.

Ponadto w salonach o niewielkim metrażu, kuchnia nie powinna rzucać się mocno w oczy. Wybierz minimalistyczną zabudowę oraz zrezygnuj z podziałów na podłodze. Aneks wyda się wtedy optycznie mniejszy oraz będzie sprawiał wrażenie, jakby należał do części salonowej.

Nasza propozycja:

jak urządzić aneks kuchenny z salonem

Po drugiej stronie kurtyny

Jeżeli dysponujesz dużą otwartą przestrzenią, w której chcesz zaaranżować kuchnię oraz salon, rozważ zainstalowanie karnisza na zasłonę pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki temu wydzielisz strefy i w momencie potrzeby będziesz mógł całkowicie przysłonić część kuchenną.

Kuchnia widmo

Chcesz, aby Twoja kuchnia stała się niewidoczna w salonie? Postaw na meble kuchenne w kolorze ścian. Najlepsze będą jasne i neutralne barwy, które odbiją światło oraz dodadzą lekkości całemu pomieszczeniu.

Urządzanie salonu z aneksem kuchennym nie jest prostą sprawą. Należy pamiętać o wielu sprawach i dbać o to, aby część kuchenna była spójna z salonem. Aneks kuchenny ma wiele uroku ze względu na to, że można przygotowywać posiłki w towarzystwie swoich najbliższych lub gości. Odwieczny problem z gospodynią, spędzającą czas w kuchni podczas organizowanych przyjęć jest w tym przypadku zażegnany.

Chcesz urządzić salon z aneksem kuchennym? Zdecyduj się na któryś z wariantów, zawartych przez nas w artykule i pamiętaj, aby zwrócić uwagę na szczegóły, które mogą utrudnić Ci codzienne funkcjonowanie.

Bezpłatna konsultacja

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć